Policie šetří další čtyři podezřelá úmrtí v Brodě

Eliška Bártová Eliška Bártová
24. 5. 2007 12:30
Lidé podali oznámení na postup nemocnice

Havlíčkův Brod - Policie v Havlíčkově Brodě prošetřuje další trestní oznámení, která v souvislosti s podezřelými úmrtími v místní nemocnici podala komise ministerstva zdravotnictví i běžní občané.

Mezi nimi jsou také čtyři zcela nové případy.

Všechna oznámení padají na hlavu vedení havlíčkobrodské nemocnice, kde pracoval zdravotník Petr Zelenka. Policie jej v prosinci obvinila, že úmyslně podával vážně nemocným pacientům ARO léky na ředění krve. Mnohé z nich aplikací látky heparin zabil.

Z oznámení, které nyní mají havlíčkobrodští policisté na stole, jich pět podali pacienti či jejich příbuzní, dalších 11 dalo ministerstvo.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Vážení čtenáři,
dnes pro vás budeme připravovat zpravodajství z Havlíčkova Brodu.
Proč? Vysvětlení naleznete ZDE.

Z Brodu jsme pro vás například připravili on-line rozhovor se zástupcem havlíčkobrodské nemocnice Václavem Miláčkem. Celý rozhovor naleznete ZDE.

V 15:00 bude z Havlíčkova Brodu odpovídat živě Pavlína Filipovská.

V souvislostech

"Jde o trestní oznámení na nemocnici, nikoliv na Zelenku," řekl Aktuálně.cz vyšetřovatel případu Milan Jušta. "Jde o podezřelá úmrtí na oddělení ARO. Čtyři z nich jsou nové případy, které jsme dosud nevyšetřovali."

Kromě toho se krajští vyšetřovatelé stále zabývají sedmnácti případy, v nichž viní přímo Zelenku. Toto vyšetřování chtějí uzavřít na přelomu září a října.

Kdy policie prošetří i nová trestní oznámení, havlíčkobrodští policisté říci nechtějí. "Dostali jsme to na starosti před týdnem," řekl Aktuálně.cz ředitel policie v Havlíčkově Brodě Jaroslav Hrdina. "Musíme se s tím seznámit, je to velmi obsáhlé, pak teprve začneme realizovat šetření. Bude to trvat měsíce."

Příčetný Zelenka

Petr Zelenka se začátkem loňského prosince přiznal, že podával pacientům extrémně vysoké dávky léku heparin, kvůli němuž lidé vykrváceli. Na svědomí má smrt nejméně osmi lidí, dalších nejméně devět se podle policie zabít pokusil.

Zelenka byl obviněn a nyní čeká na závěry vyšetřování ve vazební cele v Hradci Králové. Devět týdnů strávil na psychiatrii ve vězeňské nemocnici v Brně-Bohunicích poté, co údajně začal uvažovat o sebevraždě.

Jeho advokát Jan Herout se rozhodl, že postaví obhajobu na tom, že Zelenka není duševně zdráv. Jedině tak by se mohl vyhnout doživotnímu trestu.

Herout také - kvůli údajné podjatosti - podal podnět k odvolání soudního znalce Slavomila Hubálka. Ten ve znaleckém posudku dospěl k závěru, že Zelenka je duševně zdráv a v době páchání vražd byl příčetný.

Za selhání snížený plat

V celé kauze však kromě samotného Zelenky selhala i policie. Krátce po zveřejnění případu vyšlo najevo, že o něm věděla již dříve, přesto nekonala.

Jaroslav Hrdina v pozadí:
Jaroslav Hrdina v pozadí: | Foto: Ludvík Hradilek

Policisté z Havlíčkova Brodu se o případu dozvěděli na konci října; kriminalista, který měl případ na starosti, si však vzal dovolenou a nikdo se případem nezabýval.

Inspekce ministerstva vnitra postup policistů prošetřila a konstatovala pochybení. Vinou nedbalých policistů se vyšetřování případu o několik týdnů zdrželo. Tím se pozdrželo i dopadení Zelenky, který bez potíží nastoupil do nové práce - do nemocnice v Jihlavě.

Toto pochybení však nakonec odnesl pouze jediný policista. "Snížil jsem mu plat po dobu dvou měsíců," říká ředitel tamní policie Jaroslav Hrdina. "A na tomto případu nebude pracovat."

V nemocnici hlavy nepadají

Správnost postupu - tentokrát lékařů - prověřovala také speciální komise ministerstva zdravotnictví.

Speciální tým odborníků objevil dvě desítky případů, kdy havlíčkobrodští lékaři chybovali. A pravděpodobně za to nemůže pouze podezřelý z vražd Zelenka.

"Personál nemocnice nevyčerpal vždy u zkoumaných případů všechny diagnostické metody a nedocházelo k mezioborové spolupráci" řekl ministr Julínek. Komise také odhalila chybu jednoho ze zdravotníků, kdy pacient zemřel kvůli nesprávnému léčebnému postupu.

Během hloubkové kontroly v nemocnici prověřila komise ministerstva celkem 382 chorobopisů. A ve zdravotnické dokumentaci odhalila závažné nedostatky a zmatek.

Přesto jediný, kdo nesl za chyby zodpovědnost, byl tehdejší ředitel nemocnice Jaroslav Pejchl. Toho hejtman odvolal krátce po odhalení celé kauzy. Dnes pracuje ve stavební firmě.

Za současného ředitele Víta Kaňkovského se naopak kraj postavil a neodvolal ho. Přestože se už - coby náměstek ředitele pro léčebnou péči - podílel na vedení nemocnice.

Nemocnice také vyplatila příbuzným devíti zemřelých lidí dar ve výši 100 tisíc korun každému. Dalších 20 tisíc pak vyplatili osmi rodinám.

Příliv pacientů

Po odhalení "heparinové" kauzy kraj nyní po všech svých nemocnicích (včetně havlíčkobrodské) požaduje, aby splnily požadavky na akreditaci národních standardů, kde je stěžejním kritériem kvalita. Kraj na jejich zavedení vyčlenil dva miliony korun.

Na nemocnici v Havlíčkově Brodě pacienti nezanevřeli
Na nemocnici v Havlíčkově Brodě pacienti nezanevřeli | Foto: Ludvík Hradilek

"Pracujeme na tom," řekl zástupce ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě Václav Miláček. "Je to ale těžká práce, musíme splnit stovky kritérií, kde hlavní je kontrola kvality."

V nemocnici se tak učí, jak vést lépe dokumentaci, stanovují jasná pravidla co, kde a jak musí být uvedeno a kdo to kontroluje. Pro každý úkon musí být stanoven standard, jak má probíhat. Stejně tak musí v havlíčkobrodské nemocnic splnit standardy pro evidenci a skladování léků.

Před zástupci Spojené akreditační komise ČR složenou z nezávislých odborníků chce nemocnice předstoupit v polovině příštího roku.

Podle vedení nemocnice se kauza heparin ale nijak nepodepsala na pověsti zařízení. "K odlivu pacientů, kterého jsme se obávali, nedošlo," říká primář Miláček. "Naopak, v prvních čtyřech měsících jsme zaznamenali jejich nárůst."

 

Právě se děje

Další zprávy