Odchodem z funkcí reaguje Petr Gazdík na informace o svých stycích s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v rozsáhlé korupční kauze pražského dopravního podniku.
Zástupci dalších politických stran označili Gazdíkovu rezignaci za nevyhnutelnou. Zatímco ale podle vládních politiků přináší jednoznačnou změnu politické kultury oproti předchozímu kabinetu, opozice žádá i konec ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) či všech ministrů z jeho hnutí. Šéf Starostů Rakušan se však odstoupit nechystá a zkraje přespříštího týdne chce představit Gazdíkova nástupce v kabinetu. Zmínil, že resort školství by podle něj zvládli například senátoři Jiří Drahoš či Miroslav Plevný.
Odchod ministra školství bude první změnou ve vládě premiéra Petra Fialy (ODS) po jejím prosincovém jmenování. Gazdík zdůrazňuje, že se necítí ničím vinen a končí jen proto, že nechce uškodit vládě a STAN. Kontakty s Redlem považuje za chybu či naivitu. "To je vše, čím se cítím být vinen. Určitě ne účastí na zločinném spolčení," uvedl. Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsazovala klíčové pozice v pražském dopravním podniku, aby mohla ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Gazdík však nepatří mezi podezřelé.
Premiér Fiala (ODS) i další lídři koaličních stran Gazdíkovo rozhodnutí ocenili. "Voličům jsme slíbili změnu. Ta spočívá i v tom, že pro politika platí v takto závažných případech presumpce viny," řekla například šéfka TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky ale současné problémy STAN dopadají i na vládu.
Šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš pak označil Gazdíka jen za jedno "chapadlo". "Skutečnou hlavou hydry je pan Rakušan, který organizovaný zločin STAN kryje z pozice ministra vnitra," uvedl. Rakušan se proti tomu v České televizi ohradil, Babišovi se podle něj evidentně nelíbí, že policie má zcela volné ruce. K Babišově kritice se přidal i předseda SPD Tomio Okamura, když označil STAN za "politicko-kšeftařský projekt", který nikdy neměl být součástí vlády.
Vít Rakušan ale důvod ke své rezignaci na vládní post nevidí. "Nejsem žádným způsobem s kauzou spojen," řekl dnes v ČT. A dodal, že nejsou otevřeny ani úvahy o výměnách ministerstev. Také premiér Fiala na CNN Prima News uvedl, že o Rakušanově odvolání z funkce neuvažuje.
Protože Petr Gazdík skončí i jako místopředseda STAN, hnutí ze čtveřice řadových místopředsedů zvolených na loňském sněmu zůstane pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. V březnu totiž na post rezignoval europoslanec Stanislav Polčák a poslední z místopředsedů Věslav Michalik před týdnem náhle zemřel. Rakušan se i kvůli tomu rozhodl uspíšit mimořádný sněm hnutí, který by se místo podzimu měl uskutečnit v polovině prázdnin. Rakušan bude funkci předsedy obhajovat, uvítal by vyzyvatele i nové tváře ve vedení. Krajští představitelé a hejtmani STAN oslovení ČTK Gazdíkovu rezignaci označili za správný a odpovědný krok, stojí ale současně za Rakušanem i za jeho rozhodnutím vládu neopouštět.
Vedení pražské buňky STAN ovšem bude řešit vztahy, které s obviněným podnikatelem Redlem udržuje europoslanec Stanislav Polčák. Rakušan už avizoval, že by od něj u něj uvítal podobné vyvození odpovědnosti jaké projevil Gazdík.
A kontakty s Redlem budou patrně nakonec stát místo i generálního ředitele České pošty Romana Knapa. Rakušan se s ním chce sejít příští týden, aby projednali termín a způsob jeho odchodu. Na funkci chce apk ministr vnitra vypsat výběrové řízení.
Dohru budou mít i úniky informací z kauzy, v níž vedle Redla figuruje bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), lidé z vedení pražského dopravního podniku a několik podnikatelů. Vrchní státní zastupitelství v Praze začalo prověřovat, jak se dostaly písemnosti z případu do médií. Šetření zahájilo i v dalších případech. Oznámil to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) s tím, že ve středu o tom bude blíže informovat vládu. O úniky se zajímá i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.