Protikorupční jednotka v noci na dnešek zatkla dva opavské podnikatele Radka Nauše a Jaromíra Raidu a obvinila je z účasti na zločinném spolčení. Oba muži se podle obvinění podíleli na loňském pokusu o vyvedení tří miliard korun ze státem ovládané společnosti Čepro. Autorství tohoto unikátního podvodu úřady připisují právě Radovanu Krejčířovi.
"Muži byli zadrženi a soud nyní bude posuzovat návrh na uvalení vazby," uvedl policista Jiří Novák, který má vyšetřování případu na starost. Vyšetřující úřady tvrdí, že Nauš s Raidou, kteří obchodují s pohonnými látkami, patřili k opavské větvi Krejčířovy organizace. "Nebyla to nějaká esa, v hierarchii gangu jsou na nižší úrovni. Takoví výkonní pěšáci," uvedl kriminalista obeznámený s kauzou.
Ztracené obsílky za milion
Dosavadní vyšetřování podle policie a žalobce potvrzuje, že tým Krejčířových spolupracovníků fungoval na principech mafie. A kdo nebyl součástí organizace, toho si Krejčíř koupil. V případě ataku na Čepro se jako klíčová osoba ukázala Ivana S., pracovnice podatelny, která zatajila před svými nadřízenými soudní obsílky. Zástupci Čepra pak nepřišli k soudu a pravomocně prohráli spory o pohledávky za celkem tři miliardy korun.
Ivana S. při výslechu přiznala, že skutečně dopisy od soudu "ztopila". Dostala za to milion korun. "Je samoživitelka, má dvě děti, jedno z toho je nemocné. Ti, kdo to s těmi obálkami vymysleli, přesně věděli, koho si vytipovat. Její účast v případu je sama o sobě tragedie," uvedl již citovaný kriminalista.
Jak měly z Čepra zmizet miliardy
Atak na Čepro, z jehož autorství je dnes obviněn právě Radovan Krejčíř, se spustil přesně před rokem. Do státem ovládané firmy, která mimo jiné schraňuje státní hmotné rezervy, přišel exekutor a vymáhal 2,6 miliardy. V ruce držel pravomocné rozhodnutí soudu, podle něhož Čepro spor o pohledávku v této výši prohrálo. Vyvedení peněz na poslední chvíli zabránila policie, která zablokovala účty Čepra. Manažeři Čepra se hájili tím, že o soudních sporech o pohledávky vůbec nevěděli. Nyní se přiznala Ivana S., že obsílky u soudu nepředala dál. (přečtěte si princip útoku na Čepro)
Krejčíř sám vinu opakovaně odmítá a tvrdí, že celý případ úřady připravily se záměrem ho zlikvidovat.