ANO změkčilo etický kodex, obvinění členové už nemusí odstoupit. Bylo to moc tvrdé, vysvětluje hnutí

Lukáš Prchal Michal Polák Lukáš Prchal, Michal Polák
29. 3. 2017 16:50
Hnutí ANO v tichosti změnilo svůj etický kodex. V původním textu z roku 2014 se psalo, že v případě, že je proti členovi hnutí zahájeno trestní stíhání, měl by neprodleně složit veřejnou funkci a rezignovat na členství v hnutí. V novém znění kodexu tato tvrdá formulace chybí. Nově musí členové odstoupit jen v případě, když bude proti nim podána obžaloba, a musí tak jít k soudu.
Sněm hnutí ANO
Sněm hnutí ANO | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před třemi lety hnutí ANO slavnostně představilo etický kodex. Řešilo v něm i situace, kdy se straníci dostanou do hledáčku policie. "Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí," stálo v něm. Avšak v novém znění, které se na webu ANO objevilo na začátku března, už takto tvrdá formulace není.

Kodex se změnil, Babišovu hnutí trestní stíhání některého z členů nevadí. Odstoupit podle nového znění kodexu musí členové jedině v případě, když proti nim bude podána obžaloba, a oni tak budou muset jít k soudu.

"Morální kodex byl v tomto bodě opravdu změněn," potvrdil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský s tím, že se pasáž změnila na základě usnesení výboru strany a že podnět přišel z regionů. "Předkladatelé argumentovali tím, že trestní stíhání je často zastaveno bez podání obžaloby a je v něm teprve prověřováno podezření ze spáchání trestného činu, které se vůbec nemusí ukázat jako podložené," vysvětlil Vořechovský.

Místopředsedkyně Jaroslava Jermanová upřesnila, že návrh přišel z Ústeckého kraje, podle nějž bylo znění kodexu velmi přísné. "Znemožnilo nám to kandidaturu jednoho z důležitých lidí v tomto regionu. Lidé nám odstupují z kandidátek a poté se vždy ukáže, že ta obvinění proti nim byla lichá," dodala Jermanová.

Předseda strany Andrej Babiš v posledních týdnech čelí obviňování ze strany opozice i koaličních partnerů, že prodej firmy Profrost byl podvod, kterým se prý vicepremiér chtěl vyhnout placení daně. Kromě toho policie vyšetřuje i dotace pro jeho farmu Čapí hnízdo, z ničeho ale nebyl obviněn. Do konce března měla policie rozhodnout, zda přidělení dotace považuje za trestný čin, ale lhůtu si opět prodloužila.

Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek v Otázkách Václava Moravce v neděli navíc řekl, že strana svého předsedu Andreje Babiše podrží, i když jej policie kvůli Čapímu hnízdu obviní.

Sám Faltýnek čelí podezření ze střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací. Faltýnek byl členem představenstva holdingu Agrofert a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Na střet zájmů upozornila v minulém týdnu evropská komise.

Za tři měsíce v politice jsem pochopil, že je možné úplně všechno, dostával jsem úkoly, pro hnutí ANO ale stále dýchám, říká hejtman Košta. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy