Policie zatkla exnáměstka civilní rozvědky, žalobce ho obvinil ze dvou trestných činů

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 23. 8. 2019 12:50
Státní zástupce obvinil bývalého náměstka civilní rozvědky, jedné ze tří zdejších tajných služeb, Zdeňka Blahuta. Jde o prozatímní vrchol prověřování hospodaření rozvědky, kvůli níž skončil ve funkci předposlední ředitel. Žalobce stíhá Blahuta kvůli podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Jde o dosud nejvýše postaveného člověka se zkušeností z tajných služeb, který si převzal obvinění z trestného činu. Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia/Shutterstock

"Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby," informoval v pátek dopoledne v tiskové zprávě žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák.

Deník MF DNES upozornil, že obviněným je bývalý náměstek rozvědky Zdeněk Blahut. Zodpovídá ze svého možného podílu na machinacích s hospodařením v rozvědce. Týdeník Respekt už dříve informoval, že může jít o částku v řádu stovek milionů korun. Mimo jiné se prověřuje údajně předražený nákup šesti kusů sledovacího zařízení zvaného Agáta. Podle Respektu však šlo o fiktivní nákup.

"Z (vnitřního) prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti," uvedl loni v květnu tehdy ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar, možná selhání se odehrála v letech 2015 až 2017. Rozvědka proto podala trestní oznámení, Metnar také odvolal jejího tehdejšího ředitele Jiřího Šaška.

Samotné prověřování možných hospodářských pletich probíhalo pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Deník Aktuálně.cz už počátkem července informoval, že prověřování směřuje ke sdělení obvinění několika lidem. Rozhodnutí o zahájení stíhání se několikrát posouvalo vzhledem k dalšímu sběru důkazů. Podle informací Aktuálně.cz se v průběhu prověřování ukazoval právě exnáměstek coby hlavní hybatel možných machinací.

"Ministerstvo vnitra a rozvědka poskytuje veškerou součinnost orgánům činným v trestním řízení v celé kauze, a to dlouhodobě," uvedl k aktuálnímu vývoji v případu pro deník Aktuálně.cz ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), prostřednictvím jehož resortu vykonává vláda vůči civilní rozvědce pravomoc. 

Chovancův muž

Zdeněk Blahut patřil mezi nejvlivnější představitele rozvědky posledních let, naposledy tam působil coby náměstek pro operativní činnost. Z tohoto titulu byl druhým mužem rozvědky. Službu opustil v lednu 2018. "Byl to naivní dobrodruh s představami 17letého hocha, dnes bychom řekli kovbojský typ či střelec," popsal Aktuálně.cz Blahuta jeden z bývalých vysokých představitelů rozvědky.

Před rozchodem se službou v ní působil od léta 2014, kdy se stal ředitelem Jiří Šašek. Podle informací Aktuálně.cz měl Blahut velmi blízko k někdejšímu ministru vnitra Milanu Chovancovi. Původně nastoupil Blahut, tehdy detektiv ÚOOZ, do civilní rozvědky už roku 2005, vydržel tam zhruba dva roky. Před svým druhým angažmá ve službě působil jako soukromý detektiv, spolupracoval také se Českou zbrojovkou v Uherském Brodě.

Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích.
Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích. | Foto: ČTK

Úřad pro zahraniční styky a informace platí za nejuzavřenější tajnou službu v zemi. Jejím úkolem je sběr strategických informací bezpečnostního a hospodářského charakteru za účelem ochrany zájmů České republiky, operovat smí jen v zahraničí. Za civilní rozvědku odpovídá vláda, ale její pravomoc vůči službě vykonává ministerstvo vnitra. V tuto chvíli je tak služba zájmovým územím ČSSD, resort vnitra řídí šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Poslední rok a tři čtvrtě má za sebou rozvědka dramatické období, které vrcholí Blahutovým zatčením. V této souvislosti došlo k několika personálním obměnám na nejvyšších místech. Službu od září 2018 řídí Marek Šimandl, který jmenoval jako své nové náměstky Vladimíra Posoldu a Davida Chovance. Rozvědku naopak více či méně dobrovolně opustili bývalý ředitel Jiří Šašek a exnáměstek pro operativu, Blahutův bezprostřední nástupce, Radek Musílek.

 

Právě se děje

Další zprávy