Dobeš: Když školství nevyčerpá dotace EU, rezignuji

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 1. 2012 15:52
Ministr už dříve slíbil napravit problémy s eurodotacemi do tří měsíců

Praha - Kdyby ministerstvo školství nevyčerpalo peníze z fondů EU, ministr Josef Dobeš (VV) rezignuje.

Dobeš to v neděli řekl v České televizi.

Kvůli chybám bude ministerstvu zřejmě pozastaveno čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš minulý týden slíbil nápravu do tří měsíců.

Podle bývalého šéfa sekce pro EU fondy Jana Vituly (TOP 09) je zastavení čerpání jisté.

"Kdyby nastala situace, že nevyčerpáme v těch dvou operačních programech evropské peníze, rezignuji," uvedl Dobeš.

"Já už jsem také několikrát řekl, že ta židlička mně nepřirostla k zadku, a mám to úplně stejně. Je to věc, kterou nesu, nesu reformy, a kdybych v těch základních parametrech selhal, a já si je nastavuji, nemám problém rezignovat," dodal.

Problémy s čerpáním evropských dotací už stály v minulosti křeslo někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

"V lednu Evropská komise přeruší čerpání formálně," myslí si Vitula. Audit komise totiž ukázal chyby v zadávání veřejných zakázek i v kontrolním systému. Podle Vituly bude mít nyní ministerstvo dva měsíce na přípravu opatření, další dva měsíce pak bude Evropská komise zkoumat, jak systém funguje.

"To je lež," odmítl Dobeš tvrzení, že čerpání bude jistě zastaveno.

Ministerstvo financí by prý jinak neposílalo peníze k certifikaci do Bruselu. Právě takzvané certifikované výdaje považují úřady za skutečně vyčerpané evropské dotace. Ministerstvo už prý stihlo vyřešit nedostatečné kontroly projektů ve Středočeském kraji a také problémy související s přípravou reformy univerzit. Do dvou měsíců prý udělají další nápravná opatření.

Dobeš chce navíc požádat ministerstvo pro místní rozvoj o nezávislou prověrku na 200 projektech, aby se předešlo případným dalším chybám.

"V rámci čerpání a zrychlení čerpání se chystají projekty, které jsou dle mého na hranici tunelování a mají nasměrovat prostředky ze vzdělávání do oblasti některých podivných zájmových skupin," uvedl Vitula.

Jedná se prý o projekt OKNO (Obecné kompetence našim občanům), v němž by mělo jít 580 milionů korun na vzdělávání občanů ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. Jako druhý podezřelý projekt označil Vitula propagaci sportu za 650 milionů.

V souvislosti s hrozícím pozastavením čerpání dotací Dobeš čelí i kritice na svou personální politiku. Za rok a půl se na postu šéfa pro čerpání evropských peněz vystřídalo už pět manažerů, první vyhozený byl právě Vitula.

"Já přiznávám, že je tam i faktor špatného výběru," konstatoval bývalý psycholog a personalista Dobeš. S některými svými vysoce postavenými úředníky se prý ale musel rozloučit i proto, že práci nezvládali.

Dobeše se v otázce EU fondů zastal i premiér Petr Nečas (ODS). Dobeš mu slíbil věc do dubna vyřešit, aby proplácení prostředků nebylo pozastaveno.

 

Právě se děje

Další zprávy