Praha - Státní maturita zůstane zachována, ale výrazně se změní. Studenti by se nové podoby zkoušky mohli dočkat již v příštím roce.
Zástupci koaličních poslanců, kteří se věnují problematice vzdělávání mimo jiné v rámci svého působení ve školském výboru - Anna Putnová (TOP 09) a Walter Bartoš (ODS) - Aktuálně.cz prozradili, jak si novou podobu maturit představují.
Státní maturity - ano, či ne?
Novela, kterou Putnová předložila ministru Fialovi, už z logiky věci počítá se zachováním státních maturit, pouze přistupuje k jejich výrazné redukci a zjednodušení.
Také Bartoš se kloní k zachování státních maturit. "Mají svou logiku a své místo v celém systému - bylo by potom potřeba celý systém fungování českého školství přenastavit," vysvětluje.
Ostatně pro zachování státních maturit - pouze v jiné podobě - se vyslovil i premiér Petr Nečas.
Vyjádření Asociace metodiků
- Asociace metodiků vyjadřuje "jednoznačný nesouhlas se zrušením písemné práce a ústní zkoušky a
ponechání pouze didaktického testu ve společné části státní maturitní zkoušky z cizího
jazyka. Stejně rozhodně jsme proti zrušení dvou úrovní obtížnosti zkoušky." - Stávající podoba státní maturitní zkoušky z cizích jazyků připravena jako
komplexní zkouška zahrnující všechny řečové dovednosti; vychází ze Společného evropského
referenčního rámce pro jazyky, jenž je základním východiskem pro koncepci všech
mezinárodních jazykových zkoušek, a právě díky této komplexnosti má vypovídací
schopnost o úrovni jazykových znalostí a dovedností žáka. - Omezení na pouhý didaktický test snižuje vypovídací schopnost zkoušky jako celku a
zároveň devalvuje informační hodnotu o komplexní jazykové úrovni žáka jak pro vysoké
školy a pro budoucí zaměstnavatele, - Aktuálně jsou všichni hodnotitelé ústní zkoušky a písemné práce
vyškoleni a obeznámeni s pravidly hodnocení a certifikováni, což vede k jednotnému
zkušebnímu formátu. Pokud by tyto dvě části státní MZ byly přesunuty jen do profilových
zkoušek, tak je jednotnost hodnocení a zkoušení ztracena.
Kdo by měl maturity organizovat?
Státní maturitu by podle šéfky sněmovního školského výboru Putnové mělo zajistit ministerstvo školství.
"Mají v tom již nainvestované prostředky a za druhé má ministerstvo školství nejsnadnější přístup ke všem těm školám. Nevylučuju, že to soukromé subjekty umí udělat dobře a efektivně, ale například Česká školní inspekce udělala testování 5. a 9. tříd bez velkého humbuku. Ukázalo se tu, že ministerstvo školství testy připravit umí," komentuje to Putnová.
Otázkou podle ní je, zda to bude Cermat, nebo jestli tím bude pověřena jiná státní instituce - pokud však zůstanou maturity v rukách Cermatu, bude muset předtím v rámci této organizace dojít k personální obměně.
Také podle Bartoše by maturity měly zůstat v rukách státních institucí. "Cermat má zůstat Cermatem," říká k tomu.
Jak by měly nové maturity vypadat?
Podle návrhu Putnové by maturanti skládali společnou část maturitní zkoušky ze tří předmětů (čeština, cizí jazyk, matematika), v jedné úrovni namísto současných dvou a pouze formou didaktických testů - vše v elektronické podobě.
Naproti tomu Bartoš by současnou podobu maturit zachoval a provedl jen drobné úpravy.
Zásadně potom nesouhlasí s návrhem jednoúrovňových maturit - podle něj to totiž vyřadí ze "hry" studenty odborných středních škol. Zamítavě se staví též k redukci jazyka na didaktický test.
Slabinu v případě didaktického testu z cizího jazyka vidí i Putnová, nicméně si myslí, že ostatní oblasti jazykových kompetencí by mohly pokrýt profilové zkoušky na jednotlivých školách, podle jejich zaměření.
Měl by být sloh součástí společné maturitní zkoušky z češtiny?
Podle Putnové by sloh, stejně jako všechno ostatní s výjimkou zmíněných didaktických testů, by měly školy ve své režii. Právě přesunutí slohů přímo pod školy by bylo jednou ze změn, ke kterým by rád přistoupil i Walter Bartoš.
Mohla by se nová podoba maturit týkat studentů, kteří budou maturovat v roce 2013?
"Podoba maturit v roce 2013 je v současnosti zakotvena v zákoně. Něco je možné vyhláškami změnit - co konkrétně, to zjišťujeme," říká Kateřina Savičová z ministerstva školství.
Nicméně Putnová již předala ministru Fialovi paragrafované znění novely, která by v případě zájmu o to jít touto cestou mohla - vzhledem k tomu, že se jedná o poslanecký návrh - projít legislativním procesem poměrně rychle.
V rámci TOP 09 má její návrh prý drtivou podporu a zastání Putnová očekává i ze strany koaličních a opozičních poslanců.
"Určitě to nebude sto procent - teď jsem se dozvěděla, že někteří by vůbec nechtěli státní maturity. Přesto si myslím, že by ten návrh získal většinovou podporu," říká Putnová.
Do příštího roku by bylo možné předložený návrh prosadit pod podmínkou, že by se posunul termín přihlašování studentů, kteří se ke státní části maturit přihlašují již v listopadu.
"Oni by se klidně mohli přihlásit i v lednu - bylo by to náročné, ale reálné to je. V roce 2014 to bude pohodlně a v roce 2013 s jistým úsilím a spoluprací škol a zákonodárců tak to možné je," dodává Putnová.
Ačkoliv návrh Putnové Bartoš nepodpoří, nevylučuje, že má tento návrh šanci projít. "My jsme to jako strana ještě neřešili," odpověděl na otázku, zda se již občanští demokraté problematice maturit věnovali.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Střední školy - jak vybrat tu nejlepší?