Církve nás pochopí, věří vyjednavačka ČSSD Gajdůšková

Martina Machová Martina Machová
21. 11. 2013 12:50
Rozhovor s místopředsedkyní ČSSD o sestavování vlády a církevních restitucích.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku ve čtvrtek prezident Miloš Zeman pravděpodobně pověří jednáním o nové vládě. Paradoxně je to jediné jméno, o kterém je možné říci, že míří do Strakovy akademie.

Další personální obsazení zůstává jen v rovině spekulací a strany se zatím nedohodly ani na tom, které z nich připadne vedení Sněmovny, natož na konkrétním jménu. Sněmovna se přitom sejde již v pondělí.

Vše se má rozhodnout tuto sobotu, ale o tvářích nové vlády, potažmo Sněmovny nechtějí v Lidovém domě hovořit ani náznakem. Až na jednu - Miroslav Kalousek, tedy místopředseda TOP09, o kterém jeho strana uvažuje jako o svém nominantovi na místopředsedu Sněmovny.

Kardinál Dominik Duka
Kardinál Dominik Duka | Foto: Vojtěch Marek

"Nepředpokládám, že by se tak stalo, ale je to můj osobní názor," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz místopředsedkyně ČSSD a členka jejího vyjednávacího týmu Alena Gajdůšková. Ta dále tvrdí, že se socialisté budou umět dohodnout s církvemi na revizi církevních restitucí. Církve nakonec podle ní pochopí, že je hospodářská krize, a samy si dobrovolně výši peněžního vyrovnání sníží.

A.cz: Proč stále jednáte buď jen s ANO, nebo jen s lidovci? Proč se tři týdny po volbách nescházíte například nad daněmi či restitucemi přímo ve třech?

Alena Gajdůšková: Postup jsme si takto dohodli. Nejdříve se pokusíme náš program projednat co nejblíže k tomu, co chceme prosadit. Začali jsme s ANO, protože je to silnější partner ve srovnání s lidovci. Probíhají ale i paralelní jednání. Předpokládám, že příští týden už budou jednání ve třech.

S lidovci nejsme tak rozdílní

A.cz: Mně to moc nedává smysl. Teď s ANO dojednáváte dopodrobna podobu daní - a to je téma, kde by neměla třetí strana, se kterou počítáte do koalice, chybět. Zde přeci musíte dojít ke konsensu tří stran.

Samozřejmě. Ale s KDU-ČSL tolik rozdílů není. Je snazší jednat dvoustranně a pak je k jednání přizvat. Navíc, paralelně běží jednání našich expertů s lidovci v oblasti státního rozpočtu a daní a v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví.

A.cz: Trochu to vypadá, že čekáte, jak dopadne jednání o restitucích, a mezitím vznikne blok dvou stran, které lidovce buď donutí ustoupit, nebo si najdou jiného spojence.

Od začátku říkáme, že jak voliči rozhodli, tak to budeme respektovat. Tentokrát nedávali nejasné vzkazy, ale dali jasný vzkaz, kde koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL je naprosto logická a programově relativně blízká. Od začátku říkáme, že toto je naše priorita, a já věřím, že to tak i zůstane.

Poslanecký klub ČSSD
Poslanecký klub ČSSD | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Pokud by jednání kvůli církevním restitucím padla, přizvali byste k jednání Úsvit Tomia Okamury? Mají stejný počet hlasů jako lidovci.

Koalice ale není jen o počtu hlasů. Chceme naplnit vůli voličů v tom, že chceme sestavit stabilní a fungující vládu. KDU- ČSL je standartní politická strana na jasně profilovaných hodnotách a s jasným mezinárodním kontextem. U Úsvitu je vše s otázkami.

A.cz: Tak to je i u ANO.

Dobře, ale ANO má osmnáctiprocentní voličskou podporu, a to je trochu jiná váhová kategorie. Voliči rozhodli a my to respektujeme.

A.cz: Porovnávali jste si program i s Tomiem Okamurou? Víte, jaké máte shody?

My jsme srovnávali ty tři - ČSSD, KDU a ANO. Naši experti se dívali i na ty ostatní, ale nějak zvlášť jsme se tím dopodrobna nezabývali.

A.cz: Jak myslíte, že jednání o restitucích dopadnou? Máte vyčísleno, jaké částky by se měly církve vzdát?

Náš základní požadavek je, abychom na rok zmrazili vydávání majetku. Potřebujeme vytvořit časový prostor, abychom nastavili mechanismy, které by jasně kontrolovaly, co je vydáváno. Zákon není výčtový, v současnosti to závisí na rozhodnutí úředníků pozemkového úřadu, což se nám zdá málo.

Jde o takový rozsah majetku, že by tam měla být silnější kontrola a prověřování, co je vydáváno a co není. Ale na to nastavení potřebujeme čas.

