ANO touží na jihu Moravy po hattricku. Sobotku s Fialou tady má porazit málo známá mladá náměstkyně

Jan Hejl Jan Hejl
2. 7. 2017 19:11
Ostřílené politiky z velkých stran má na jižní Moravě za úkol v parlamentních volbách porazit málo známá náměstkyně hejtmana Taťána Malá. Jednička kandidátky ANO se ve vyšších patrech politiky pohybuje zhruba půl roku. Na podzim se ve volbách utká s premiérem Bohuslavem Sobotkou nebo předsedou ODS Petrem Fialou. Sebevědomí ale Malé dodávají i nejnovější celostátní průzkumy. Podzimní sněmovní volby by podle červnového průzkumu agentury TNS Kantar pro Českou televizi jasně vyhrálo hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů.
Hejtman Bohumil Šimek, primátor Brna Petr Vokřál a lídryně kandidátky Taťána Malá.
Hejtman Bohumil Šimek, primátor Brna Petr Vokřál a lídryně kandidátky Taťána Malá. | Foto: ČTK

Brno - Když Češi loni volili do krajů, stala se jižní Morava jedním z nejsledovanějších regionů.

Po osmi letech se musel z funkce hejtmana poroučet Michal Hašek, bývalý druhý muž sociálních demokratů. Jeden z nejvýraznějších politiků ČSSD poslední dekády tehdy ve volbách skončil až na třetím místě.

Právě Jihomoravský kraj bude na podzim při volbách do sněmovny opět místem mimořádně zajímavého politického střetu.

ANO touží po tom, že v regionu dokončí sérii, která započala před třemi lety. Hnutí postupně ovládlo brněnskou radnici a o dva roky později krajský úřad. Do "hattricku" zbývá už jen vítězství v parlamentních volbách.

ANO letos volí podobnou taktiku jako v komunálních i krajských volbách - proti výrazným soupeřům (primátorovi Romanu Onderkovi a hejtmanu Haškovi) nasadí do čela kandidátky málo známou, nekonfliktní osobnost a spoléhá na popularitu předsedy Andreje Babiše.

Favorizované hnutí do voleb povede náměstkyně hejtmana Taťána Malá, která se ve vyšších patrech politiky pohybuje jen zhruba půl roku. Než zasedla v krajské radě, působila pouze jako řadová zastupitelka v Lelekovicích, obci o necelých 2000 obyvatelích nedaleko Kuřimi.

Postranní úmysly konkurentů ANO

Malá se v kraji o vítězství utká s "těžkými vahami" české politiky, premiérem Bohuslavem Sobotkou, předsedou ODS Petrem Fialou nebo šéfem poslaneckého klubu lidovců Jiřím Miholou.

Z šestého místa kandidátky ČSSD se pokouší o comeback do vysoké politiky také exprimátor Brna Roman Onderka.

Že by ji menší známost u voličů diskvalifikovala, Malá odmítá.

"Po domácí politické scéně běhá spousta velmi známých tváří, o kterých lze říct, že by bylo dobré, aby byly už konečně nahrazeny lidmi, kteří jsou možná méně známí, ale na rozdíl od nich si zaslouží důvěru lidí," říká sebevědomě.

Kdo povede strany do voleb na jižní Moravě?

  • Hnutí ANO: Taťána Malá, náměstkyně hejtmana
  • ČSSD: Bohuslav Sobotka, premiér
  • ODS: Petr Fiala, předseda strany
  • KDU-ČSL + STAN: Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu lidovců
  • KSČM: Ivo Pojezdný, poslanec
  • TOP 09: Vlastimil Válek, profesor medicíny
  • Piráti: Radek Holomčík, marketingový odborník
  • Strana zelených: Michal Berg, podnikatel v IT

Hnutí ANO je necelé čtyři měsíce před volbami jasným favoritem. Průzkumy mu přisuzují náskok až dvaceti procentních bodů.

Taťána Malá slibuje podobnou kampaň, jakou v posledních týdnech vede předseda Babiš, který po odchodu z ministerstva financí systematicky objíždí republiku, fotí se s voliči a rozdává jim svoji knihu.

"Budeme s lidmi debatovat o tom, jak by mohla a měla tahle země vypadat, kdyby byla řízena efektivně a bez sobeckých postranních úmyslů, kterými je už léta proslulá politická konkurence hnutí ANO," naráží na svoje oponenty náměstkyně Malá, která zároveň předsedá krajské buňce hnutí.

Babiš a systémová korupce

Její soupeři si jsou síly ANO vědomi a v kampani budou kritizovat hlavně kauzy a některé kroky Andreje Babiše.

"Hlas pro ODS znamená hlas pro hlavní demokratickou sílu v naší zemi," burcuje šéf ODS Petr Fiala. "K napravování toho je spousta - od komplikovaných daní a přibývající byrokracie přes nápravu represivních opatření typu EET a kontrolních hlášení pro zlepšení kvality vzdělání," vypočítává pro Aktuálně.cz.

Lídr koalice KDU-ČSL a STAN Jiří Mihola ANO obviňuje, že hnutím řízené ministerstvo financí zanedbalo investice do univerzitního vzdělávání.

"Není možné, aby rozpočet vysokých škol zůstal jako v roce 2008. To je skandální a naprosto nezodpovědné. Musíme to změnit," upozorňuje nynější předseda lidoveckého poslaneckého klubu.

Lidovci mají na jižní Moravě silné voličské jádro a logicky i vysoké ambice. Jak Mihola zdůraznil, v koalici se Starosty chtějí na podzim v regionu vyhrát.

"Volební zisk záleží na tom, jestli se výsledky rozloží mezi více stran. Na vítězství může stačit 15 procent, a za určitých okolností nemusí stačit ani 20," předpovídá Jiří Mihola.

"Dvouciferný výsledek je ale základ," doplňuje.

Budeme se bránit

Lídryně ANO Taťána Malá je připravená, že bude v kampani Babiše bránit. Podle svých slov mu důvěřuje a nepochybuje o něm ani po kauzách s Čapím hnízdem, korunovými dluhopisy nebo možným ovlivňováním obsahu MF Dnes přes novináře Marka Přibila.

"Byl vystaven provokaci, která měla doložit, že manipuluje médii. Myslím, že při ní obstál dobře," je přesvědčená Malá s tím, že její předseda šel do politiky s čistými úmysly.

"Systémová korupce, která prorostla veřejnou správou, už ho zkrátka tak štvala, že si nemohl pomoct," tvrdí.

Překvapit ve sněmovních volbách na jihu Moravy mohou piráti, kteří - byť jako součást kandidátky jiných stran - v Brně uspěli v komunálních i krajských volbách.

Jejich lídr, marketingový stratég Radek Holomčík, říká, že se jeho strana chce věnovat tématům jako transparentnost. Za úspěch by považoval zisk 10 procent hlasů.

"Jako velký problém vnímáme rostoucí buzeraci občanů ze strany státu," upozorňuje Holomčík. Podle něj vláda občanům přidává další povinnosti bez toho, aniž by byla schopná zajistit kvalitní vzdělání nebo efektivně hospodařit.

"Stát by měl občany chránit. Nejen jim zajišťovat bezpečí, ale také rozvíjet prostředí, ve kterém se bude dobře žít, studovat i podnikat. Nyní je bohužel potřeba chránit občany před státem," zlobí se.

Rozhovor s bývalým novinářem MAFRY Markem Přibilem na DVTV. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy