Bradáčová: Žalobci nechybovali, ale kauza Čapí hnízdo už trvá moc dlouho

Domácí Domácí
30. 6. 2017 15:43
Pražské vrchní státní zastupitelství ukončilo zkoumání práce podřízených žalobců ve sledované kauze Čapího hnízda. Při takzvané dohledové prověrce zastupitelství zjistilo, že žalobci výrazněji nechybovali. Jeho šéfka Lenka Bradáčová nicméně podotkla, že délka dosavadního řízení, které se týká šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, "je jen hraničně akceptovatelná".
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze zkoumalo práci podřízených žalobců ve sledované kauze kolem dotací farmy Čapího hnízda, která patří někdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi. Podle šéfky vrchního státní zástupkyně Lenky Bradáčové podřízení žalobci při vyšetřování dotací výrazně nechybovali a námitky na vyšetřování tak nebyly důvodné.

"Námitkám uvedeným v podnětu k výkonu dohledu osobami jednajícími jménem právnické osoby se vztahem k prověřované trestní věci nebylo možno přiznat jakoukoli důvodnost," napsala v prohlášení Bradáčová.

Dodala, že jejich práce vyšetřování nezabrzdila. "Vyšetřování kauzy probíhalo celou dobu a nebylo naším přezkumem nijak pozastaveno," zdůraznila pro Aktuálně.cz Bradáčová, který nicméně podotkla, že délka dosavadního řízení možného dotačního podvodu "je jen hraničně akceptovatelná".

"Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení," vysvětlila Bradáčová.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš čelí podezření, že neoprávněně čerpal dotace na stavbu své farmy Čapí hnízdo. Babiš od samého počátku jakékoliv pochybení, nebo dokonce úmysl získat neoprávněně dotaci odmítá. Tvrdí, že s ním v podstatě ani nemá nic společného.

Zároveň podezření z dotačního podvodu vyšetřuje bruselský Úřad pro boj s podvody (OLAF). Ani tady není jasné, kdy vyšetřování skončí. "Délka vyšetřování úřadu OLAF závisí na mnoha faktorech, byť se tato doba daří zkracovat. Můžeme jen potvrdit, že jsme v roce 2016 zahájili vyšetřování firmy, která spadá do skupiny Agrofert," uvedla mluvčí Evropské komise Claudia Köverová.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

Další zprávy