Bradáčová: Žalobci nechybovali, ale kauza Čapí hnízdo už trvá moc dlouho

Domácí Domácí
30. 6. 2017 15:43
Pražské vrchní státní zastupitelství ukončilo zkoumání práce podřízených žalobců ve sledované kauze Čapího hnízda. Při takzvané dohledové prověrce zastupitelství zjistilo, že žalobci výrazněji nechybovali. Jeho šéfka Lenka Bradáčová nicméně podotkla, že délka dosavadního řízení, které se týká šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, "je jen hraničně akceptovatelná".
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze zkoumalo práci podřízených žalobců ve sledované kauze kolem dotací farmy Čapího hnízda, která patří někdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi. Podle šéfky vrchního státní zástupkyně Lenky Bradáčové podřízení žalobci při vyšetřování dotací výrazně nechybovali a námitky na vyšetřování tak nebyly důvodné.

"Námitkám uvedeným v podnětu k výkonu dohledu osobami jednajícími jménem právnické osoby se vztahem k prověřované trestní věci nebylo možno přiznat jakoukoli důvodnost," napsala v prohlášení Bradáčová.

Dodala, že jejich práce vyšetřování nezabrzdila. "Vyšetřování kauzy probíhalo celou dobu a nebylo naším přezkumem nijak pozastaveno," zdůraznila pro Aktuálně.cz Bradáčová, který nicméně podotkla, že délka dosavadního řízení možného dotačního podvodu "je jen hraničně akceptovatelná".

"Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení," vysvětlila Bradáčová.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš čelí podezření, že neoprávněně čerpal dotace na stavbu své farmy Čapí hnízdo. Babiš od samého počátku jakékoliv pochybení, nebo dokonce úmysl získat neoprávněně dotaci odmítá. Tvrdí, že s ním v podstatě ani nemá nic společného.

Zároveň podezření z dotačního podvodu vyšetřuje bruselský Úřad pro boj s podvody (OLAF). Ani tady není jasné, kdy vyšetřování skončí. "Délka vyšetřování úřadu OLAF závisí na mnoha faktorech, byť se tato doba daří zkracovat. Můžeme jen potvrdit, že jsme v roce 2016 zahájili vyšetřování firmy, která spadá do skupiny Agrofert," uvedla mluvčí Evropské komise Claudia Köverová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy