Praha - Osvobození církví od daně z příjmů při prodeji vráceného majetku bude zrušeno.
V úterý to schválila sněmovna ve zrychleném řízení na návrh poslance Michala Doktora (Jihočeši 2012). Jeho daňovou novelu podpořila i opoziční ČSSD, která původně chtěla osvobození zrušit vlastní novelou.
Pro schválení Doktorovy normy, kterou podpořila také vláda a nyní ji dostane k projednání Senát, nakonec hlasovalo 136 ze 143 přítomných poslanců.
Daně by měly církve platit při prvním prodeji nemovitostí i movitých věcí, které jim budou v rámci majetkového narovnání se státem vráceny. Osvobození od daně z příjmu jim zůstane jen pro nabytí majetku.
Výnos ze zdanění restituovaného majetku odhadl Doktor na půl miliardy až dvě miliardy korun. Církvím má stát vrátit nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.
Novela vychází z dohody, kterou Doktor s vládní koalicí uzavřel výměnou za to, že pomůže církevní restituce ve sněmovně prosadit.
Církve měly být podle schváleného zákona od daně osvobozeny kvůli tomu, že i v restitučním zákoně z roku 1992 byl převod majetku a jeho prodej od daně z příjmů osvobozen. Podle Doktora je ale osvobození církví v rozporu s názory Evropské komise na zakázanou veřejnou podporu.
Církvím bude vyplaceno 59 miliard
Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc ještě před hlasováním uvedl, že sociální demokraté Doktorovu předlohu podpoří, i když ji poslanec předložil později než zástupci nejsilnější opoziční strany. Zrychlené schvalování Doktor zdůvodnil tím, že zákon o církevních restitucích platí od počátku roku, a že je tedy třeba zrušení daňové výjimky přijmout co nejdříve.
Církvím má stát kromě nemovitého majetku ve svém držení vyplatit během 30 let také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Je to náhrada za majetek, který mají v držení zejména obce a kraje.
Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.