U finančních náhrad je pak problém, že jsou počítány jinak než všechny restituce před tím, ceny nejsou srovnatelné a nám jde o to, aby nebyly vytvářené nové nespravedlnosti. Tam to ale nejde bez dohody s církvemi, protože jsou podepsány s církvemi smlouvy.

A na tato jednání také potřebujeme čas.

A.cz: Je tady platný zákon, který prošel i Ústavním soudem. Když církve řeknou „ne", co budete dělat?

Až ta situace nastane, budeme to řešit.

A.cz: Musíte se na ni přeci již připravovat.

Není zrovna šikovné, běží-li jednání dopředu, říkat, co uděláte, nebo mantinel, kam chcete dojít. Já bych v tuto chvíli nepředbíhala. Věřím tomu, že ze strany církví bude vstřícnost, že si jsou vědomy i názoru veřejnosti a role, kterou ve společnosti mají. Ta úloha je nastavovat etická a morální pravidla a dělat službu v sociální oblasti a jiné.

A.cz: Na to, aby mohly dělat sociální služby, potřebují peníze.

Ale to vám řeknou všechny neziskové organizace, které se v té oblasti pohybují.

Církve a důchody

A.cz: Jim byl ten majetek odebrán...

My to nezpochybňujeme. Teď nám jde o to, abychom nezpůsobili další křivdy. I třeba tím, že nebude na valorizaci důchodů, protože vyplácíme církve. Nebo že nebude na podporu vědy nebo podporu rodin s dětmi, protože vyplácíme církve v hospodářské situaci, v jaké republika je. To si myslím, že by měly vnímat i církve, a já věřím, že to tak i vnímat budou.

Z naší strany je maximální vůle, abychom tyto věci vyřešili co nejlépe ve vztahu k občanům a právnímu státu. A já věřím, že je stejná vůle i ze strany církví.

A.cz: Neděláte z církví zbytečně bubáky, když říkáte, že nebude na důchody? Není to tak, že není na důchody, protože systém je děravý a nefunkční?

Dobře. Ale v této chvíli jsme v této situaci. Peníze nejsou. A jestli peníze nejsou, tak se musím dívat, kde mohu odložit svůj výdaj. O to nám jde.

A.cz: Vy ale neříkáte, že restituce chcete jen odložit. Vy přeci říkáte, že chcete přepočítat a snížit finanční vyrovnání.

To je na jednání, to nejde udělat jednostranným krokem. A na ta jednání potřebujeme čas.

A.cz: Už jste se s ANO dohodli, kdo bude mít předsedu Sněmovny?

Jednání probíhají. V sobotu, předpokládám, bude dohoda i na toto téma.

A.cz: Ale sociální demokracie stále o to místo usiluje.

Ano, trváme na tom.

Šéf Sněmovny? Neznámý

A.cz: Kdo by ji za ČSSD mohl vést?

Ani v tom nejužším okruhu jsme se o jménech nebavili.

A.cz: Je tři týdny do voleb a Sněmovna začíná v pondělí, to přeci nemůže být pravda, aby sociální demokracie neměla alespoň nějaký okruh adeptů.

Máme jakousi představu. Nebudu předbíhat, nebylo by to ode mne seriózní.

A.cz: Může to být někdo z dvojice Lubomír Zaorálek - Jan Hamáček?

Může to být kdokoli z poslaneckého klubu sociální demokracie, kdo už má zkušenost z Poslanecké sněmovny. To je podstatné kritérium. Nefungovalo by, kdyby se předsedou Sněmovny stal někdo, kdo poprvé usedl v poslaneckých lavicích. Ten člověk musí vědět, jak Sněmovna funguje.

A.cz: Navrhlo vám ANO, koho by si představovali oni?

Nemám tu informaci.

A.cz: TOP 09 navrhla jako místopředsedu Sněmovny Miroslava Kalouska. ČSSD by to podpořila?

Nemyslím si, že bychom tím byli nadšeni. Ale to je na jednání ve Sněmovně.

A.cz: Ano, ale dovedete si představit, že poslanci ČSSD dají hlas člověku, na kterého ukazují, že je symbolem "asociální vlády"?

Nepředpokládám, že by se tak stalo, ale je to můj osobní názor.

A.cz: Máte vy osobně ambice stát se ministryní?

Jsem připravena tuto roli přijmout, pokud mi bude nabídnuta. Mám tři profese, mám praxi jak ve veřejném, tak soukromém sektoru, a to spolu s parlamentní zkušeností  mi dává vědomí širokých souvislostí.

Dlouhodobě tvrdím, že  abychom byli jako země konkurenceschopní, nastartovali hospodářský růst a podpořili zaměstnanost, musíme umět formulovat dlouhodobé výhledy a cíle a pro  jejich realizaci  získat jak sociální partnery, tedy zaměstnavatele i odbory, tak odborníky a  širokou veřejnost.

V Senátu jsem na toto téma organizovala mnoho jednání, realizovat to lze ale pouze z vládní pozice. To mě láká, i když místopředsedkyně Senátu je protokolárně vyšší ústavní pozice než ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy