Odhalení! Policie zkusila ovlivnit volby

Sabina Slonková, Jakub Unger
5. 6. 2006 15:30
Praha - Protikorupční jednotka policie a inspekce ministra vnitra se ze sebe snaží setřást odpovědnost za to, že před volbami kdosi vynesl odposlechy o napojení poslance Tlustého na skupinu zavražděného Mrázka. Uvnitř: ODPOSLECHY

"Probíhá kontrola těch spisů, zatím to vypadá, že od inspekce ministra to neuniklo. Já osobně bych to tipoval, že to někdo vynesl už před lety a teď to jen vytáhl," sdělil Aktuálně.cz ministr vnitra František Bublan.

Deník Aktuálně.cz o víkendu napsal, že po nejdrsnější předvolební kampani přišlo další vážné zjištění: v politickém boji jsou používány informace ze střežených spisů policie. Důkazem byly pět let staré odposlechy lidí ze skupiny zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Z nich vyplynulo, že s nimi byl ve spojení i poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

Se spisem v posledním půl roce přišla do styku pouze protikorupční služba a Bublanova inspekce. "Na inspekci to bylo celou dobu zapečetěné. Neuniklo to odtud. A pokud vím, stejný režim měla při zacházení se spisem i protikorupční služba," dodal ministr vnitra.

Dokumenty, které na základě odposlechů lidí ze skupiny kontroverzního podnikatele Františka Mrázka zpracovala policejní protikorupční služba, prokazují, že Vlastimil Tlustý byl v přátelském kontaktu s Igorem Šafrankem. Slovenským podnikatelem, který byl na přelomu 90. let blízkým spolupracovníkem právě nedávno zavražděného Mrázka. A současně Šafranka jako svého poradce angažoval sociálnědemokratický poslanec a Mrázkův přítel Josef Hojdar. (více ČTĚTE NÍŽE)

Nyní, pět let po jejich zařazení do přísně střežených archivů, kdosi z vlivných lidí tyto odposlechy a jejich analýzy vyňal.

Tlustého vystoupení označil předseda Topolánek za jedno z nejlepších na kongresu: "Nemusíme mít obavy, že takto připravené argumenty veřejnost nepochopí."
Tlustého vystoupení označil předseda Topolánek za jedno z nejlepších na kongresu: "Nemusíme mít obavy, že takto připravené argumenty veřejnost nepochopí." | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podobně jako před volbami, kdy deník Aktuálně.cz upozornil, že po měsících utajování "někdo" z vyšetřovacího spisu zkopíroval odposlechy Mirka Topolánka z kauzy Kořistka, v níž ODS čelila podezření z uplácení poslanců. (ČTĚTE: Kauzy, které měly určit volby ).

Jen pár dní předtím redakce zveřejnila materiál, který dokazoval, že skupiny napojené na politiku distribuují médiím diskreditující policejní informace o vrcholných politicích. (ZDE: Topolánkův odposlech je venku ) A těšně před hlasováním voličů pak elitní policista Kubice v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl: spolupracovníci vysokých politiků se pokusili zmanipulovat vyšetřování politické korupce.

Aféra "Biolíh" pak poznamenala vrchol volební kampaně.

Co se děje v policii?

Kubiceho útvar podezírá z ovlivňování kauz některé pracovníky protikorupční služby a inspekce ministra vnitra. Přitom pouze tyto dvě složky přišly se spisem s Mrázkovými odposlechy do styku. Nikdo jiný k němu neměl přístup. Svazek byl uložen v archivu protikorupční služby, odkud si jej letos v březnu vyžádala Bublanova inspekce.

Tuto sobotu pak premiér Jiří Paroubek bez bližších detailů oznámil, že Vlastimil Tlustý byl v kontaktu s Františkem Mrázkem.

"13. března jsme to předali inspekci ministra. Co s tím dělají dál, to už nevím. Osobně jsem s obsahem spisu seznámen nebyl a nevím o tom, že by jeho části unikly tady od nás," sdělil Aktuálně.cz šéf protikorupční služby Miloslav Brych.

