Policisté vysvětlili žádost o vydání Kailové, verdikt nepadl

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
22. 5. 2014 13:00
Mandátový a imunitní výbor se ptal policistů, proč obvinili pouze tři z deseti ústeckých radních, kteří hlasovali pro projekt "Vítání občánků".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mandátový a imunitní výbor ani napotřetí nerozhodl o tom, zda doporučí vydat sociálnědemokratickou poslankyni Zuzanu Kailovou ke stíhání. Ve čtvrtek sice poslanci vyslechli policisty, kteří Kailovou podezírají ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku, na rozhodnutí si ale členové výboru chtějí dát ještě několik dní času. O vydání se má rozhodnout na příštím jednání.

Vyšetřovatele si výbor předvolal kvůli doplňujícím dotazům k zaslané žádosti. Některá uvedená tvrzení totiž místo odpovědí vyvolala další otázky. "Z radních, kteří o tom projektu rozhodovali a kterých bylo přítomno deset, byly obviněny pouze tři osoby," naznačila už minulý týden předsedkyně výboru Miroslava Němcová směr dotazování.

Po podaných vysvětleních policistů byla už Němcová spokojena. "Policie sdělila, že ze zápisů nebyla schopna zjistit, jak kdo hlasoval na radě. Vědí, kdo byl přítomen, kdo hlasoval pro přijetí. Ale vzhledem k tomu, že pro bylo deset a nebyli schopni určit, o koho šlo, obrátili se pouze na ty, u kterých z dalších kroků věděli, že toto určitě podporovali," shrnula Němcová odpověď vyšetřovatelů. Vyšetřovatelé na otázky odpovídali více než hodinu.

"Jde o to, jestli vůbec ta konstrukce trestného činu obstojí," doplnil Němcovou zpravodaj věci a místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

I přestože se na dnešní jednání zdaleka nedostavili všichni členové výboru, důvodem přerušení to nebylo. "Otázky, které padaly, šly hodně do hloubky, bylo jich více než deset. Poslanci si chtějí odpovědi ještě jednou projít s tím, že rozhodneme na příštím jednání," vysvětlila důvody přerušení Němcová.

Kailová měla vědomě schválit předražený projekt

Policie žádost o vydání poslankyně do dolní komory poslala na konci dubna. Podle závěrů vyšetřovatelů se Kailová měla dopustit zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku, když jako radní Ústí nad Labem umožnila schválení projektu "Vítání občánků". Ten měl vyjít na téměř pět milionů korun a podle kriminalistů městu vznikla milionová škoda.

"Poskytovatel měl zajistit medializaci projektu, přičemž takový projekt medializaci vůbec nepotřebuje, neboť se týká pouze oslovených a jmenovitě pozvaných, nově narozených občanů města a jejich rodičů, dále měl pro objednavatele zajistit slavnostní předání šeků zákonným zástupcům," vypočítává policie v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, co svědčí v neprospěch Kailové. Kromě ní už policie obvinila ústeckého primátora Víta Mandíka a dalšího radního Josefa Macíka (oba ČSSD). Kailová to odmítá a je proti vydání.

Žádost o vydání Kailové je již třetí, kterou tato Sněmovna řeší. Hned na začátku svého funkčního období poslanci rozhodovali o vydání Bohuslava Svobody a poslance za ANO Bronislava Schwarze. Oba nakonec byli vydáni, Schwarze však soud obvinění zprostil.

 

Právě se děje

Další zprávy