Čižinský verbuje 3000 statečných do nového politického projektu. "Nebudeme Antibabiš"

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 17. 12. 2019 20:57
Pražský zastupitel a poslanec Jan Čižinský zakládá nový politický projekt. Chce získat na svou stranu tři tisíce dobrovolníků a s jejich pomocí přesvědčit lidi zklamané z české politiky, že má cenu jít k volbám. Věří, že tím dodá nové hlasy demokratickým stranám. "Je to dodání nové politické energie a naděje těm, kdo naději ztrácejí," popsal svůj nový projekt Hospodářským novinám.
Lídr Prahy sobě Jan Čižinský při demonstraci proti Andreji Babišovi na pražském Klárově.
Lídr Prahy sobě Jan Čižinský při demonstraci proti Andreji Babišovi na pražském Klárově. | Foto: Jakub Plíhal

Čižinský by chtěl navázat na své předchozí politické úspěchy z pražské komunální politiky. Od roku 2014 je starostou Prahy 7 a v loňských volbách do zastupitelstva hlavního města se mu podařilo v čele hnutí Praha sobě získat téměř 17 procent hlasů.

"Před osmi lety jsme se postavili na ulici s peticí dva, pak se přidalo dalších třicet a proměnili jsme městskou část Praha 7," uvedl Čižinský. "Jsem přesvědčen, že má smysl zkusit tentokrát sehnat 3000 lidí, kteří mají potenciál stejným způsobem umožnit změnu v celé zemi," vysvětlil.

Bývalý člen KDU-ČSL by chtěl do projektu zapojit dobrovolníky, kteří by hovořili s lidmi zklamanými z politického vývoje a přesvědčovali je o tom, že má cenu chodit k volbám. "Chceme získat těch několik procent lidí, kteří nevolí, nebo volí menší zlo, tím, že jim nabídneme lepší variantu," řekl HN.

"Pokud se zapojí 3000 nadšených dobrovolníků, tak během roku stihnou kontaktovat milion lidí," věří Čižinský. Tímto stylem chce podle svých slov konkurovat drahým kampaním ostatních politických subjektů. "To, o co nám jde, je změna zezdola," uvedl.

Čižinský ale zároveň upozornil, že nezakládá politickou stranu. "Jedná se skutečně o to, abychom vytvořili politickou sílu, která nasbírá podporu pro program, který má potenciál oslovit zklamané nebo ty, kteří nyní volí hnutí ANO jako nejmenší zlo," řekl.

Dodal, že rozhodně nechce dále oslabovat současné demokratické politické strany. Má v plánu s nimi spolupracovat a dodat jim nové hlasy. "Chceme oslovit lidi, které nyní standardní partaje oslovit nedokážou. Rozhodně nechceme demokratický tábor štěpit, jsme připraveni spolupracovat tak, aby nebyl oslaben a žádné hlasy nepropadly," řekl. 

Už ale nevysvětlil, zda očekává, že se demokratické strany spojí kvůli programu, který on bude lidem nabízet, nebo jakým způsobem chce případný nahromaděný voličský potenciál využít.

Nebudeme Antibabiš, slibuje Čižinský

Už nyní si je ale jistý, že chce lidi oslovit programem, nikoli vymezováním se vůči jiným politikům. "Určitě to nebude nějaký Antibabiš," říká o chystaném programu s tím, že obsah projektu bude pozitivní a premiéra Andreje Babiše nemá vůbec cenu zmiňovat. "Bude to podobné jako to, co řešíme v komunální politice. Tedy sociálně citlivý program, který bude zaměřen na ty, kdo jsou zklamáni z posledních 30 let, mají za to, že se na ně zapomnělo, a mnohdy mají pravdu," uvedl Čižinský.

Sponzory zatím nemá. "Po Novém roce otevřeme transparentní účet. Ale když projekt bude mít odezvu, peníze určitě přijdou," říká optimisticky.

Stejně tak zatím projekt nemá ani jméno, Čižinský už pro něj ale vymyslel přezdívku inspirovanou slavným filmem Sedm statečných. "Vesnici v něm proti banditům nakonec ubránili vesničané, které oněch sedm přesvědčilo, aby se začali bránit. Proto naší iniciativě říkáme 3000 statečných," řekl HN.

Čižinský nevyloučil ani spolupráci se spolkem Milion chvilek, který od minulého roku pořádá demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi. "Někteří lidé, kteří sbírali podporu pro Prahu sobě, jsou v Milionu chvilek aktivní, ale propojeni s nimi nijak nejsme. Jestli se příznivci Milionu chvilek v regionech k našemu projektu připojí, to bude jejich svobodné rozhodnutí. Možná se stanou některými ze 3000 statečných," naznačil Čižinský. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy