Ekonomický propad je nejhlubší na Olomoucku a Vysočině

Petr Holub
10. 2. 2009 16:40
Automobilová horečka končí. Důsledkem jsou desítky tisíc nezaměstnaných
Společnost BOSCH DIESEL na svých webových stránkách nabízí virutální prohlídku jihlavské továrny (na obrázku).
Společnost BOSCH DIESEL na svých webových stránkách nabízí virutální prohlídku jihlavské továrny (na obrázku). | Foto: Repro Aktuálně.cz

* Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 6,8 procenta z prosincových šesti procent * Počet lidí bez práce se zvýšil na 383 842 osob

Praha - Symbolem českého průmyslu se stává výrobní zóna na okraji Jihlavy.

Ještě nedávno tam v továrně Bosch Diesel vyrábělo 6500 lidí vstřikovací čerpadla do automobilových motorů. Stejný sortiment nabízí nedaleký Motorpal, v zóně našla útočiště také firma Automotive Lightning produkující světlomety. Moravské kovárny dodávají do automobilů kovové díly.

V posledních letech právě na Jihlavsko mířily největší zahraniční investice. Dnes čtyři velké továrny a desítky dalších menších firem, které jsou na ně přivázány, zažívají to nejhorší, co může české podniky potkat.

Největší investice, největší propad

Jihlavské továrny dodávají automobilkám, proto na ně doléhá krize zdaleka nejtvrdším způsobem a musí propouštět stovky lidí. Podle údajů odborového svazu Kovo dodala největší továrna Bosch plnou tisícovku.

V celém kraji Vysočina přibylo od listopadu do ledna celkem 5500 nezaměstnaných. Podle analytika jihlavského pracovního úřadu Pavla Literáka je specializace Vysočiny na automobilový průmysl hlavním důvodem, proč zdejší nezaměstnanost roste druhým nejrychlejším tempem v zemi.

"Propouštění u firem z automobilového průmyslu ještě neskončilo," předpovídá Literák další vývoj na pracovním trhu Vysočiny. Další stovky lidí bez práce podle něho dodají sklárny na Havlíčkobrodsku.

Neslavný primát Olomouce

Ještě hůř je přitom v sousedním Olomouckém kraji, kde za dva měsíce přibylo 6500 lidí bez práce. Nejvíc zde také ubylo pracovních míst: na jednu pracovní nabídku už připadá sedmnáct zájemců.

"Pětina lidí pracovala ve velkých podnicích ve strojírenském průmyslu, které ještě loni sháněly nové zaměstnance. Teď propouštějí a omezují investice," shrnuje analytik tamního pracovního úřadu Jaroslav Mikšaník hlavní důvody, proč je na tom Olomoucko nejhůř.

Na rozdíl od Vysočiny nejde jen o dodavatele automobilek.

Největší továrnou regionu je uničovská firma Unex, výrobce kolesových rypadel pro horníky. Z 3500 zaměstnanců propustila skoro čtvrtinu.

V seznamu firem, které nejvíc propouštějí, následují Siemens Mohelnice a M.L.S. Holice, výrobci elektromotorů. Lidé ubývají v dalších strojírenských firmách Mora a Invensys, stavy snižuje šternberská dopravní firma KNS-Engineering a textilka OP Prostějov.

40 lidí na jedno místo

Co si myslí blogeři

Blog, Jiří Paroubek

Jiří Paroubek:
Jak Pavel Kohout objevil hospodářskou krizi

Pavel Kohout:
52 bodů ČSSD a co dále

Daniel Münich:
Velký skok na trhu práce

Právě na Prostějovsku poklesla v letech 2005-2008 nezaměstnanost nejvíc v republice. Teď zaznamenali nečekaný primát, že na jedno pracovní místo připadá 40 zájemců.

"Pro nezaměstnaného to znamená, že ho přijmou v průměru až ve třicáté firmě," vysvětluje nepříjemné důsledky mluvčí prostějovského pracovního úřadu Adolf Tomandl.

Analytik Mikšaník nečeká, že se poměry na olomouckém pracovním trhu v nejbližších měsících zlepší. "V minulých letech platilo, že už v únoru začalo nezaměstnaných ubývat. Tentokrát čekáme v únoru nárůst. Jak bude v březnu, to je předčasné předpovídat," říká.

V březnu pomůže nabídka sezónních prací v zemědělství, rozhodne však další chování průmyslových podniků.

"Klíčové pro ně bude celé první pololetí. Firmy dnes žijí z podstaty a drží značnou část pracovníků na 60 procentech mzdy, aby o ně nepřišly, kdyby se situace zlepšila. To ale nejde dělat pořád. Pokud brzy seženou zakázky, tak zaměstnance nepropustí," popisuje dilema příštích týdnů a měsíců Mikšaník.

Hůř je na Moravě

Zkušenosti z Vysočiny a Olomoucka se potvrzují i v dalších krajích. Krize tvrdě postihla Liberecko a část Moravskoslezského kraje, kde nejvíc propouštějí rovněž dodavatelé automobilových dílů. Stejně špatně na tom je už jen Karlovarsko, dlouhodobě nejchudší region.

Propouštění ještě nezasáhlo sektor služeb, a proto krizi bez velkých potíží čelí velká centra. Nezaměstnanost prakticky neroste v Praze a okolí, jen pomalu se zvyšuje na Brněnsku a Plzeňsku, mezi premianty zůstává dvojměstí Hradec Králové-Pardubice, České Budějovice a zcela nečekaně Ústí nad Labem, kde si s nezaměstnaností nevěděli rady v minulých letech.

Lednové údaje o nezaměstnanosti naznačují, že se poměry vrací o deset let později.

Také po recesi z let 1997-1998 byla na Moravě větší nezaměstnanost než v Čechách. Dnes z moravských a slezských okresů čelí krizi pouze ty, odkud je blízko do Brna (Brno-venkov, Žďár nad Sázavou, Vyškov, Kroměříž). V menší míře to platí pro Ostravu (okresy Opava, Frýdek-Místek, Karviná). 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte: Jak zmírnit dopady krize? Blogeři hledají odpověď
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 2 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy