Kvůli nesrovnalostem v majetkovém prohlášení posílají poslanci Babiše před přestupkovou komisi

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 6. 4. 2017 16:09
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se ve čtvrtek zabýval majetkovými poměry ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podnět k šetření podal komunistický poslanec Vladimír Koníček. Babiš už před jednáním výboru na Facebooku zveřejnil materiály, ze kterých má být jasné, že se ničím neprovinil. Poslance však nepřesvědčil a hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun.
Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu.
Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci chtěli už několikrát během posledních měsíců po ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi vysvětlit nesrovnalosti mezi jeho daňovými přiznáními a nabytým majetkem.

Ve čtvrtek se vicepremiérovými majetkovými poměry zabýval poslanecký imunitní a mandátový výbor, konkrétně šlo o mnohamilionové rozdíly  v letech 2014 a 2015. Babiš se jednání odmítl zúčastnit.

"Členové výboru konstatovali, že v kolonky čestného prohlášení nebyly u pana ministra Babiše vyplněny správně a podali podmět přestupkovému orgánu," uvedla předsedkyně výboru poslankyně za ODS Miroslava Němcová. 

Mandátový a imunitní výbor však nezasedl za stůl s kalkulačkou v ruce. Spokojil se s prohlášením předkladatele podmětu komunistického poslance Vladimíra Koníčka. Ten uvedl, že čísla nesedí a tak poslanci předali případ přestupkovému orgánu v Černošicích, kam ministr financí trvalým bydlištěm místně spadá. 

Babiš s předstihem vydal na svém Facebooku vyjádření, které výboru zaslal. "Doufám, že na svém příštím zasedání bude výbor řešit i daňová přiznání Sobotky a Kalouska za posledních 20 let a jak a za co nakoupili byty," napsal ministr.

Zároveň zveřejnil prohlášení k výboru, dvě německá potvrzení o příjmech a jedno z Agrofertu. Uvedl, že je legitimní, pokud se čestné prohlášení a daňová přiznání liší. "V čestném prohlášení se uvádějí veškeré příjmy ve zdaňovacím období. Takovými jsou i příjmy osvobozené od daně," píše Babiš v prohlášení poslancům. Přiznal ale také, že jeho účetní zaměnila při vyplňování příjmy před a po zdanění, čímž vznikly zmíněné rozdíly. 

Těžko říct, jak tím na poslance zapůsobil. Ti blíže jednání výboru komentovat nechtěli. "Výbor je neveřejný, ale názor na něj je jasný. Chtěli jsme pozvat pana místopředsedu vlády na jednání, ten nám vzkázal, že  se ho nehodlá zúčastnit a zaslal nám pouze prohlášení. V něm se sám přiznal k chybě," uvedl poslanec za TOP 09 Martin Plíšek.

Pokud obecní úřad v Černošicích dojde k závěru, že Andrej Babiš uvedl ve svém majetkovém prohlášení špatné údaje, může mu udělit pokutu až 50 tisíc korun. 

Babišovy příjmy začaly poslance zajímat, když se ukázalo, že nemohl mít dostatek peněz na nákup takzvaných korunových dluhopisů z vlastní společnosti Agrofert za jednu a půl miliardy korun. 

Následně nechal Babiš své příjmy zkontrolovat dvěma auditorskými firmami. Jakmile se ukázalo, že mu čísla stále "nesedí", uvedl, že chybu v přiznáních udělala jeho účetní. Údajně zaměnila čisté a hrubé příjmy. "Dělala to poprvé a napsala, že je to po zdanění. Takže se spletla," vysvětloval Babiš. V dopise poslancům vicepremiér uvedl, že měl u hrubé mzdy "nepřesný titulek". "Za tuto nepřesnost se omlouvám," napsal. 

Následně se sněmovna zabývala na návrh šéfa TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska bodem nazvaným "Daňové podvody ministra financí". Poslanci odhlasovali usnesení, že jim má Andrej Babiš do konce dubna ozřejmit své majetkové a daňové poměry. V opačném případě žádají premiéra Bohuslava Sobotku, aby vůči svému ministrovi vyvodil odpovídající kroky. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 9 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy