ANO změkčilo etický kodex, obvinění členové už nemusí odstoupit. Bylo to moc tvrdé, vysvětluje hnutí

Lukáš Prchal Michal Polák Lukáš Prchal, Michal Polák
29. 3. 2017 16:50
Hnutí ANO v tichosti změnilo svůj etický kodex. V původním textu z roku 2014 se psalo, že v případě, že je proti členovi hnutí zahájeno trestní stíhání, měl by neprodleně složit veřejnou funkci a rezignovat na členství v hnutí. V novém znění kodexu tato tvrdá formulace chybí. Nově musí členové odstoupit jen v případě, když bude proti nim podána obžaloba, a musí tak jít k soudu.
Sněm hnutí ANO
Sněm hnutí ANO | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před třemi lety hnutí ANO slavnostně představilo etický kodex. Řešilo v něm i situace, kdy se straníci dostanou do hledáčku policie. "Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí," stálo v něm. Avšak v novém znění, které se na webu ANO objevilo na začátku března, už takto tvrdá formulace není.

Kodex se změnil, Babišovu hnutí trestní stíhání některého z členů nevadí. Odstoupit podle nového znění kodexu musí členové jedině v případě, když proti nim bude podána obžaloba, a oni tak budou muset jít k soudu.

"Morální kodex byl v tomto bodě opravdu změněn," potvrdil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský s tím, že se pasáž změnila na základě usnesení výboru strany a že podnět přišel z regionů. "Předkladatelé argumentovali tím, že trestní stíhání je často zastaveno bez podání obžaloby a je v něm teprve prověřováno podezření ze spáchání trestného činu, které se vůbec nemusí ukázat jako podložené," vysvětlil Vořechovský.

Místopředsedkyně Jaroslava Jermanová upřesnila, že návrh přišel z Ústeckého kraje, podle nějž bylo znění kodexu velmi přísné. "Znemožnilo nám to kandidaturu jednoho z důležitých lidí v tomto regionu. Lidé nám odstupují z kandidátek a poté se vždy ukáže, že ta obvinění proti nim byla lichá," dodala Jermanová.

Předseda strany Andrej Babiš v posledních týdnech čelí obviňování ze strany opozice i koaličních partnerů, že prodej firmy Profrost byl podvod, kterým se prý vicepremiér chtěl vyhnout placení daně. Kromě toho policie vyšetřuje i dotace pro jeho farmu Čapí hnízdo, z ničeho ale nebyl obviněn. Do konce března měla policie rozhodnout, zda přidělení dotace považuje za trestný čin, ale lhůtu si opět prodloužila.

Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek v Otázkách Václava Moravce v neděli navíc řekl, že strana svého předsedu Andreje Babiše podrží, i když jej policie kvůli Čapímu hnízdu obviní.

Sám Faltýnek čelí podezření ze střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací. Faltýnek byl členem představenstva holdingu Agrofert a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Na střet zájmů upozornila v minulém týdnu evropská komise.

Za tři měsíce v politice jsem pochopil, že je možné úplně všechno, dostával jsem úkoly, pro hnutí ANO ale stále dýchám, říká hejtman Košta. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 21 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy