Kvůli nesrovnalostem v majetkovém prohlášení posílají poslanci Babiše před přestupkovou komisi

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 6. 4. 2017 16:09
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se ve čtvrtek zabýval majetkovými poměry ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podnět k šetření podal komunistický poslanec Vladimír Koníček. Babiš už před jednáním výboru na Facebooku zveřejnil materiály, ze kterých má být jasné, že se ničím neprovinil. Poslance však nepřesvědčil a hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun.
Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu.
Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci chtěli už několikrát během posledních měsíců po ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi vysvětlit nesrovnalosti mezi jeho daňovými přiznáními a nabytým majetkem.

Ve čtvrtek se vicepremiérovými majetkovými poměry zabýval poslanecký imunitní a mandátový výbor, konkrétně šlo o mnohamilionové rozdíly  v letech 2014 a 2015. Babiš se jednání odmítl zúčastnit.

"Členové výboru konstatovali, že v kolonky čestného prohlášení nebyly u pana ministra Babiše vyplněny správně a podali podmět přestupkovému orgánu," uvedla předsedkyně výboru poslankyně za ODS Miroslava Němcová. 

Mandátový a imunitní výbor však nezasedl za stůl s kalkulačkou v ruce. Spokojil se s prohlášením předkladatele podmětu komunistického poslance Vladimíra Koníčka. Ten uvedl, že čísla nesedí a tak poslanci předali případ přestupkovému orgánu v Černošicích, kam ministr financí trvalým bydlištěm místně spadá. 

Babiš s předstihem vydal na svém Facebooku vyjádření, které výboru zaslal. "Doufám, že na svém příštím zasedání bude výbor řešit i daňová přiznání Sobotky a Kalouska za posledních 20 let a jak a za co nakoupili byty," napsal ministr.

Zároveň zveřejnil prohlášení k výboru, dvě německá potvrzení o příjmech a jedno z Agrofertu. Uvedl, že je legitimní, pokud se čestné prohlášení a daňová přiznání liší. "V čestném prohlášení se uvádějí veškeré příjmy ve zdaňovacím období. Takovými jsou i příjmy osvobozené od daně," píše Babiš v prohlášení poslancům. Přiznal ale také, že jeho účetní zaměnila při vyplňování příjmy před a po zdanění, čímž vznikly zmíněné rozdíly. 

Těžko říct, jak tím na poslance zapůsobil. Ti blíže jednání výboru komentovat nechtěli. "Výbor je neveřejný, ale názor na něj je jasný. Chtěli jsme pozvat pana místopředsedu vlády na jednání, ten nám vzkázal, že  se ho nehodlá zúčastnit a zaslal nám pouze prohlášení. V něm se sám přiznal k chybě," uvedl poslanec za TOP 09 Martin Plíšek.

Pokud obecní úřad v Černošicích dojde k závěru, že Andrej Babiš uvedl ve svém majetkovém prohlášení špatné údaje, může mu udělit pokutu až 50 tisíc korun. 

Babišovy příjmy začaly poslance zajímat, když se ukázalo, že nemohl mít dostatek peněz na nákup takzvaných korunových dluhopisů z vlastní společnosti Agrofert za jednu a půl miliardy korun. 

Následně nechal Babiš své příjmy zkontrolovat dvěma auditorskými firmami. Jakmile se ukázalo, že mu čísla stále "nesedí", uvedl, že chybu v přiznáních udělala jeho účetní. Údajně zaměnila čisté a hrubé příjmy. "Dělala to poprvé a napsala, že je to po zdanění. Takže se spletla," vysvětloval Babiš. V dopise poslancům vicepremiér uvedl, že měl u hrubé mzdy "nepřesný titulek". "Za tuto nepřesnost se omlouvám," napsal. 

Následně se sněmovna zabývala na návrh šéfa TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska bodem nazvaným "Daňové podvody ministra financí". Poslanci odhlasovali usnesení, že jim má Andrej Babiš do konce dubna ozřejmit své majetkové a daňové poměry. V opačném případě žádají premiéra Bohuslava Sobotku, aby vůči svému ministrovi vyvodil odpovídající kroky. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy