Praha - Vývoj od listopadu 1989 nenaplnil očekávání 54 procent lidí v Česku a 70 procent na Slovensku. Lidé v obou zemích jsou zklamáni hlavně kvůli sociální nejistotě, nezaměstnanosti a chudobě a také politice a kvalitě demokracie.
Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi a Rozhlas a televízii Slovenska, v němž byli dotazováni lidé, kterým bylo v době pádu komunistického režimu alespoň 15 let.
Polistopadový vývoj v Česku očekávání naplnil u 27 procent lidí a předčil u čtyř procent. Na Slovensku byla očekávání naplněna u 22 procent a překonána u jednoho procenta dotázaných. Zbylí účastníci průzkumu se k otázce nevyjádřili.
Spokojenější s vývojem jsou lidé z měst
Říjnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal větší spokojenost s polistopadovým vývojem. Dvě třetiny Čechů v něm vyjádřily přesvědčení, že společenská změna z roku 1989 stála za to. Na Slovensku stejně odpovědělo 58 procent lidí.
Podle průzkumu Medianu jsou v Česku čtvrtstoletí po pádu komunistické totality optimističtější obyvatelé měst, lidé s příjmem nad 20 tisíc korun a s vysokoškolským vzděláním. Více zklamaní jsou lidé, kteří nechodí volit nebo volí levici.
Na Slovensku jsou spokojenější s polistopadovým vývojem ekonomicky aktivní lidé a ti, kteří vydělávají alespoň 800 eur, tedy v přepočtu zhruba 22 150 korun.
Sociální nejistotu a nezaměstnanost uvedlo jako důvod svého zklamání v Česku 36 procent dotázaných, na Slovensku skoro polovina. S politikou a kvalitou demokracie je v Česku nespokojena pětina, na Slovensku 17 procent.
Celkově se situace od listopadu 1989 zhoršila podle pětiny Čechů a 19 procent Slováků. Z korupce a klientelismu je v obou zemích shodně zklamáno 13 procent lidí.
Průzkum Median provedl v Česku mezi 18. a 26. říjnem, ptal se 1207 lidí. Na Slovensku bylo mezi 22. říjnem a 1. listopadem dotazováno tisíc lidí.