Policie stíhá zastupitele hnutí ANO, je součástí skupiny Blažkova spolupracovníka

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
5. 10. 2022 13:52
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci stíhá po úterní razii související s vyšetřováním možných manipulací s městskými byty osm lidí. Mezi nimi je i lídr hnutí ANO v brněnských Černovicích Radim Suchánek. Je součástí skupiny kolem Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Toho detektivové podezírají z účasti na korupci v Brně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Někdejšího Blažkova koncipienta Bradáče policisté prozatím identifikovali jako hlavu skupiny. To se ale podle zdrojů redakce může změnit - v závislosti na tom, co Bradáč vše vypoví. Jak již redakce informovala v minulosti, policisté předpokládají, že Bradáč může vypovídat proti samotnému Blažkovi. 

Mezi stíhanými je i nynější zastupitel a lídr hnutí ANO v brněnských Černovicích Radim Suchánek. Ten zároveň pracuje na Správě nemovitostí Brno-střed. Jako pověřený úředník zajišťuje prohlídky městských bytů a nebytových prostor se zájemci o jejich pronájem či koupi. Rovněž provádí šetření související s bytovou agendou.

Dalšími zadrženými jsou podle České televize jednatel brněnské realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka a jeho společnice Eva Vágnerová a dále bez uvedení profese Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath.

Předseda brněnského ANO René Černý Aktuálně.cz a Hospodářským novinám řekl, že se zatím Suchánkem nebude zabývat. "Až mi to řeknou žalobci, budu to řešit. Teď to beru jako kachnu," reagoval Černý. Ten zároveň dodal, že Suchánek je politický nováček, protože se stal zastupitelem hnutí ANO teprve v letošních zářijových volbách.

Tajemník radnice Brna-střed Petr Štika redakci řekl, že jakmile se informace o Suchánkově stíhání potvrdí, ukončí s ním úřad pracovní poměr. 

Suchánek je už třetím pracovníkem Správy nemovitostí Brna-střed, který je za poslední dobu stíhaný. Letos byl v korupční kauze Stoka odsouzen Petr Kosmák - bývalý šéf Správy nemovitostí. Ten se doznal k účasti na organizované skupině kolem bývalého vlivného člena hnutí ANO a rovněž odsouzeného Jiřího Švachuly. Kosmák je zároveň klíčovým svědkem i v aktuální kauze kupčení s brněnskými městskými byty. 

Stíhaný v kauze Stoka je i další bývalý technik radnice Marek Slovák. Dalším stíhaným členem "Bradáčovy skupiny" je Bradáčův "realitní agent" Zdeněk Červinka.

Bradáč, Kerndl a Blažek - byznys přátel z vysoké školy

  • Robert Kerndl a Otakar Bradáč se s Pavlem Blažkem znají z brněnských práv. Na přelomu tisíciletí také oba dělali Blažkovi advokátní koncipienty. 
  • Bradáč se svým známým Kerndlem podle Hubálkovy výpovědi privatizoval bytový dům v ulici Veveří, následně ho pronajímali. 
  • V katastru nemovitostí se reportérům podařilo ověřit, že část zmíněného domu v roce 2003 od Brna koupila společnost KB Plus, kterou v té době ovládali právě Kerndl s Bradáčem, tehdy už oba zastupitelé Brna-střed.
  • Zbytek zprivatizovala žena, která o měsíc později svůj podíl přeprodala, a to pouze o sto tisíc dráže, než ho sama koupila. Dům skončil u akciové společnosti Slide. V té době nebylo možné zjistit, kdo ji vlastní. Byla totiž napsaná na anglickou schránkovou firmu.
  • Dříve reportérům Blažek s Kerndlem potvrdili, že jsou skutečnými majiteli firmy Slide oni. Doložitelné je to minimálně od roku 2006. I předtím vlastnili firmu a s ní i dům subjekty blízké Blažkovi.
  • Valné hromadě Slide podle zápisů předsedala nynější brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), další Blažkova bývalá koncipientka. Podle Blažka však k žádným nelegálním machinacím nedocházelo. "Nikdy jsem nic nezprivatizoval a ani s městským majetkem neobchodoval," odpověděl už dříve Hospodářským novinám.
  • V uplynulém volebním období se pokoušeli Kerndl s Blažkem využít mezer v zákonech a nechat památkově chráněný dům zbourat. Na jeho místě měl postavit developer nový projekt. Ustoupili až po kritice veřejnosti. Informoval o tom Deník N.
  • Policisté také při předchozích raziích na radnici Brno-střed zabavili dokumenty k privatizaci domu v Hrnčířské ulici, který dnes spoluvlastní bytové družstvo, jemuž předsedá Bradáč.
  • Hubálek uvedl, že tento dům si Bradáč privatizoval přímo pro sebe. I v tomto případě se ale Bradáč hájí, že přímo od města nic nekoupil a podíl se k němu dostal až později. "Nikdy jsem nic neprivatizoval. V tomto domě se na mě převedl členský podíl. Vše zcela legálně," uvedl už dříve Bradáč. Hubálka označil za člověka, který se pomátl. Družstvo s ním dnes sdílí i někdejší zaměstnankyně Správy nemovitostí radnice Brno-střed v éře Bradáče.  
 

Právě se děje

Další zprávy