Plzeň - Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD), který byl v říjnu zvolen poslancem, zatím žádnou ze svých funkcí nesloží. Na začátku listopadu uvedl, že 9. prosince na jednání zastupitelstva kraje oznámí, kterou z funkcí opustí.
Etický kodex kraje neumožňuje vykonávat zároveň funkci poslance či senátora a hejtmana nebo placeného radního kraje, povoluje maximálně jejich tříměsíční souběh.
Chovanec vyslyšel výzvu krajské ČSSD z minulého týdne, aby zatím zůstal hejtmanem. Zastupitelům v pondělí řekl, že jedné z funkcí se vzdá nejpozději v lednu.
Oproti původnímu plánu by se mělo konat krajské zastupitelstvo v lednu, které s největší pravděpodobností zvolí nového hejtmana. Tříměsíční lhůta vyprší Chovancovi 26. ledna.
"Stále si stojím za tím, že s největší pravděpodobností opustím funkci hejtmana, pokud se v rámci diskuse v sociální demokracii nerozhodne jinak. Ten mandát není můj, ten mandát je sociální demokracie," řekl Chovanec zastupitelům.
Šance, že zůstane hejtmanem, je podle něj asi pětiprocentní. Po dobu, kdy vykonává obě funkce, dává celý plat hejtmana na charitu. O Chovancovi, který je zároveň místopředseda ČSSD a člen vyjednávacího týmu o budoucí vládě, se navíc mluví jako o možném členovi příští vlády. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by mohl řídit ministerstvo vnitra nebo dopravy.
I když se už dříve mluvilo o tom, že hejtmanem by se měl po Chovancovi stát jeho první náměstek Václav Šlajs, Chovanec v pondělí řekl, že sociální demokraté zatím kandidáta na hejtmana nemají.
Krajský výkonný výbor ČSSD ho vyzval, aby v čele kraje ještě zůstal kvůli tomu, že sociální demokraté otevřeli nová jednání o aktualizaci krajské koaliční smlouvy s KSČM.
Protesty proti "politrukovi"
Šéf opozičního klubu ODS Jiří Pospíšil Chovance vyzval, aby zastupitele informoval o svém setrvání či nesetrvání v čele kraje.
Proti Šlajsovi a jeho případnému působení v čele kraje se zvedly protesty. Petici proti jeho zvolení hejtmanem podepsalo přes 2500 lidí. #obj_39458
Otevřeným dopisem nazvaným "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje" vyzývají signatáři zastupitele, aby nepodpořili Šlajse kvůli jeho aktivní službě propagandisty v Československé lidové armádě před rokem 1989 a funkci předsedy útvarové organizace KSČ. Vyčítají mu i působení ve funkci předsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků.
Šlajs se v pondělí před zastupiteli proti tomuto tvrzení ohradil. "Nikdy jsem nebyl náčelníkem politického oddělení divize, nikdy jsem nebyl zástupcem velitele pro věci politické jakéhokoliv stupně, nikdy jsem nebyl propagandistou na žádném stupni a nevyučoval jsem marxismus-leninismus," prohlásil.
Uvedl, že má dvě negativní lustrační osvědčení, která potvrzují, že nikdy nezastával funkce v komunistické straně na úrovni okresu a výš, nikdy nebyl spolupracovníkem Státní bezpečnosti ani vojenské rozvědky, nebyl příslušníkem lidových milicí.