Stropnický k útoku: O život se nebojím, spíš mám vztek

Domácí Domácí
9. 6. 2015 14:17
Ministru obrany vadí, že zápalné lahve dopadly na dům jeho rodiny. Podobné situace k politické funkci podle jeho názoru patří.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha - Na střeše domu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v noci na pondělí přistály čtyři lahve s hořlavinou. Přesto Stropnický událost považuje za něco, s čím musí každý ministr počítat.

Spíš než strach cítí vztek, že se vše dotklo jeho rodiny, popsal v úterý v rozhovoru pro Českou televizi.

Ve vile spali v době útoku tři lidé, nikomu se naštěstí nic nestalo. Ministr doma nebyl. Policie celou událost vyšetřuje jako obecné ohrožení ve stadiu pokusu.

Ministr potvrdil, že na dům asi ve čtyři hodiny ráno dopadly čtyři lahve s ropnou směsí. Není si ale jistý, zda začaly všechny po pádu na terasu hořet. "Na našem pozemku je potřísněná podlaha, částečně také střecha. Dělalo to na nás dojem, že je to směrováno na dětské pokoje," popsal ministr.

Výhrůžné dopisy nechodily

Podle Stropnického je útok jasně spojen s jeho současnou funkcí, a nikoliv jeho dřívější hereckou profesí. "Určitě to nesouvisí s povoláním, které jsem dělal předtím, protože za x let, co jsem ho dělal, jsem nic takového nezažil a moje žena (herečka Veronika Žilková - pozn. red.) také ne. Patrně to může být reakce na nějaké moje názory nebo na kroky, které na ministerstvu dělám,“ vysvětlil.

Zároveň ale nepotvrdil, že by mu ještě před útokem chodily výhrůžné dopisy, o nichž informovala některá média. "Jestli se za výhrůžný dopis označuje takový, který je nějak vulgární, nebo jestli je to v oblasti mailů nebo příspěvků na sociálních sítích, tak to neberu vážně. Abych dostal natvrdo nějaký výhrůžný dopis, tak to se nestalo, alespoň o tom nevím," řekl v ČT.

Policie kvůli útoku zpřísnila ministrovu ochranu, Stropnický ji ale nechtěl nijak podrobně popisovat. Stejně tak nechtěl potvrdit ani to, zda má bodyguardy i zbytek jeho rodiny.

K práci to patří

Strach ale podle svých slov necítí. "Mám vztek, že to ohrožuje moji rodinu. Nás je poměrně hodně ve všech věkových kategoriích od devíti do devadesáti, takže mi hodně vadí, že moje práce takto stresuje moje nejbližší okolí. Proto bych byl rád, kdyby se ty lidi podařilo najít. Co se týče mojí osoby, tak nechci dělat nějakého laciného hrdinu, ale k té práci to patří," vysvětlil.

O celé události prý informoval jak členy vlády, tak ministra financí a stranického šéfa z hnutí ANO Andreje Babiše.

"Pozdě večer mi ještě psal, jestli se ty věci urovnaly a jestli je všechno v pořádku. On s tím má svým způsobem také zkušenost, takže holt poznáváme tu politiku se vším všudy," dodal Stropnický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy