Hasiči a policisté dostanou přidáno. Babiš na deset procent navíc najde v rozpočtu miliardu

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2017 13:03
Ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec se dohodli na plošném zvýšení platů členům bezpečnostních složek. O deset procent si polepší policisté, hasiči, celníci, vězeňští dozorci nebo členové tajných služeb. Ministerstvo financí na zvýšení platů bude muset najít ve státní kase zhruba jednu miliardu korun.
Milan Chovanec a Andrej Babiš.
Milan Chovanec a Andrej Babiš. | Foto: Policie ČR

Praha - Členům bezpečnostních sborů by se od letošního července měly zvýšit platy o deset procent. Ministerstvo vnitra našlo ve svém rozpočtu 600 milionů korun. Další jednu miliardu, která ke zvýšení platů chybí, bude hledat ministerstvo financí. Po společném jednání to dnes oznámili ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh na zvyšování platů ještě musí schválit vláda.

"Řešíme tím společně historický dluh vůči bezpečnostním složkám," řekl po jednání Chovanec. Podle něj dohoda vyřeší problém se snížením platů u bezpečnostních sborů za vlády Petra Nečase (ODS).

Ministerstvo financí původně se zvýšením platů od letošního července nesouhlasilo a navrhovalo ho až od příštího roku. Babiš uvedl, že požadavek byl oprávněný, jelikož například policie při náboru nových příslušníků nabízí velmi nízké platy. Peníze na platy by podle něj neměly jít z rozpočtové rezervy. "Musíme ty peníze najít v rozpočtu někde jinde, to je náš úkol," řekl Babiš.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je dohoda politiků dobrým signálem pro policisty. "Určitě to přispěje ke stabilizaci neuspokojivého stavu," řekl Tuhý. Podle něj se budou platy navyšovat plošně napříč celým sborem.

Tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů upravuje nařízení vlády, které ještě musí kabinet schválit. Policejní sbor má zhruba 40 tisíc lidí, hasičů je přes 9700. Zvýšení platů se týká i celníků, vězeňských dozorců a tajných služeb.

 

Právě se děje

Další zprávy