Podezření z vynášení informací obsahuje i důvěrná Kubiceho zpráva určená poslancům. Její součástí jsou přepisy odposlechů Pavla Přibyla, důvěrníka expremiéra Stanislava Grosse. Přibyl byl podle zvukových záznamů v častém kontaktu se špičkami elitních útvarů vnitra, mimo jiné i se šéfem protikorupční služby a vedoucím vyšetřovatelem Bublanovy inspekce.

Odposlechy ukázaly, že od policejních důstojníků požadoval kódovanou řečí, aby mu zajistili blíže nespecifikované informace.

Údaje o Tlustém a spol. jsou vážné

Zveřejněné odposlechy skupiny kolem Františka Mrázka a jejich analýzy jsou pět let staré. Zachycují kontakty šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého s podnikatelem Šafrankem, tehdejším blízkým spolupracovníkem bosse podsvětí Františka Mrázka.

První odposlechy zachycují rozhovory Tlustého a Šafranka, během nichž se domlouvají na schůzkách. Šafranko o nich vždy obratem podává zprávu Mrázkovi.

Vlastimil Tlustý nepopírá, že Šafranka zná a scházeli se spolu. Odmítá ale, že by Šafranko byl prostředníkem mezi ním a Mrázkem.

"Neměl jsem tušení, že Šafranko má vazbu na Mrázka. Toho jsem v životě neviděl a nikdy jsem se s ním nesešel. Naše schůzky se Šafrankem nikdy neřešily nic pro Mrázka," sdělil Aktuálně.cz Tlustý.

Igor Šafranko patřil do okruhu nejbližších spolupracovníků Františka Mrázka, týdeník Euro jej před lety spojil s První západočeskou společností pro kapitálový trh, která jeden čas nepřímo ovládala ústeckou Setuzu. Právě Setuza vede spor se státem o miliardovou pohledávku, donedávna měla případ na starost konsolidační agentura, v jejíž dozorčí radě seděli poslanci Hojdar a Tlustý.

Kromě podnikání s Mrázkem byl Šaframko i obchodním partnerem Baraka Alona. Muže, s nímž je spojen největší bankovní tunel, při němž z Komerční banky zmizelo osm miliard korun.

"Kámoš odkudsi má eminentní zájem"

Podle záznamů spolu Tlustý i Šafranko mluvili zakódovanou řečí. Například v hovoru z 15. srpna 2001 poslanec Šafrankovi říká: "On ovšem zítra v poledne náš pan kamarád odjíždí, takže mi to stačí v pondělí. Dnes jsem jednal s tím člověkem o té věci, která se týkala tvých kámošů tam kdesi, začíná to na L, je to zkratka a za tím L něco následuje, že by se o tom dalo jednat. Má eminentní zájem a bylo by dobré zorganizovat schůzku."

Po jedné ze schůzek, na nichž byly ještě dvě Šafrankovy přítelkyně, si Tlustý a podnikatel začali tykat. Policie přitom do svých záznamů napsala, že tuto schůzku připravil Mrázek a není vyloučeno, že jsou z ní pořízeny záznamy.

"Z uvedených informací je zřejmé, že z 10. na 11. 8. proběhlo "jednání", pravděpodobně v domě Nešpůrka (bývalý policista pracující pro Mrázka, pozn. red.), kterého se zúčastnili Šafranko, dvě ženy a Tlustý. Na základě dříve získaných informací, ze kterých vyplývá, že si zájmové osoby důležitá jednání dokumentují, je pravděpodobné, že tomu tak bylo i v tomto případě. Z rozhovoru Šafranka s Mrázkem dále vyplývá, že se na tomto "jednání" chystal Mrázek "něco" dát Tlustému. Od tohoto "jednání" si Šafranko s Tlustým tyká," stojí v policejní analýze odposlechu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy