Praha - Do podsvětí unikla tajná data z vyšetřování citlivých kauz. Je to už poněkolikáté, co policie nedokázala ohlídat utajované informace. Úřady přitom dosud ani v jednom případě viníka nedopadly.
Tentokrát jde o informace z několika spisů, které na nejrůznější zločinecké skupiny vedla protikorupční služba. Deník Aktuálně.cz měl možnost nahlédnout například do dokumentů, které pocházejí ze spisu s krycím označením Olej.
- PŘIPOMEŇTE SI: Kauza Setuza - Nekonečný příběh
Ten byl před třemi lety založen kvůli monitorování podnikatelské skupiny kolem ústeckého podniku Setuza: detektivové do něj shromažďovali informace například k zavražděnému Františku Mrázkovi či jeho spolupracovníkovi Tomáši Pitrovi.
Spisy nabité informacemi
Uniklé spisy mohou být velmi cenné. Obsahují totiž nejen informace, které policie později využila třeba ke stíhání konkrétních osob. Ve svazcích jsou i takzvané operativní informace, což jsou jakákoli data, která s danou problematikou i jen okrajově mohou souviset.
"Pro stíhání je využitý zpravidla jen zlomek toho, co je v operativním spise. Tam se dávají i zprávy od informátorů, záznamy o nejrůznějších schůzkách mafiánů, které mezi sebou oni sami tají. Jsou to prostě svazky nabité informacemi, které plasticky popisují aktivity podezřelé skupiny či člověka," popsal význam svazků jeden z policejních důstojníků.
Kudy to teče?
Okruh potenciálních viníků, od nichž má podsvětí části spisu Olej a další svazky, se přitom neomezuje jen na protikorupční službu. Ta totiž loni předala inkriminované spisy - včetně Oleje - Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který se zabýval okolnostmi Mrázkovy smrti.
Z týmu Pokr, který vyšetřoval Mrázkovu smrt a disponoval údaji z protikorupční služby, letos odešel jeden z elitních detektivů, Luděk Žákovec. Kde dnes pracuje? U Tomáše Pitra.
Právě Pitr je podle jedné z pracovních verzí kriminalistů uveden na seznamu osob, které mohly mít na Mrázkově smrti zájem. Důkazy vedoucí k vrahovi Mrázka se ale dodnes neobjevily.
Policejní informace? Na co?
Tomáš Pitr kategoricky odmítá, že by Žákovce najal proto, aby využíval jeho policejních informací či kontaktů. "Víte sami, jak tyhle informace stárnou. Proč bych Žákovce zaměstnal pro informace z policie? Kdyby mi o ně šlo, byl by mi přece užitečnější, kdyby u policie zůstal, ne?" říká.
Sám Žákovec nebyl k zastižení, i svým bývalým kolegům ale tvrdil, že nehodlá své informace z policiie nijak zpeněžovat.
"Já ho nehájím, nemohu dát ruku do ohně za nikoho. Ale Žákovec je teď snadný terč, všichní ví, pro koho pracuje a není nic jednoduššího, než na něj hodit veškeré úniky informací. A takové informace už dokonce máme, že se určití lidé chystají pustit něco, co se doteď kvůli prozrazení pustit báli," uvedla mluvčí Útvaru pro odhalovávání organizovaného zločinu Blanka Kosinová.
Langer to řeší
Žákovcův odchod právě kvůli jeho nynějšímu angažmá u Pitra řeší i ministr vnitra Ivan Langer. Zatím ale neřekl, k čemu dospěl a zda vůbec existuje recept, jak podobným přechodům odcházejích detektivů zamezit.
Zatím poslední velký únik informací byl opět spojen s Františkem Mrázkem. Kdosi loni do podsvětí vynesl část policejního spisu se záznamy o tom, že s Mrázkovým spolupracovníkem byl v úzkém kontaktu poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý. Kauzu vyšetřovala inspekce, ale bez výsledku.
Blog ministra vnitra Ivana Langera - ČTĚTE ZDE |
Stejně tak policie nezjistila, kdo loni těsně před volbami vyňal ze spisu kauzy Kořistka audiozáznamy odposlechů nynějšího premiéra Mirka Topolánka a jeho tajemníka Marka Dalíka.