Babiš: Ve vládě to musí fungovat jako v rodinné firmě, nechci se s ministry dohadovat

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
3. 7. 2017 12:00
Hnutí ANO si s předvolebními tématy dává na čas. Zatímco jiné strany představily kampaň už během jara, Andrej Babiš své voliče rád napíná. Teprve tento týden odhalil, jak by se podle něj měl změnit daňový systém. Jde hlavně o snižování DPH. Třeba i pro točené pivo či řezané květiny. Prý proto, aby je muži ženám častěji kupovali. O podstatnějších detailech se ale Babiš nebaví rád. Vyhýbavě odpovídá i na dotazy novinářů, s kým by v případě volebního úspěchu rád skládal příští koalici. Prý nejde o politické strany, ale o to, aby lidé ve vládě fungovali jako tým. "Nechci se dohadovat a přehlasovávat se. Pokud mám být ve vládě, tak ti ministři musejí mít stejnou filozofii," říká Babiš.
Andrej Babiš při setkání s občany v Kutné Hoře.
Andrej Babiš při setkání s občany v Kutné Hoře. | Foto: Matej Slávik

Hnutí ANO představilo jako poslední parlamentní strana svůj daňový balíček. Jeho základem je snižování DPH. Na deset procent by kromě základních potravin měla klesnout také sazba za řezané květiny. Kdo s tímto nápadem přišel?
Napadlo to mě. Já třeba ženám pořád kupuju květiny, když jedu někam na návštěvu.

Váš daňový balíček na první pohled vypadá jako to nejpopulárnější z daňového přístupu levice i pravice. Je to záměr?
My nejsme ani nalevo, ani napravo, ale ve středu. A myslíme si, že naše návrhy jsou rozumné. Na rozdíl od nápadů ODS a Topky neohrožují příjmy státního rozpočtu. U ČSSD se zase některé jejich návrhy nedají ani spočítat.

Prohlašujete, že výpadek v rozpočtu ve výši 45 miliard korun, který snížení DPH přinese, pokryje vyšší spotřeba, když lidem zůstane více peněz. Je to reálné?
Bude spotřeba, bude růst a budou se projevovat efekty finanční správy. I EET je na začátku.

Řekl jste, že není nezbytně nutné mít vyrovnaný rozpočet. To je nějaká novinka? Jako ministr financí jste byl v otázce deficitů rozpočtu méně vstřícný…
Je to novinka. S tím jdeme do voleb, že chceme masivně investovat.

Do čeho konkrétně?
To by měla říct zevrubná inventura investičních záměrů. To znamená, aby každá obec, každé město, každá organizace spočítala všechny potřebné investice na dostavení infrastruktury, domovy důchodců, hokejový zimní stadion… Když to všechno napočítáte, tak to podle mého názoru mohou být tisíce miliard růstu, a role státu by měla být, že by měl investovat podstatně víc, protože ta stavební výroba má velké rezervy.

Plánujete také jakýsi "facelift" stávajícího ministerstva pro místní rozvoj?
Ano, chtěl bych ho transformovat na něco jako ministerstvo pro veřejné investování. Fungovat by to mělo tak, že starosta menší obce přijde na jedno místo a bude se chtít zúčastnit dotačního programu na mateřské školky, školy, domov důchodců… Mělo by se to rozdělit na investice uvnitř těch obcí a měst a potom ty infrastruktury jako domov důchodců nebo sportovní centrum. Tam by měl hrát roli kraj, který řekne, že by neměli investovat všichni všechno, aby se zlepšila spolupráce mezi vládou, kraji a obcemi a městy, protože ty rezervy ve spolupráci jsou tam obrovské.

Ministerstva nechcete mimochodem jen transformovat, ale některá rovnou zrušit. Která to ve vašich představách už mají spočítané?
Určitě ministerstvo pro lidská práva a legislativu, to může jít klidně na spravedlnost. Ministerstvo pro vědu a výzkum je taky zbytečné, to se dá rozdělit mezi školství a průmysl. Určitě se může sloučit životní prostředí a zemědělství, tam je dost synergií. Takže to máte hned tři, které můžete ušetřit.

Do sněmovních voleb zbývají necelé čtyři měsíce. Vy jste zmínil , že do vlády v té stávající podobě byste už nešel.
Není pro mě možné, aby ta vláda fungovala takhle. Že ti lidé mluví jen formálně, nejsou schopni komunikovat normálně. Sednout si za stůl a mít jeden cíl, jednu vizi. Teď každý ministr na vládě kope za svůj rezort, aby byl slavný, aby se ukázal, urval nejvíc peněz…

S kým by se vám tedy nejlíp vládlo po těch zkušenostech?
To ale není o tom s kým. To je o těch lidech a já bych chtěl, aby ta vláda byla tým.

A ve které straně jsou tedy podle vás nejvíc týmoví hráči?
Já nechci mluvit o stranách. Je to o tom, jestli ti lidi si budou schopni povídat, aspoň toho tři a půl roku, a budou jeden tým. Vezměte si tuto vládu. Premiér nebyl nikdy schopen normálně komunikovat.

Politika je přece o schopnosti kompromisu, ne o tom, že jste ve vládě s někým, s kým si rozumíte lidsky.
Nechci se dohadovat a přehlasovávat se. Pokud mám být ve vládě, tak ti ministři musí mít stejnou filozofii. Bude to fungovat jako v rodinné firmě, protože ta má cíl a vizi, tam jsou solidární lidi, tam táhnou za jeden provaz.

Politika ale není rodina. Koaliční partneři nebo oponenti nejsou vaši blízcí, tam to funguje přece jinak.
Je to nějaký tým a ten má spolupracovat, neházet si klacky pod nohy a dělat si problémy.

Proč žádný předseda strany nechce mluvit o tom, s kým chce složit koalici?
Protože koalice se skládá po volbách.

To je jen taková oblíbená fráze. V našem politickém systému se koalice do velké míry skládají už před volbami.
My jsme to nevěděli, my jsme to nezažili, já to nevím. Ani jsme to nedělali. Já o tom přemýšlím, ale je to o lidech. Když v ČSSD je dobrý starosta Bohumína a Kubera v Teplicích je taky dobrý starosta a s Půtou taky umím komunikovat, je to o tom, jestli by tam byl kolektiv, který skutečně chce něco udělat. Nejde mu jen o to, jak se zalíbit, aby byl znovu zvolen. To já nechci.

Chápu tedy správně, že vám ani tak nejde o konkrétní stranu, jako o lidi, které by vám navrhla do vlády?
Samozřejmě je důležitý program. Ale jak jste řekla, náš program je takový variabilní. Já jsem člověk, který uznává pravicový přístup, ale zároveň mám sociální cítění. Díky politice jsem poznal, jak lidi žijí, jak je spousta lidí chudých, a chci jim pomoct. Takže jsme někde uprostřed a ono se hraje na ty programy. Jde o to, aby ta vláda udělala něco pro lidi a ti lidé to uvidí. A já celý život něco buduju. Chci něco tvořit. Já bych chtěl, aby něco za tou vládou zůstalo.

A může se o to zasloužit vláda vašeho hnutí s KSČM?
Nepůjdu s komunisty. Dejte mi pokoj. Vždyť už jsem to říkal stokrát.

Tak to řekněte prosím postoprvé. Jasně a jednoznačně.
Nebudeme s komunisty ve vládě. Mají úplně jiný program. Já jsem přišel o Agrofert kvůli tradičním stranám a komunisti by mi ho znárodnili, takže určitě ne.

Pojďme ještě k euru. Před dvěma lety jste jeho zavedení prosazoval, teď už ho odmítáte. Proč ta změna?
V roce 2014 jsem si myslel, že euro je oukej, ale to jsem neměl ty zkušenosti z chození do Bruselu. S bojem proti komisařovi, proti jiným zemím, které mají jiné zájmy. Všechno je tam obtížné. Euro je pro nás nevýhodné. Řecko je v bankrotu, oni se tváří, že není. My máme skvělé banky v dobrém stavu. Není důvod. Státy, které mají euro, jsou na tom podstatně hůř než ty, které je nemají.

Třeba Slovensko jde v posledních letech ekonomicky hodně nahoru a ekonomové se shodují, že je to zároveň díky euru.
To ale není o těch procentech růstu. Musíte říct sumu toho růstu. Absolutní sumu. Procenta jsou fajn, ale není to to zásadní.

Takže slovenský růst je podle vás malý?
Česká ekonomika je na tom podstatně líp než slovenská. My jsme skončili druzí v Evropě z hlediska přebytku a z hlediska snížení dluhu. My máme nízké zadlužení, a proto můžeme bez problému investovat.

 

Právě se děje

Další zprávy