Městský podnik řídí střelec z ANO. Nekorektní manažer prošel Agrofertem, teď vede Pražskou strojírnu

Jiří Pšenička
10. 4. 2017 14:35
Důvodem odvolání ředitele Pražské strojírny Vladimíra Říhy bylo to, že si "žil nad poměry". Po pár týdnech se celá kauza vyjevuje i v poněkud jiných souvislostech. Ve strojírenském podniku se teď výrazně angažuje Babišovo hnutí ANO. A to lidé blízcí prvnímu místopředsedovi Jaroslavu Faltýnkovi, který má přitom poměrně blízko k jedinému domácímu konkurentovi Pražské strojírny, prostějovské firmě DT-Výhybkárna a strojírna. Ta nevylučuje, že by pražský podnik koupila, pokud by byl na prodej. Říhovu ředitelskou funkci bez jakéhokoliv výběrového řízení v únoru převzal manažer a člen hnutí ANO Róbert Masarovič.
Jaroslav Faltýnek, muž v pozadí nejnovějších personálních změn v Pražské strojírně?
Jaroslav Faltýnek, muž v pozadí nejnovějších personálních změn v Pražské strojírně? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Auta za miliony a luxusní večeře.

Co je to Pražská strojírna

  • Firma s tradicí, která sahá do 30. let 19. století, jediným akcionářem je pražský dopravní podnik.
  • Původně sídlila v Karlíně, po povodních se přestěhovala do Vinoře.
  • Dnes má 125 zaměstnanců.
  • Vyrábí zejména výhybky (původně tramvajové, dnes i železniční)
  • Dříve dodávala výrobky téměř výhradně pražskému dopravnímu podniku, dnes více jak polovinu produkce exportuje. Kromě jiného i do Austrálie

Tak ve zkratce před necelým měsícem popsaly Lidové noviny důvody, proč musel být z vedení Pražské strojírny odvolán dlouholetý generální ředitel a předseda představenstva Vladimír Říha.

Audit ve firmě, která je stoprocentní dcerou pražského dopravního podniku a jejímž hlavním výrobním programem jsou výhybky, měl podle LN prokázat, že si management pod Říhovým vedením "žil nad poměry".

Říha měl na své jméno napsáno osm služebních aut, popsal "nejkřiklavější příklad" deník, jenž donedávna patřil vicepremiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi (teď i s dalším majetkem převeden do svěřenského fondu).

Neoficiálně se mluví i o velmi vysokých cestovních nákladech či nákupu drahých šperků.

Zda je ale vše tak, jak LN popsaly, nebo jde jen o zcela účelovou konstrukci, jak tvrdí Říha, nelze zatím rozsoudit.

Dopravní podnik zmíněný audit nechce pustit z ruky.

"Nejedná se o veřejný materiál, audit je určený pouze pro orgány společnosti Pražská strojírna," reagoval mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl, když ho redakce žádala o poskytnutí materiálu.

A další audit, tentokrát hloubkový, má být hotov až za několik měsíců.

To nic nemění na faktu, že po pár týdnech se celá kauza vyjevuje i v poněkud jiných souvislostech.

Ve strojírenském podniku, usazeném na okraji metropole ve Vinoři, se nyní výrazně angažuje Babišovo hnutí.

A to lidé z okolí prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka, jenž má přitom poměrně blízko k jedinému domácímu konkurentovi Pražské strojírny, prostějovské firmě DT-Výhybkárna a strojírna.

Ta nevylučuje, že by pražský podnik koupila, pokud by byl na prodej.

Vášnivý střelec s jadrným slovníkem

Říhovu ředitelskou funkci bez jakéhokoliv výběrového řízení v únoru převzal manažer Róbert Masarovič, člen hnutí ANO.

Za tento politický subjekt sedí v havířovském zastupitelstvu i v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje. Jde i o člověka, který dříve působil v orgánech skupiny Agrofert.

Nový ředitel je nepřehlédnutelnou postavou současné havířovské politiky.

Na Twitteru se prezentuje jako chovatel včel a vášnivý střelec z ručních zbraní všeho druhu. A taky jako politicky nekorektní bojovník proti neomarxismu a současné podobě Evropské unie.

V souvislosti s oznámeným brexitem na konci března stoupence EU opakovaně nazval "eurom*dkami".

