Selhala ochranka? Policie vyšetřuje útok na dům Stropnického

Jan Gazdík Jan Gazdík
10. 6. 2015 15:47
Podle odborníků je třeba prověřit, zda v ochraně ministra obrany nejsou mezery. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý říká, že někteří čeští politici pohrdají svou bezpečností.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Policie nesmí podceňovat pondělní noční útok zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. A měla by pečlivě vyšetřit i to, zda neselhala Stropnického ochranka a zda bylo možné incidentu zabránit. Tvrdí to odborníci na bezpečnost, které online deník Aktuálně.cz v souvislosti s útokem oslovil.

Rychlé vyšetření motivů útočníků a jejich případné dopadení je mimořádně důležité například podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého, jenž se po odchodu z armády věnuje nejen ochraně důležitých osob, ale i klíčové státní infrastruktury.

"V dnešní době nemůžeme podcenit žádnou hrozbu ani možný test ochrany jednoho z ústavních činitelů," vysvětluje Šedivý.

"Když někdo hodí na ministrův rodinný dům lahve s hořlavinou, může to být příště klidně i ruční granát. I kdyby to byla pouhá klukovina, která nemá s ministrem co do činění, anebo čin duševně nemocného jedince, musí policie věnovat všem okolnostem vyšetření útoku tu největší pozornost," přidává se vysoce postavený policista, který si s ohledem na vyšetřování incidentu nepřál uvést své jméno.

Podle dalšího odborníka je třeba zabývat se tím, zda v ministrově ochraně nejsou mezery.

"Stropnického dům je určitě střežen, včetně monitoringu kamer - tak to alespoň bylo u všech jeho předchůdců. Musí se tedy vyšetřit, zda ministrovi strážci nechybovali anebo nejsou v jeho ochraně mezery, které je nutné posílením bodyguardů odstranit," dodává jeden z předních českých expertů na bezpečnost, který si přál vzhledem k citlivosti případu zůstat v anonymitě.

Pokus o ohrožení ministra či jeho rodiny hodnotí jako velmi vážný. "Z analýzy záběrů kamer bude, doufám, brzy jasné, jak byl útok proveden. Neměl by tedy být problém zjistit i totožnost vozidla, pokud jím pachatelé k domu ministra přijeli,“ podotkl odborník.

Motiv činu? Nejasný

Policie odmítá vyšetřování detailně komentovat. Během úterka pouze potvrdila, že v jedné ze čtyř lahví, které dopadly na střechu a poté na terasu domu, byla hořlavá chemikálie. Po útoku sice vznikl požár, ale Stropnického příbuzným se jej podařilo rychle uhasit a nikomu se nic nestalo.

Zatím není jasný motiv činu. Například zda měl výtržnický, kriminální anebo politický podtext. A zda tedy šlo o demonstraci síly, protest či gesto závisti nebo nenávisti. Jednou z vyšetřovacích verzí je i to, že incident nemusel cílit na ministra Stropnického, ale někoho dalšího z jeho početné rodiny.

Případ současně otevřel otázku, zda jsou klíčoví čeští politici dostatečně chráněni. A zda bezpečnostní opatření nepodceňují.

Politici pohrdají bezpečností

Podle Jiřího Šedivého někteří čeští politici svou bezpečností dokonce pohrdají. Jako příklad generál použil slova prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který veřejně řekl, že nová prezidentova limuzína nemá žádnou bezpečnostní ochranu. Dokonce ani pancéřování.

To by se podle Šedivého například v USA, Velké Británii nebo Francii nemohlo stát. Ochranu odmítal i expremiér Petr Nečas, který ještě před uvedením do úřadu řekl, že nehodlá mít žádné strážce.

"Jestliže se všude kolem nás zvyšují bezpečnostní rizika, nemůžeme se tvářit, že se nás to netýká. A že se v Česku nemohou stát tragédie, které postihly některé naše spojence," varuje expert Šedivý.

Martin Stropnický nebyl v době útoku doma. V úterý pro Českou televizi řekl, že událost považuje za něco, s čím musí každý ministr počítat. A spíš než strach cítí vztek, že se vše dotklo jeho rodiny.

"Mám vztek, že to ohrožuje moji rodinu. Nás je poměrně hodně ve všech věkových kategoriích od devíti do devadesáti, takže mi hodně vadí, že moje práce takto stresuje moje nejbližší okolí. Proto bych byl rád, kdyby se ty lidi podařilo najít. Co se týče mojí osoby, tak nechci dělat nějakého laciného hrdinu, ale k té práci to patří," řekl ministr.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy