Policie obvinila Dominika Feriho ze znásilnění, obětí je podle kriminalistů víc

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 8. 3. 2022 14:34
Po více než tři čtvrtě roce prověřování kriminalisté začali stíhat bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho ze znásilnění. Podle informací Aktuálně.cz ze zdrojů blízkých vyšetřování je obětí víc. Feri měl na dívky opakovaně vyvíjet nátlak v závěrech večírků, kdy si je zval domů. Bývalý poslanec vinu odmítá. Připouští jen, že jeho chování nebylo vždy gentlemanské.
Dominik Feri byl poslancem a členem TOP 09.
Dominik Feri byl poslancem a členem TOP 09. | Foto: DVTV

"Dne 7. března 2022 zahájil policejní orgán trestní stíhání jedné fyzické osoby pro jednání, které bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění. V předmětné věci bude nadále pokračovat přípravné řízení trestní, a to ve fázi vyšetřování," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Více informací s ohledem na neveřejnost trestního řízení sdělit odmítl.

Aktuálně.cz však zjistilo, že policie stíhá Feriho kvůli znásilnění více dívek. Obětí bylo méně než pět. Ne všem podle obvinění ublížil stejnou intenzitou, u některých zůstalo u pokusu. Kriminalisté přitom nadále ověřují poznatky o dalších možných obětech, aby je následně mohli k obvinění přidat, nebo naopak vyloučit. 

Ferimu v případě uznání viny hrozí až deset let vězení. Jak uvedla pražská policie, jednou z obětí byla dívka tehdy mladší než 18 let. Podle informací Aktuálně.cz jí bylo 17 let a do plnoletosti jí chybělo pár měsíců. Exposlanec vinu odmítá. "Po devíti měsících konečně nastal posun. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci," reagoval na stíhání na sociální síti Instagram.

Svědectví desítek žen

Policie začala jednat loni v květnu, kdy na Feriho problematické chování vůči dívkám upozornily Deník N a A2larm. Shromáždily svědectví několika desítek mladých žen, s nimiž měl bývalý politik podle jejich tvrzení jednat urážlivě, hrubě a násilně. Incidenty se podle nich odehrály v letech 2015 až 2020, kdy byl Feri městským radním v Teplicích a později poslancem. 

"Další moment, který si pamatuju, je, jak jsem se vzbudila a byla jsem nahá, on na mě sahal. (…) Ani nevím, jestli jsme měli sex. Rozhodně vím, že mi do intimních míst strkal prsty, že na mě sahal, sahal na mě několikrát za tu noc," popsala Deníku N a A2larmu dívka vystupující jako Monika chvíle, kdy se měla bezvládná probrat ve Feriho bytě poté, co jí dal exposlanec napít.

Její svědectví zapadá do postupu, kterého se měl Feri v takových případech držet. Během výměny zpráv na sociálních sítích měl dívkám nabídnout osobní setkání. Taková schůzka obvykle vrcholila u přátel, nebo právě v jeho bytě. Tam měl bývalý poslanec žádat sex, případně si ho podle některých dívek proti jejich vůli vymohl. 

Policii zajímá dění ve Feriho bytě

Jak už dříve upozornilo Aktuálně.cz, posun v prověřování Feriho nastal loni na sklonku léta. Původně se podezřením ze sexuálního násilí ze strany exposlance zabývala policie pod dozorem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které však kauzu po třech měsících předalo do rukou žalobců z Prahy 3, konkrétně státní zástupkyni Petře Gřivnové. 

Na práci policie dohlíží státní zastupitelství, v jehož obvodu se skutky odehrály. K Praze 3 patří i Žižkov, kam se Feri roku 2015 přistěhoval a kde podle dostupných informací bydlí dodnes. V tu chvíli se pro policii stalo klíčovým zájmem dění v jeho bytě. Některé ženy přitom mluvily o jeho nepřijatelném chování při příležitostech, jako byly společenské akce, večírky v barech nebo hudební festival.

Z teplické radnice do Poslanecké sněmovny

Dominik Feri (* 1996) vstoupil do politiky v roce 2014, kdy v komunálních volbách kandidoval za TOP 09 v Teplicích. Nebyl zvolen, ale po vzdání se mandátu zvoleným kolegou se stal zastupitelem. Na ustavujícím jednání teplické samosprávy byl současně zvolen radním. Na teplické radnici zůstal do roku 2018.

Do TOP 09 vstoupil v roce 2015, o dva roky později kandidoval do sněmovních voleb na pražské kandidátce. Více než 15 tisíc preferenčních hlasů ho nakonec vyneslo do sněmovny, v níž se stal nejmladším poslancem v historii. Byl členem ústavně-právního výboru, výboru pro veřejnou správu a organizačního výboru. 

Už v lednu policie podle informací Aktuálně.cz směřovala k tomu, že bývalého poslance obviní. Zásadní pro kriminalisty bylo klást důraz už jen na ty případy, které by před případným soudem obstály. "Policejní orgán provádí s maximálním nasazením úkony trestního řízení tak, aby věc byla řádně objasněna," řekla tehdy Aktuálně.cz dozorová žalobkyně Gřivnová.

Odchod ze všech funkcí i ze strany

Letos šestadvacetiletý Feri složil veškeré politické funkce prakticky obratem poté, co média na podezření na jeho násilné chování vůči mladým ženám upozornila. Rezignoval na mandát poslance, stáhl se z kandidátky TOP 09 do sněmovních voleb a opustil i mateřskou stranu. Členem TOP 09 byl od roku 2015 následujících šest let. 

"Pokládám to za osobní selhání a za bolavá místa nejen pro mě, ale především pro ty, kterých se mé chování mohlo dotknout. Mrzí mě to, hluboce a upřímně se omlouvám. Ušel jsem kus cesty a snažím se své nedostatky překonat. Věřím, že jsem se vydal správným směrem," uvedl loni politik v reakci na zveřejnění kauzy.

Vyšetřování nyní bude směřovat k tomu, aby kriminalisté mohli případ předat dozorové žalobkyni ve stavu, jenž umožní podání obžaloby a její projednání před soudem. "O případné vině a trestu rozhoduje pouze soud, kdy je však nyní předčasné činit závěry o tom, jakým způsobem bude přípravné řízení vyřízeno, zda bude podána obžaloba, či bude věc vyřízena jinak," upozornil mluvčí pražských žalobců Cimbala.

Video: Ani když vejdu do pokoje nahá, nedává to muži právo vrhnout se na mě, říká Hrdá

Když vidím, co se strhlo po anonymních výpovědích těch žen, tak se nedivím, že v anonymitě zůstávají, říká k případu Dominika Feriho advokátka. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy