Policisty bude vyšetřovat nezávislý inspektor

Jan Němec Radek Nohl Jan Němec, Radek Nohl
3. 3. 2011 18:15
Ministr John slibuje "ostrý" sbor
Kdo je bude vyšetřovat?
Kdo je bude vyšetřovat? | Foto: Policie Moravskoslezského kraje

Praha - Policii, celníky a vězeňskou službu má kontrolovat nový orgán - generální inspekce ozbrojených sborů. A to nezávislá na ministru vnitra či spravedlnosti.

Zatím policisty stíhá jen inspekce ministra vnitra, tedy lidé přímo podřízení šéfovi resortu.

"Bude to nezávislý sbor, nezávislý na jakémkoliv resortním ministrovi," vysvětluje ministr vnitra Radek John (VV), který ve čtvrtek myšlenku generální inspekce vysvětloval poslancům branně-bezpečnostního výboru. Ti teď mají 14 dní na to, aby podali své návrhy či připomínky.

Nezávislá inspekce?

Právě kvůli závislosti inspekce ministra vnitra ODS už letos v lednu chtěla, aby nový sbor vznikl co nejdříve.

Při vyjednávání o Johnově protikorupční strategii létala začátkem ledna vzduchem vzájemná obvinění: ODS měla obavy "z politického vlivu ministra dopravy, bývalého majitele ABL a agentury ABL", tedy Víta Bárty, na Johův resort. Věci veřejné zas vytáhly "příliš velký vliv exministra Langera" na chod policie.

ODS si proto tehdy vymínila, že zákon o generální inspekci bude do poloviny letošního roku. Radek John s ním ale teď počítá až začátkem příštího roku.

Zatím je jasné, že by generální inspekce stíhala za trestné činy policisty, vězeňské dozorce a celníky, nikoliv hasiče nebo pracovníky zpravodajských služeb. Jen by se to rozmělňovalo, vysvětluje ministr John.

Zatím není jasné, kdo by měl generálního inspektora jmenovat. Ve hře jsou minimálně dvě varianty: buď vláda po projednání v branně-bezpečnostním výboru sněmovny, nebo prezident republiky po projednání ve vládě.

"Šéfa generální inspekce nebude jmenovat ministr vnitra, to je zatím jisté," říká k tomu John. "Určitě o tom ještě bude koaliční jednání."

Ztroskotá "ostrý" sbor na penězích?

Ministerstvo plánuje, že by generální inspekce byla speciálním ozbrojeným sborem s vysioce kvalifikovanými lidmi. Radek John ho nazval "ostrým" sborem. Jedním dechem ale připouští, že se to může zarazit na penězích.

"Nejsme ve 'Slunečním státě '. Jak ostrý bude ten sbor, to bude konfrontováno s ekonomickou realitou," přiznává ministr vnitra.

Jen na zřízení generální inspekce počítá resort vnitra s částkou 95 milionů korun. Kolik bude stát každý rok stát, zatím jasné není.

Ministerstvo vnitra musí nejprve zjistit, jak intenzivně bude inspekce pracovat.

"Pokud budeme chtít vyšetřovat ve věznicích, musíme mít agenty mezi vězni. Když se bude vyšetřovat jen tak, že se bude jen chodit po kancelářích, to se toho moc nezjistí," říká John.

Vzápětí ale přiznává, že na příliš velký počet agentů peníze nebudou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy