ANO by podle STEM získalo 35 procent. ODS dotáhla Piráty, Trikolóra propadla

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2019 13:10
Volby by i v listopadu vyhrálo hnutí ANO se značným náskokem před Piráty a ODS. V porovnání s říjnem mírně oslabili komunisté a ČSSD i hnutí Trikolóra. Vzrostla naopak podpora hnutí Starostové a nezávislí, které by se dostalo do sněmovny. Hranici pro vstup do dolní komory by překročilo podle volebního modelu agentury STEM osm uskupení.
Volební model STEM pro listopad 2019.
Volební model STEM pro listopad 2019. | Foto: Aktuálně.cz

Hnutí ANO by v listopadu získalo 34,9 procenta hlasů, meziměsíčně o 1,8 procentního bodu více. Podpora hnutí premiéra Andreje Babiše je podle autorů průzkumu rozsáhlá a vazba příznivců silná. Průzkum se uskutečnil kolem listopadové demonstrace proti Babišovi v Praze na Letné, ale před rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o zrušení usnesení o zastavení Babišova stíhání v případu Čapí hnízdo a před zveřejněním informací z auditní zprávy Evropské komise o premiérově údajném střetu zájmů.

Piráti si o něco pohoršili na 10,9 procenta, podle autorů průzkumu je jejich podpora kolísavá. "Jejich mladí voliči se o politiku moc nezajímají a ani jejich ochota jít volit není vysoká," napsali. Navzdory tomu by Piráti dosáhli o 0,3 procentního bodu lepšího výsledku než třetí ODS, jejíž podporu nyní označují autoři průzkumu za stabilní.

Hnutí SPD by dostalo 9,1 procenta hlasů, v porovnání s říjnem o 1,6 procentního bodu víc. Růst zisku z 4,3 procenta na listopadových 7,2 procenta zaznamenalo hnutí STAN.

Komunisté by získali 7,1 procenta hlasů, v říjnu na tom byli o 1,3 procentního bodu lépe. ČSSD by dalo hlas 6,4 procenta voličů. Lidovci by se udrželi ve sněmovně se ziskem 5,5 procenta.

O 0,7 procentního bodu na 3,7 procenta klesla v listopadu TOP 09. Trikolóra poslance Václava Klause se propadla z říjnových 4,2 procenta hlasů na 1,9 procenta.

Statistická chyba průzkumu je plus minus dva procentní body u menších stran a plus minus tři procentní body u větších. Průzkum se uskutečnil mezi 14. a 26. listopadem mezi 1111 lidmi. K volbám by v listopadu šlo 60 procent respondentů, neúčastnilo by se jich 22 procent a nerozhodnutých bylo 18 procent dotázaných.

 

Právě se děje

Další zprávy