Podobné expresivní výrazy používá na sociální síti i vůči neziskovému sektoru.

Sám sebe Masarovič v životopise líčí jako odborníka na restrukturalizaci průmyslových podniků.

Ve svých referencích výslovně uvádí i Babišovy Kostelecké uzeniny, pro které dělal v roce 2011 "mikrodiagnostiku".

V letech 2012 až 2013 působil v představenstvu Babišovy přepravní firmy AGF Food Logistics (pár měsíců i jako předseda), která poskytuje služby hlavně masokombinátům ze skupiny Agrofert.

Zmíněnými Kosteleckými uzeninami počínaje, společností Vodňanské kuře konče.

Masarovičovo jméno bylo opakovaně skloňováno v Havířově loni, kdy hnutí ANO opustili tři místní zastupitelé, a v důsledku toho se rozpadla radniční koalice.

Darja Tomaniecová tehdy za hlavní důvody svého odchodu z ANO označila "nedodržování demokratických principů, diktátorské až StB praktiky některých členů".

Kdo takové metody používá, otevřeně neřekla, ale podle Havířovského deníku nařčení mířilo právě k Masarovičovi, proti němuž pracovníci Městské realitní agentury podepisovali petici.

"Zaměstnanci popisovali situace, kdy psychicky zdeptaní lidé museli vyhledat pomoc zdravotníků," uvedl deník na Masarovičovu adresu.

Do Pražské strojírny se Masarovič dostal v prosinci loňského roku, původně jen jako člen představenstva. Počítalo se s ním údajně na post finančního ředitele, po Říhově únorovém vyhazovu se rázem stal generálním ředitelem.

Zájem prostějovské konkurence

Redakce se opakovaně pokoušela Masaroviče kontaktovat, aby vysvětlil, jak se do čela Pražské strojírny dostal, nakolik nová pozice souvisí s jeho politickým angažmá.

Bez odezvy. Otázky Aktuálně.cz nechal bez odpovědi i Faltýnek.

Zatím není ani zřejmé, co přesně chce Pražská strojírna pod vedením havířovského manažera podnikat, zda se chystá nějaká zásadní transformační změna.

"Dopravní podnik bude požadovat zefektivnění činnosti společnosti a radikální snížení nákladů, lze předpokládat, že konkrétní kroky budou realizovány po dokončení hloubkového auditu," uvádí mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

S otazníkem hovoří o další exportní politice, kterou Říha v posledních letech směroval hlavně na Irák, Írán, Omán a Maroko.

Přestože zdroje blízké vedení pražského magistrátu odmítají, že by Pražská strojírna mohla být na prodej, o této variantě se v pražských kuloárech stále spekuluje.

V minulosti o továrnu projevoval zájem konkurenční prostějovský podnik DT-Výhybkárna a strojírna, který se s Pražskou strojírnou potkává při tendrech v Česku, na Slovensku i v dalších zemích.

Není přitom bez zajímavosti, že dlouholetý šéf prostějovské výhybkárny Bedřich Grulich působil v prostějovském zastupitelstvu společně s již zmíněným místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem (oba za ČSSD).

Právě tato skutečnost může umocňovat spekulace o prodeji. 

Hlavní akcionář společnosti DT - Výhybkárna a strojírna Vít Svoboda na dotaz Aktuálně.cz připustil, že by o Pražskou strojírnu stáli, pokud by na prodej byla.

"Praha je pro nás určitě zajímavá. Jestliže by po překonání nynějších ekonomických problémů dospěla situace k prodeji Pražských strojíren, tak koupi určitě zvažovat budeme," říká Svoboda.

Odmítá ale, že by k tomu chtěli využít kontaktů na Jaroslava Faltýnka, muže s bydlištěm v Prostějově.

"Z Prostějova se samozřejmě s panem Faltýnkem znám, byť nijak důvěrně. My ale určitě nezavdáme příčinu k nějakému zákulisnímu lobbingu," říká podnikatel Svoboda.

Nemám představu, v kolika dozorčích orgánech městských a státních firem Radmila Kleslová sedí, říká 1. místopředseda hnutí ANO Faltýnek. Odměny v řádech desítek tisíc podle něj ale nejsou normální. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy