Na Stropnického dům letěly čtyři lahve s hořlavinou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2015 13:47
Kriminalisté celou událost vyšetřují jako obecné ohrožení ve stadiu pokusu.
Ministr Stropnický
Ministr Stropnický | Foto: Matej Slávik

Praha - Na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO) dopadly v neděli celkem čtyři lahve. V jedné z nich, která pád vydržela, objevili policisté hořlavou směs. Policie proto případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení ve stadiu pokusu.

Na ministrův pozemek v neděli někdo hodil čtyři lahve s tekutinou. Jednu z nich předali policisté k odborné analýze, zbývající tři se po dopadu rozbily.

"Odborníci v oboru chemie ukončili analýzu obsahu jedné zajištěné lahve, zjistili, že uvnitř byla hořlavá směs. Proto kriminalisté zahájili trestní řízení pro obecné ohrožení ve stadiu pokusu,“ řekl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Zjištěný obsah lahve nebude policie s ohledem na vyšetřování blíže specifikovat, uvedl mluvčí.

Ministr vnitra Milan Chovanec novinářům v úterý řekl, že šlo o chemickou látku, která by začala hořet, pokud by se "takzvaný Molotovův koktejl spustil". Stropnický k obsahu zápalných láhví České televizi řekl, že obsahovaly ropnou směs, jejíž přesné složení se ještě analyzuje.

Výbuch neměl plnou intenzitu

Podle informací Práva lahve dopadly na terasu domu, nevybuchly však s plnou intenzitou, plameny se tak podařilo po několika minutách uhasit.

Policejní mluvčí ale nevěděl, jestli lahve po dopadu začaly hořet. "Tuto informaci v tuto chvíli nemám," řekl Hulan. Jestli láhve hořely, neví ani Stropnický, který v době útoků nebyl doma.

Ministr uvedl, že láhve někdo hodil na jejich dům v neděli kolem 04:00, kdy tam spali tři lidé. Podle místa jejich dopadu má dojem, že byly směřovány na dětské pokoje.

Myslí si však, že útok musí jednoznačně souviset s jeho funkcí a že to byla reakce na jeho názory nebo kroky, které dělá na ministerstvu. Současně "má vztek", že to ohrožuje jeho rodinu.

Podle policejního mluvčího je analýza obsahu láhví jen jedním z kroků vyšetřování události. Policisté současně zjišťují, kdo a proč lahve na pozemek hodil.

"Cílem je zjistit, kdo za tím stojí, jeho motiv, jestli šlo o klukovinu, nebo to bylo něco vážnějšího. Podle toho se bude směřovat i další vyšetřování," dodal Hulan.

Kdo byl cílem útoku?

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek v pondělí informoval, že v době útoku nebyl ministr doma, někteří členové jeho rodiny ano. Nikomu se ale nic nestalo.

Stropnický už v pondělí řekl, že celý útok nasvědčuje radikalizaci určitých názorových skupin, jeho manželka Veronika Žilková se nechtěla k celému útoku příliš vyjadřovat.

"Nezlobte se, nebudu nikomu nic komentovat. Je to příliš vážné,“ řekla pouze serveru Blesk.cz.

Podle Chovance Stropnického střeží armáda v součinnosti s policií, u jiných ministrů nebo ústavních činitelů ochrana zatím zvýšena nebyla.

"Není k tomu důvod. Zatím byl identifikovaný útok na objekt, kde pan ministr bydlí. Otázka je, jestli byl veden na něj nebo na jiného člena rodiny," dodal Chovanec.

"Nyní je potřeba, aby věc vyšetřila policie," řekl k případu mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

 

Právě se děje

Další zprávy