Olomouc - Karel Kadlec, kterého olomoučtí žalobci viní v korupční kauze Vidkun z vynášení tajných informací o vyšetřování citlivých případů, už nepracuje u olomoucké krajské policie.
Olomoucký ředitel Tomáš Landsfeld vyhodil náměstka Kadlece už před Vánocemi. Tedy ještě v době, kdy byl Kadlec ve vazbě.
"Náměstek ředitele pro SKPV Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje byl propuštěn ze služebního poměru dne 14. 12. 2015," potvrdila mluvčí olomoucké krajské policie Jitka Dolejšová.
Policistům se na kolegu Kadlece, který byl ve čtvrtek z vazby po třech měsících propuštěn, podařilo podle Dolejšové shromáždit už do poloviny prosince dostatek podkladů pro propuštění. Navíc bez nároku na výsluhu.
"Důvodem propuštění policisty je porušení služebního slibu tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé poškodit dobrou pověst bezpečnostního sboru," dodala mluvčí.
Druhý obviněný policista - šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj, který byl rovněž propuštěn na svobodu - zatím u policie zůstává. Nesmí ale do práce a hned ve čtvrtek jeho nadřízení začali se sbíráním důkazů stejně jako u Kadlece. "Byly zahájeny úkony řízení ve věcech služebního poměru vedoucí ke zproštění výkonu služby," sdělila policejním jazykem Jitka Dolejšová.
Vyjádření Kadlece ani Petrůje se zatím redakci nepodařilo získat ani přes jejich advokáty.
Čtyři obvinění včetně hejtmana
Mezitím pokračuje vyšetřování korupční kauzy, v níž jsou kromě Kadlece a Petrůje obviněni ještě olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD a vlivný podnikatel Ivan Kyselý. Také on byl až do tohoto týdne ve vazbě, vyšel z ní ale už ve středu.
Vlivný podnikatel Kyselý je obviněn z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby, policisté Petrůj a Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, bývalý policejní náměstek Kadlec navíc z přijetí úplatku. Hejtman Rozbořil je stíhaný za podplácení. Vinu ale odmítá a nechce opustit politické funkce ani po nátlaku stranických špiček v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Všichni čtyři stíhaní podali proti obvinění stížnost, kterou ale nejvyšší státní zastupitelství zamítlo. "Je to jedno z klíčových rozhodnutí v přípravném řízení, které definitivně vymezilo předmět trestního stíhání," řekl za tým vyšetřovatelů olomoucký státní zástupce Petr Šereda.
Kauza Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.
Případ také spustil rošádu na postech krajských policejních ředitelů. Hned na pěti místech včetně Olomouce došlo k výměně. Dosavadní olomoucký ředitel Libor Krejčiřík nabídl po korupční kauze svou funkci k dispozici a nově je náměstkem pro ekonomiku.