Na noc zavíráme, přijďte zítra. Třetina policejních oddělení nemá dost lidí na nonstop provoz

Lucie Stuchlíková Petr Koděra Lucie Stuchlíková, Petr Koděra
8. 1. 2016 6:11
Téměř každé třetí z více než pěti set obvodních oddělení v Česku nemá dost policistů, aby mohli hlídkovat nonstop. Policejní prezidium proto chce během pěti let přijmout 1200 nových policistů, kteří posílí služebny především v menších městech. Vláda se bude novou policejní koncepcí zabývat příští středu - celkem vnitro žádá do roku 2020 čtyři tisíce nových míst. Kromě pořádkové policie má posílit především kriminálka a cizinecká policie, která se připravuje na hrozící migrační krizi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík\Economia

Praha – Na policejní služebně ve Strání nedaleko Uherského Hradiště byste v noci muže v uniformě hledali marně. Některé večery v týdnu tu zavřou stejně jako v obchodě – nemají totiž dost policistů, aby mohli hlídkovat nonstop.

Podobně je na tom téměř třetina z více než pěti set policejních obvodních oddělení v Česku. "Tato oddělení nemohou zajistit čtyřiadvacetihodinový provoz a omezena je i schopnost hlídek včas zasáhnout na daném území," píše se ve zprávě policejního prezidia, kterou příští středu projedná vláda.

Starosta zmíněného Strání Antonín Popelka je se stavem, kdy v obci není stálá hlídka, nespokojený. "Určitě bychom uvítali, kdyby tu byli nepřetržitě. Jsme blízko hranic, takže se nám tu občas objevují přeshraniční krádeže," popsal Popelka.

Místo policistů, kteří musejí na noc zavřít, sice zasahují v případě potřeby kolegové z okolí, těm ale cesta na "místo činu" zpravidla trvá déle. "Pokud bude někdo chtít páchat trestnou činnost, má jednodušší cestu. Když je velký rajon a hlídka něco řeší na jednom konci, tak je jasné, že má pachatel třeba dvě hodiny času a jistotu, že nikdo nepřijede," komentoval nedostatek hlídek šéf policejních odborů Milan Štěpánek.

Problémy s obsazováním služeben začaly po roce 2010, kdy policie odstartovala masivní propouštění. Dnes zaměstnává 40 tisíc lidí, tedy o pět tisíc méně než před škrty. Na některých odděleních klesl počet policistů pod 15, což je minimální hranice pro nepřetržité hlídkování.

Podobná praxe policejním šéfům vadí a chtějí po vládě, aby jim v příštích pěti letech přidala peníze na téměř 1200 řadových policistů. Ty chce poslat právě do menších měst a obcí.

"V posledních letech byla policie značně podfinancovaná, snižoval se počet policistů, své má za sebou i naše technika, kterou se daří postupně inovovat a nakupovat i z evropských peněz," vysvětluje požadavek policejní prezident Tomáš Tuhý.

Jak už Tuhý avizoval po tragické střelbě v Uherském Brodu, v každém okrese navíc vzniknou zásahové skupiny se speciálním vybavením a dojezdovým časem do deseti minut. Kromě pořádkových a zásahových policistů navíc žádá prezidium i nové kriminalisty, experty na kyberzločiny a extremismus, dopravní policisty a příslušníky cizinecké policie, kteří by zvládli hrozící migrační krizi.

Čtyři tisíce nováčků

Celkem by měly do roku 2020 k policii nastoupit čtyři tisíce lidí, což by státní kasu přišlo na více než osm miliard korun. "V souvislosti s hrozbami, kterým v poslední době čelíme – ať už je to riziko terorismu v Evropě, migrační krize nebo kyberútoky – na to musíme urgentně reagovat. Jde o nová bezpečnostní rizika, která se objevují v Evropě i v ČR zejména v posledních dvou letech," dodává policejní prezident.

Sehnat čtyři tisíce policistů ale nebude snadné. To kvůli konkurenci dalších státních ozbrojených sborů, kterým rovněž scházejí tisíce lidí a chystají masivní nábory. Letos i v dalších letech budou přijímat tajné služby, celníci, věznice a především armáda.

Požadavky na nováčky se u policie nebo armády většinou kryjí: přednostní zájem je o mladé a fyzicky zdatné lidi. Zájemců je sice dost, zdaleka ne všichni ale projdou sítem zdravotních a psychických testů. Vyhoří při nich přes polovinu uchazečů. Armáda už proto uvažuje o změkčení zdravotních pravidel. Už jí nebude vadit třeba alergie nebo ekzémy.

Silnější Kobra

V příštích dvou letech má posílit také chlouba ministra financí Andreje Babiše pro boj s daňovými úniky – tým Kobra. Loni postupně vznikaly její regionální složky v krajích a prezidium je teď chce posílit dalšími policisty.

Jen letos najme na odhalování hospodářské kriminality sto policistů, další padesátka pak přijde příští rok. "V prvním období let 2016 a 2017 je nutné výrazně personálně posílit poddimenzované oblasti hospodářské trestné činnosti. A to zejména v souvislosti se vznikem takzvaných regionálních Kober,“ píše se ve zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy