Policie obvinila psychiatra Cimického, stíhá ho za 29 případů znásilnění a vydírání

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 1. 4. 2022 13:47
Pražští kriminalisté obvinili lékaře, psychiatra a sexuologa Jana Cimického za tři desítky případů znásilnění a vydírání žen. Policisté se začali jednáním Cimického zabývat poté, co loni na podzim upozornila na svou bolestnou zkušenost s ním zpěvačka Jana Fabiánová. S příběhem vystoupila, když na veřejnost pronikl záměr prezidenta Miloše Zemana udělit lékaři státní vyznamenání.
Lékař a psychiatr Jan Cimický.
Lékař a psychiatr Jan Cimický. | Foto: DVTV

"Kriminalisté ve věci zahájili trestní stíhání konkrétní osoby pro trestné činy znásilnění a vydírání. Těchto skutků bylo podle zjištění kriminalistů 29 a odehrály se v rozmezí let 1980 až 2016," informovala v pátek pražská policie. Podle informací Aktuálně.cz jde právě o Cimického. Čtyřiasedmdesátiletého lékaře začala policie stíhat tento týden.

Po svědectví zpěvačky Fabiánové vystoupily s podobným příběhem další ženy. Veřejně promluvila třeba moderátorka České televize Martina Hynková Vrbová. Kriminalisté proto loni v listopadu vyzvali další potenciální oběti Cimického, aby je kontaktovaly na speciálním telefonním čísle.

"Jsem ráda, že se některé věci daří posunout. Vnímám to jako zadostiučinění pro mé klientky. Víc to ale nemohu a nebudu komentovat právě kvůli tomu, že je to živá věc," sdělila Aktuálně.cz k obvinění lékaře advokátka Lucie Hrdá, která zastupuje všechny ženy v případu.

Intenzivní nasazení policie

Kauza na první pohled zaujme rychlostí, s jakou ji kriminalisté zvládli objasnit. Fabiánová vystoupila loni v říjnu, v listopadu policie spustila úkony trestního řízení. Obvinění padlo po necelých pěti měsících. Pro srovnání, typově podobnou kauzu sexuálního násilí v podání bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho policisté rozkrývali přes devět měsíců, než ho začali stíhat. 

Také není obvyklé, že vyšetřovatelé dokázali doložit tolik případů s takovým časovým odstupem. K nejstaršímu skutku mělo dojít před 42 lety. Poslední se podle vyšetřovatelů odehrál roku 2016. "Není to obvyklé," poznamenala advokátka Hrdá, která se na případy sexuálního násilí vůči ženám ve své praxi specializuje. 

Podle právní zástupkyně je zjevné, že v tomto případě se mu kriminalisté věnovali velmi podrobně. Přitom ne pokaždé obdobné kauzy provází takové nasazení policie. "Vždycky je to otázka toho, kolik je tomu policejní orgán ochotný věnovat," podotkla Hrdá.

"Nemohla jsem dál mlčet"

"Prohlašuji na svou čest: MUDr. Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let. Mlčela jsem mnoho let, protože mě tehdy moje matka varovala před důsledky zveřejnění a rizikem pomsty od agresora. Nyní ovšem již nemohu dál mlčet. Protestuji tímto proti ocenění Jana Cimického prezidentem České republiky," napsala zpěvačka Jana Fabiánová loni 29. října na sociální síti.

Cimický provozuje svou soukromou praxi v Praze 8 od roku 1996, předtím byl 15 let primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v Bohnicích. Místo musel nakonec po zásahu svého nadřízeného Zdeňka Bašného opustit, důvodem bylo nepřijatelné chování Cimického vůči ženám.

"Odchod z léčebny s tím souvisel přímo. Bylo to po dvou podáních, po dvou informacích, které jsem získal a které zněly velmi věrohodně. Kolega Cimický popřel, že by to takto probíhalo, ale ty výpovědi byly obdobné, popis byl shodný, jako je popisováno teď v médiích," řekl loni Bašný v České televizi.

Aktuálně.cz se snažilo získat Cimického vyjádření k aktuálnímu posunu v jeho kauze, ale lékař má vypnutý telefon. V minulosti však popřel, že by zpěvačce Fabiánové ublížil. "Nic takového se nestalo! Jednoznačně odmítám jakékoliv nařčení. Podobnému obvinění je nemožné se bránit," napsal deníku Blesk.

Moje tělo bylo v šoku, utekla jsem, třásla jsem se ještě v tramvaji. Pak jsem začala mít obrovský vztek na to, že si to ke mně vůbec dovolil. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy