Audit prezidentských účtů je nedůvěryhodný, tvrdí TIC

ČTK ČTK
9. 10. 2013 15:20
Tranparency International tvrdí, že senátní audit šel pouze po povrchu a je nedostatečný.
Audit zjistil, že chybovali všichni, žádné sankce jim ale nehrozí.
Audit zjistil, že chybovali všichni, žádné sankce jim ale nehrozí. | Foto: ČTK

Praha - Protikorupční organizace Transparency International (TI) kritizuje senátní audit financování prezidentské kampaně; považuje jej za nedůvěryhodný a nedostatečný.

Senátní mandátový a imunitní výbor v úterý konstatoval, že pravidla financování volební kampaně zcela nedodržel žádný z devíti kandidátů na prezidenta, prohřešky ale prý nebyly zásadní.

"Oni šli jenom po povrchu, nevěnovali se téměř ničemu zásadnějšímu ohledně financování, prověřování sponzorů jednotlivých kandidátů a dramatičtějších porušení zákona, ke kterým tam došlo," řekl ředitel české odbočky mezinárodní organizace David Ondráčka.

Za peníze, které do kontroly investoval Senát, podle něj hloubkový audit ani udělat nešlo.

"Měli by prověřovat jednotlivé sponzorské příspěvky a jednotlivé dárce, dívat se na občanská sdružení, která podporovala ty kandidáty a která jim tam posílala peníze," naznačuje Ondráčka, jak by podle něj měl audit vypadat.

"Měli by se dívat na tu podmínku velmi tvrdě, jak je možné, že ty peníze přišly některým kandidátům až půl roku po volbách. Měli by se dívat na to, jestli ti kandidáti skutečně zveřejňovali i detailní informace o svých výdajích."

Změnit "děravý" zákon

Přijímání příspěvků na volební účty i dlouho po volbách senátní audit vytkl zejména dnešnímu prezidentovi Miloši Zemanovi a současnému ministru financí Janu Fischerovi, který své dluhy splatil až bezprostředně před nástupem do úřadu, za což byl hojně kritizován. Žádný postih jim ale nehrozí, neboť zákon nic takového nepředpokládá.

Některé aspekty financování nemohl auditor ani senátní výbor ověřit vůbec, včetně toho, zda veškeré výdaje na kampaň byly hrazeny výhradně z volebních účtů.

"Pokud by někdo očekával, že odhalíme nějaké nepravosti, které běžely mimo oficiální transparentní účet, tak to samozřejmě není v silách auditora ani mandátového a imunitního výboru," řekl novinářům v úterý předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS).

Aby se taková situace neopakovala, je podle Ondráčky nezbytně nutné změnit "děravý" zákon o financování politických stran a zřídit nezávislý kontrolní orgán.

Taková kontrolní agentura, která prý funguje například v Lotyšsku nebo v Polsku, by se financování politiků a veškerých politických kampaní podle představ TI věnovala dlouhodobě, i v období mezi volbami.

Ondráčka je přesvědčen o tom, že by mohla fungovat s počtem do deseti zaměstnanců a její provoz by nestál více než několik milionů korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy