Praha - Sociální demokracie už nyní připravuje ústavní stížnost na první část zdravotnické reformy.
Právní experti ČSSD zahájili přípravné práce na dvou tématech - poplatcích za pobyt v nemocnici a na rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní, řekl v úterý předseda strany Bohuslav Sobotka.
Sněmovna už novelu o veřejném zdravotním pojištění schválila na konci června. Zvyšuje platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a ruší zákaz připlácení na nadstandard. Lidé si mají platit léky do 50 korun a podpůrné léky, za recept dají 30 korun, nyní je dávají za každou položku na receptu.
Senát, v němž má většinu opozice, bude o novele jednat příští týden, nejspíše ji sněmovně vrátí.
"Pokud Poslanecká sněmovna přehlasuje Senát a zákon vyjde ve sbírce zákonů, tak to bude ta chvíle, ve které podá sociální demokracie ústavní stížnost," uvedl Sobotka. Vládní koalice má ve dvousetčlenné sněmovně většinu 115 poslanců.
Není podle Sobotky v souladu s ústavou, aby to, co má být hrazeno nad rámec standardní zdravotní péče, takzvaný nadstandard, bylo definováno jinak než zákonem. "Tady si myslím, že jsou na naší straně už předchozí rozhodnutí Ústavního soudu. V každém případě napadneme otázku nadstandardů jako něco, co narušuje rovnost přístupu ke zdravotní péči," zdůraznil předseda.
Sociální demokracie napadne podle Sobotky také poplatky za pobyt v nemocnici a jejich výši.
"Sto korun za den, které se nezapočítávají do žádného limitu, omezí dostupnost zdravotní péče," tvrdí šéf nejsilnější opoziční strany. Řada lidí, kteří mají nízký důchod, by se podle něj mohla ocitnout v situaci, kdy jim bude pobyt v nemocnici znemožněn, přestože na něj jako účastníci všeobecného zdravotního pojištění mají nárok.
Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath řekl, že mu vadí také to, že prý reforma "fakticky znárodňuje soukromé záchranné služby", i když se o tom příliš nehovoří. Soudí, že i v tomto bodě by ústavní stížnost uspěla.