Policie obvinila exposlankyni ČSSD Kailovou za předražené vítání občánků. Hrozí jí až 10 let vězení

ČTK ČTK
2. 1. 2018 15:00
Policie chtěla Kailovou obvinit už v roce 2014, Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala. Podle Kailové je obvinění nesmyslné.
Zuzana Kailová
Zuzana Kailová | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Policie obvinila někdejší poslankyni a ústeckou zastupitelku za ČSSD Zuzanu Kailovou z porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci. Potvrdila to policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Policie chtěla Kailovou obvinit už v roce 2014, Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala. Exposlankyně považuje obvinění za nesmyslné.

"Třiačtyřicetiletá žena byla obviněna ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. V případě uznání viny jí hrozí až 10 let vězení," řekla Hyšplerová.

Případ se týká projektu Vítání občánků na roky 2012 a 2014, což byla v Ústí nad Labem společenská akce pro rodiče prvorozených dětí. Už dříve za ni byli nepravomocně odsouzeni bývalý ústecký primátor Vít Mandík a někdejší radní Josef Macík (oba ČSSD). Kailová, která v loňských parlamentních volbách už na kandidátce ČSSD nebyla, řekla, že se bude bránit. "Protože celé obvinění je účelové a nesmyslné," uvedla. Víc případ komentovat nechtěla.

Kriminalisté už dříve uvedli, že zakázka na Vítání občánků byla předražená. Bývalí členové vedení města podle nich z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti, která vítání občánků organizovala.

Ústecký magistrát původně vypsal na akci veřejnou zakázku, oproti původně osloveným pěti firmám se do ní ale přihlásila další, a radnice soutěž zrušila. Následně pak město město svěřilo zakázku administrátorovi a do soutěže se přihlásila jen společnost Darothore, které pak rada města zakázku přidělila.

Společnost měla během tří let získat pět milionů korun, služby ale byly podle policie nadhodnocené. Město nakonec vyplatilo jen jednu část, zhruba 1,7 milionu korun, pak od smlouvy odstoupilo.

Ústecký okresní soud loni potrestal Mandíka a Macíka osmnáctiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na tři roky. Škodu soud vyčíslil na 348 tisíc korun. Kromě náhrady škody je potrestal i pokutou, každý má zaplatit 100 tisíc korun. Oproti podané obžalobě je ale uznal vinnými jen z porušování povinností při správě cizího majetku, obvinění ze zneužití pravomoci je zprostil. Oba se proti rozsudku odvolali a případem se tak bude zabývat ústecký krajský soud.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy