Útok na Stropnického dům: Policie má podezřelého cizince

Jan Hejl ČTK Jan Hejl, Ondřej Kundra, ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2015 19:26
Podezřelý je Rus, který přechodně žije v Česku. Podle Respektu je ve vazbě.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Policie zadržela muže, který je podezřelý z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. Jedná se o dvacetiletého muže ruské národnosti, který přechodně žije v Česku. Soud ho poslal v pondělí do vazby. Za obecné ohrožení ve stadiu pokusu mu hrozí osmileté vězení. 

Že policie podezřelého zatkla, potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. "Vzhledem k tomu, že policie dál pokračuje ve vyšetřování, to dál komentovat nebudeme," řekl. Případ řeší obvodní zastupitelství pro Prahu 6, které si převzalo výhradní právo na poskytování informací o případu. Dozorující orgán však útok odmítl komentovat. 

Muž, jehož policisté podezírají, všechna obvinění odmítá. Bydlí poblíž ministrova domu a v Česku studoval, nedlouho po útoku se měl vrátit zpět do Ruska. Muže policie vyslechla a od pondělí je ve vazbě. Zatím není úplně jasné, jaký měl útok zápalnými lahvemi podtext. Stropnickému měl však před útokem poslat sérii šesti výhružných e-mailů a dva dopisy, kde ministra varoval, že protiruské projevy se nevyplácejí. Rusa prozradily pachové stopy na jedné ze zápalných lahví, píše Respekt.

Kriminalisté kvůli útoku prověřovali několik podezřelých, až se dostali právě k cizinci, který je obviněn. Policisté ho nejprve nezastihli v místě bydliště, proto po něm bylo v pátek vyhlášeno celostátní pátrání. "A už v ten samý den hledaného našli brněnští policisté mezi účastníky tamní demonstrace," podotkl mluvčí.

Na ministrův dům v Praze pachatel zaútočil čtyřmi zápalnými lahvemi na začátku června. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení ve stadiu pokusu. Podle informací Práva lahve dopadly na terasu domu a nevybuchly s plnou intenzitou, plameny se tak podařilo po několika minutách uhasit.

"Takové věci se na české politické scéně naštěstí nestávají často. Bohužel to nasvědčuje radikalizaci určitých názorových skupin, které stojí proti hodnotám, jež zastáváme. Pro mě to je vlastně potvrzení správnosti nastaveného kurzu ministerstva obrany, které vedu," komentoval dříve událost Stropnický. "Samozřejmě ale nejde o situaci, která by byla pro mě nebo moji rodinu běžná," doplnil.

Stropnický také uvedl, že v době útoku v domě spali tři lidé. Sám ministr doma nebyl. Dům poté střežila armáda v součinnosti s policií.

 

Právě se děje

Další zprávy