Dobeš má nový plán, jak utrácet stamiliony za kampaň

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 2. 2012 18:05
Deník Insider přinesl detaily projektu podobného těm, které Brusel kritizoval a odmítl
Ministr Dobeš chce znovu utrácet.
Ministr Dobeš chce znovu utrácet. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V úřadu ministra školství Josefa Dobeše vzniká další plán, v němž se má z evropských peněz zaplatit osvětová kampaň pro české občany. 

Informaci přinesl v úterním vydání deník Insider, který připomíná, že se dvěma podobnými projekty, Okno a Sport, Dobeš jen nedávno pohořel a Brusel mu dal najevo, že je neproplatí.

Po projektu Okno (580 milionů), který měl prostřednictvím masivní inzerce v tisku zlepšit finanční gramotnost Čechů, a projektu Sport (650 milionů), v němž peníze (mj. pro veřejnoprávní Českou televizi) měly zvýšit sportovní zdatnost zdejších dětí, probírá dnes vedení resortu podle Insideru projekt Komkor za 150 milionů. I v něm se opět více než z poloviny počítá s obřími zakázkami pro média, zejména pro zdejší televize.

Název projektu vznikl ze sousloví Komunikace korupce a má být tentokrát zaměřen na protikorupční osvětu. Podle navrhovaného plánu by měl být projekt spuštěn od května letošního roku. Insider má návrh projektu k dispozici a cituje z něj některé podrobnosti.

80 milionů pro televizní krotitele

Dobeš chce investovat zmíněných 150 milionů do protikorupční osvěty, která je podle návrhu nejúčinnějším nástrojem, jak okamžitě změnit k lepšímu korupční prostředí České republiky. Celkem 27 milionů budou inkasovat pracovníci ministerstva za vedení projektu a za přípravu protikorupční metodiky.

S její pomocí se mají v krizových okamžicích lépe orientovat a proti korupci aktivně zasáhnout úředníci, podnikatelé i běžní občané.

Za dalších 35 milionů budou o správném postupu proti korupci proškoleni úředníci a podnikatelé. Zbývá 80 milionů, které budou z větší části investovány do výroby televizního seriálu s pracovním názvem "Krotitelé korupce".

"Vzhledem k vysoké sledovanosti seriálu Expozitura (až 1,6 mil.) nelze vyloučit ani zvýšený zájem diváků o reálné příběhy osob, které se s problematikou korupce setkaly," cituje Insider z projektu.

Některá z televizí vyrobí také 20 dvouminutových poučných pořadů. Jejich audio verzi odvysílá Český rozhlas.

Na hraně

Nový projekt ministerstva školství patří podobně jeho dva předchůdci k operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V něm má Česko čerpat 53 miliard korun, ale program je nyní pozastaven a premiér Nečas už nedávno po jednání s Josefem Dobešem přiznal, že jejich proplácení je ohroženo. 

Chyby přiznal i ministr školství, když například projekt Sport zastavil a řekl, že byl špatně připraven. "Nesplňoval kritéria, která jsou požadována pro evropské projekty," řekl ministr, jehož post ve vládě je i kvůli problematickému čerpání evropských peněz momentálně v ohrožení.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy