GIBS chce od ledna zvýšit platy v průměru o deset tisíc. Inspektoři berou málo, souhlasí poslanci

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
5. 12. 2016 20:45
Ministerstvo vnitra letos přidalo elitním policistům z protidrogového útvaru i z národní centrály. Platy před koncem roku ale chtějí zvednout i příslušníci Generální inspekce ozbrojených sborů a krajští policisté. Vyplývá to z dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici. GIBS podle nich nežádá peníze jenom na platy, ale i na obnovu starého vybavení nebo na více pracovních míst. Pokud poslanci návrh schválí, inspekce dostane dalších více než 100 milionů do svého rozpočtu, z čehož na vyšší platy pro necelých 300 zaměstnanců půjde zhruba polovina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministerstvo vnitra letos zvýšilo platy policistům z Národní centrály proti organizovanému zločinu a o pár týdnů později i Národní protidrogové centrále. Ozývat se začaly i další útvary. Ještě před koncem roku chtějí poslanci schválit více peněz pro Generální inspekci bezpečnostní sborů (GIBS), která vyšetřuje příslušníky policie. Inspektoři mají po navýšení rozpočtu dostat přidáno v průměru až deset tisíc korun.

Jak vyplývá z dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, GIBS nežádá peníze jen na platy, ale i na obnovu starého vybavení, jako jsou počítače a auta, nebo na více pracovních míst.

Pokud poslanci návrh schválí, inspekce dostane do rozpočtu dalších více než 100 milionů, z čehož zhruba polovina půjde na platy pro téměř 300 zaměstnanců.

"Je to velká částka, ale musíme si uvědomit, že dnes mají výrazně méně než vyšší policista v Praze. Bezpečnostní výbor tedy navrhuje srovnat platy s pražskými policisty a navýšit je nad ně," řekl Aktuálně.cz předseda sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) a dodal, že návrh podpořil v plné výši i rozpočtový výbor. Poslanec předpokládá, že návrh v týdnu hladce odhlasuje i sněmovna.

S Váňou souhlasí i koaliční lidovci. "Platy inspektorů ne zcela odpovídají nárokům jejich práce," vysvětlil Ivan Gabal (KDU-ČSL), další člen bezpečnostního výboru. Upozornil ale na to, že pouhé zvýšení platů vyřeší jen část problému. "Je potřeba, abychom zahájili debatu o koncepci a dalším rozvoji inspekce, do které má mluvit i premiér, protože pod něj GIBS spadá," doplnil Gabal.

Předseda bezpečnostního výboru hájí návrh na zvyšování platů ještě tím, že pražští policejní důstojníci mají často víc než inspektor GIBS, který má vyšetřovat zločiny samotných policistů.

"GIBS má mít nejlepší policisty, aby dokázali bojovat s těmi nejlepšími, kteří přišli na špatnou stranu. A zvýšení platů má zjevnou logiku. Kdo by k nim šel, kdyby si s platem pohoršil," dodal Váňa.

GIBS se k novým požadavkům na zvýšení rozpočtu nechtěl vyjadřovat. "Požadavek o navýšení finančních prostředků byl předložen v souvislosti s činností útvaru, která je inspekci dána zákonem, vzhledem k problematice, kterou se Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá, ale není možné sdělovat konkrétní využití," řekla redakci mluvčí Radka Sandorová.

Přidat by si ale podle policejních odborů zasloužila i krajská policejní ředitelství. "Některá krajská ředitelství, zejména Praha a Středočeský kraj nebo velká městská ředitelství, se potýkají s náborem nových příslušníků, neboť služební příjmy v těchto aglomeracích nejsou schopné konkurovat nabídkám z výrobní i nevýrobní sféry," říká předseda Nezávislých policejních odborů Milan Štěpánek, který minulý týden o platech policistů jednal i s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Premiér podle Štěpánka řekl, že vzhledem k blížícím se volbám nemůže slíbit nic, co je za horizontem jeho vlády. "Nicméně garantoval zahájení jednání v úvodu roku 2017 o výrazném navýšení platů pro příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů pro rok 2018," dodal Štěpánek. Premiér podle něj přislíbil, že pokud se jeho strana bude po volbách znovu podílet na vládě, bude se o vyšší platy v bezpečnostních složkách zasazovat.

 

Právě se děje

Další zprávy