reklama
 
 

Vláda chce 1000 nových policistů, přibudou v ulicích a posílí boj s kyberkriminalitou

Aktualizováno 17. 10. 2018 12:18
Opatření má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistit, že Česko zůstane šestou nejbezpečnější zemí na světě.

Praha - Policie přijme tisíc nových příslušníků, kteří v České republice chybí, schválila ve středu vláda. Přes 600 jich má jít na základní službu, zhruba 150 na boj s kyberkriminalitou, terorismem, extremismem nebo finanční kriminalitou. Opatření má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistit, že Česko zůstane šestou nejbezpečnější zemí na světě. Policejní sbor má přibližně 40 tisíc lidí.

"Policie dostane tisíc tabulkových míst, drtivá většina přímo do služby. Budeme posilovat pořádkové jednotky, dopravní policii, specializované útvary jako letecká služba, případně kyberkriminalitou a extremismus," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády Hamáček.

Navýšení počtu policistů je podle Hamáčka klíčové pro zajištění bezpečnosti. "Nedávno vláda rozhodla o navýšení počtu hasičů o 450 ve třech letech. Dnes přišla řada na policii," řekl Hamáček.

Ministerstvo financí bude podle Hamáčka peníze na platy nový policistů uvolňovat postupně podle toho, jak budou nastupovat do služby.

Podle dohody vlády s odbory se od ledna 2019 zvýší platové tarify policistů a hasičů o dvě procenta. Zvýšit se mají i odměny a příplatky. Aktuální průměrný hrubý měsíční příjem policisty je 42 191 korun. Po zvýšení bude plat 45 566 korun.

Policejní sbor má 40 152 lidí. Kybernetickou kriminalitu se v celé republice zabývá zhruba 300 policistů. V Národní centrále proti organizovanému zločinu je tabulkových míst pro experty na kyberkriminalitu 175. Policie počítá do budoucna s zvýšením jejich počtu o polovinu. Ačkoli kriminalita v Česku loni meziročně klesla o 7,3 procenta zhruba na 202 000 trestných činů, v kyberkriminalitě - tedy zločinech spojených s počítači a internetem - činů přibývá. Loni podle ČT stoupl počet vyšetřovaných kyberzločinů z 5344 v roce 2016 na 5654.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman před časem uvedl, že by se počet expertů na kybernetickou bezpečnost mohl zvýšit výrazněji. Pětistovka odborníků je podle něj minimum. Problémem ale podle Zemana je, že stát může počítačovým expertům nabídnout jen několikanásobně nižší výdělek než soukromé firmy.

autor: ČTK | 17. 10. 2018 9:43

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama