reklama
 
 

Náskok hnutí ANO se zvýšil, tvrdí průzkum TNS Kantar. Koalice lidovců a STAN by do sněmovny neprošla

2. 7. 2017
Podzimní sněmovní volby by podle červnového průzkumu agentury TNS Kantar pro Českou televizi vyhrálo hnutí ANO s 33,5 procenta. Na druhém místě by se podle agentury umístila ODS s 11 procenty a poté KSČM s 10,5 procenta. Sociální demokraté by byli čtvrtí s deseti procenty. Do Poslanecké sněmovny by se dostaly taky TOP 09 a Okamurova SPD se 7,5 procenta. Naopak společná kandidátka KDU-ČSL a STAN by se ziskem 7,5 procenta do sněmovny neprošla. Jako koalice totiž potřebuje získat dohromady alespoň deset procent.

Praha - Hnutí ANO v průzkumech ještě více posiluje před podzimními parlamentními volbami.

V červnovém průzkumu agentury TNS Kantar pro Českou televizi posílilo oproti květnovému průzkumu o dva procentní body.

Pravicová ODS ztratila půl procentního bodu a komunisté i sociální demokraté dosáhli stejné podpory jako v květnu.

Měsíc po vládní krizi tak nepřinesl ve volebním modelu Trendů Česka výraznou změnu, hnutí ANO si dál udržuje na prvním místě velký náskok. 

TOP 09 si v červnovém průzkumu proti předchozímu pohoršila o 1,5 procentního bodu, zatímco strana Svoboda a přímá demokracie 1,5 procentního bodu získala.

Koalice KDU-ČSL a STAN dosáhla horšího výsledku, než měli samotní lidovci v květnovém průzkumu, kdy získali 8,5 procenta.

Pod hranicí volitelnosti

Pod hranicí pěti procent, která je nutná pro vstup do Poslanecké sněmovny od jednotlivých stran, se nachází Piráti se čtyřmi procenty nebo Zelení se dvěma procenty.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 25. června a zúčastnilo se ho 1200 lidí. Volební model zahrnuje odpovědi 869 dotázaných, kteří zvažují účast ve volbách.

Analytik společnosti TNS Kantar Pavel Ranocha řekl ČT, že zhruba 40 procent lidí, kteří mají v plánu přijít k volbám, je si naprosto jistých, koho budou volit.

Dalších 30 procent je docela přesvědčeno, ale zbylých 30 procent voličů, kteří chtějí přijít k volbám, váhá, koho budou volit.

Hnutí ANO vedlo s náskokem i v dalších červnových průzkumech, které zveřejnily jiné agentury. Na dalších místech se ale pořadí liší.

Podle volebního modelu Median by druhá skončila KSČM s 15,5 procenta, která poprvé v historii modelu předstihla sociální demokracii.

Propad ČSSD na třetí místo a naopak vzestup komunistů na druhé místo předpovídají i průzkumy Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a STEM.

Uklidnění situace

Červen přinesl uklidnění politické situace po květnu, který byl ve znamení vládní krize. Během ní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) usiloval o odchod šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí.

Babiš nakonec skončil, z hlediska voličské přízně ale v květnu ztratila ČSSD.

V červnu se tak změnilo vedení strany. Sobotka sice zůstal premiérem, ale šéfem sociálních demokratů se stal Milan Chovanec a funkci volebního lídra převzal Lubomír Zaorálek.

Společnost TNS Kantar se proto v červnu rovněž ptala, kdo by byl nejúspěšnější volební lídr ČSSD.

Nejvíce, necelou čtvrtinu hlasů respondentů, získal ministr zahraničních věcí Zaorálek, na druhém místě skončil s 15 procenty ministr vnitra Milan Chovanec. Bývalý premiér Bohuslav Sobotka měl podporu každého desátého osloveného respondenta.

Rozhovor s bývalým novinářem MAFRY Markem Přibilem na DVTV. | Video: |  30:28

autor: ČTK | 2. 7. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama