Soud poslal strojírenskou ČKD Praha DIZ do úpadku

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2016 13:41
Pražský městský soud v pátek prohlásil úpadek strojírenské společnosti ČKD Praha DIZ. Ta se kvůli neúspěšnému sporu s pražským magistrátem koncem srpna k insolvenčnímu řízení sama připojila. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Pražský městský soud v pátek prohlásil úpadek strojírenské firmy ČKD Praha DIZ. Návrhu věřitelů firmy nikdo neodporoval, sama společnost se koncem srpna k insolvenčnímu řízení připojila. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

ČKD Praha DIZ vedla spor s pražským magistrátem o platby za práce na tunelu Blanka, arbitrážní soud před necelými třemi týdny rozhodl, že Praha firmě požadovaných zhruba 1,7 miliardy korun nemusí zaplatit.

Insolvenčním správcem soud stanovil pražskou Advokátní kancelář Zrůstek, Lůdl a partneři. Zároveň mu soud uložil, aby do 22. listopadu předložil soudu zpracovaný seznam přihlášených pohledávek. Přezkumné projednání přihlášených pohledávek soud svolal na 16. prosince.

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení s ČKD Praha DIZ počátkem června. V polovině letošního května v sídle firmy zasahovala protikorupční policie, která prověřovala možné daňové podvody. Firma mezitím přišla o většinu velkých zakázek a už několik měsíců z ní odcházejí zaměstnanci, napsal dnes server iHNed.cz.

Strojírenská ČKD Praha DIZ je jednou z firem holdingu ČKD Group, který ovládá miliardář Petr Speychal. Podle vedení ČKD je úpadek "následkem zcela bezprecedentního nezákonného zásahu orgánů veřejné správy", píše iHNed.cz. Firmě byly po květnovém policejním zásahu kvůli podezření z daňových podvodů obstaveny bankovní účty a byl vydán zajišťovací příkaz na téměř 800 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy