Stropnický k útoku: O život se nebojím, spíš mám vztek

Domácí Domácí
9. 6. 2015 14:17
Ministru obrany vadí, že zápalné lahve dopadly na dům jeho rodiny. Podobné situace k politické funkci podle jeho názoru patří.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha - Na střeše domu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v noci na pondělí přistály čtyři lahve s hořlavinou. Přesto Stropnický událost považuje za něco, s čím musí každý ministr počítat.

Spíš než strach cítí vztek, že se vše dotklo jeho rodiny, popsal v úterý v rozhovoru pro Českou televizi.

Ve vile spali v době útoku tři lidé, nikomu se naštěstí nic nestalo. Ministr doma nebyl. Policie celou událost vyšetřuje jako obecné ohrožení ve stadiu pokusu.

Ministr potvrdil, že na dům asi ve čtyři hodiny ráno dopadly čtyři lahve s ropnou směsí. Není si ale jistý, zda začaly všechny po pádu na terasu hořet. "Na našem pozemku je potřísněná podlaha, částečně také střecha. Dělalo to na nás dojem, že je to směrováno na dětské pokoje," popsal ministr.

Výhrůžné dopisy nechodily

Podle Stropnického je útok jasně spojen s jeho současnou funkcí, a nikoliv jeho dřívější hereckou profesí. "Určitě to nesouvisí s povoláním, které jsem dělal předtím, protože za x let, co jsem ho dělal, jsem nic takového nezažil a moje žena (herečka Veronika Žilková - pozn. red.) také ne. Patrně to může být reakce na nějaké moje názory nebo na kroky, které na ministerstvu dělám,“ vysvětlil.

Zároveň ale nepotvrdil, že by mu ještě před útokem chodily výhrůžné dopisy, o nichž informovala některá média. "Jestli se za výhrůžný dopis označuje takový, který je nějak vulgární, nebo jestli je to v oblasti mailů nebo příspěvků na sociálních sítích, tak to neberu vážně. Abych dostal natvrdo nějaký výhrůžný dopis, tak to se nestalo, alespoň o tom nevím," řekl v ČT.

Policie kvůli útoku zpřísnila ministrovu ochranu, Stropnický ji ale nechtěl nijak podrobně popisovat. Stejně tak nechtěl potvrdit ani to, zda má bodyguardy i zbytek jeho rodiny.

K práci to patří

Strach ale podle svých slov necítí. "Mám vztek, že to ohrožuje moji rodinu. Nás je poměrně hodně ve všech věkových kategoriích od devíti do devadesáti, takže mi hodně vadí, že moje práce takto stresuje moje nejbližší okolí. Proto bych byl rád, kdyby se ty lidi podařilo najít. Co se týče mojí osoby, tak nechci dělat nějakého laciného hrdinu, ale k té práci to patří," vysvětlil.

O celé události prý informoval jak členy vlády, tak ministra financí a stranického šéfa z hnutí ANO Andreje Babiše.

"Pozdě večer mi ještě psal, jestli se ty věci urovnaly a jestli je všechno v pořádku. On s tím má svým způsobem také zkušenost, takže holt poznáváme tu politiku se vším všudy," dodal Stropnický.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy