Policie chce poslat k soudu Přibila za lživý článek o ovlivňování kauzy Čapí hnízdo

Domácí mp Domácí, mp
22. 11. 2019 11:24
Policie navrhla obžalovat bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila za pomluvu. Důvodem je článek o "výbušné výpovědi čtyř policistů", kteří údajně tvrdili, že exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. Generální inspekce bezpečnostních sborů zjistila, že k žádnému porušení zákona nedošlo, a věc proto předala policii, protože Přibil si podle ní vše vymyslel.
Bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil
Bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil | Foto: DVTV

Obvodní státní zástupce z Prahy 4 rozhoduje o tom, zda pošle na doporučení policistů bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila k soudu za pomluvu. Informoval o tom Deník N. Důvodem je text na Přibilově serveru ppmagazin.com (článek už v současné době není na stránkách k dispozici pozn. red.), ve kterém vinil bývalého ministra vnitra Milana Chovance z ovlivňování kauzy Čapí hnízdo, ve níž byl premiér Andrej Babiš (ANO) stíhán za zneužití evropských dotací.

Případ pražský městský státní zástupce Jaroslav Šaroch v září zastavil a definitivně o něm rozhodne nejvyšší žalobce Pavel Zeman, kterému v týdnu před Vánoci vyprší tříměsíční lhůta na přezkum Šarochova rozhodnutí.

Přibil ve zmiňovaném textu psal, že Chovanec s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňoval vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Policisté citovaní v Přibilově článku ale popřeli, že by s autorem kdy mluvili.

Případ údajného ovlivňování nakonec řešili vyšetřovatelé policistů z Generální inspekce bezpečnostních sborů, kteří věc předali pražským kriminalistům. K soudu ale nemíří policisté, ale právě autor článku Přibil. GIBS tvrdí, že bývalý novinář z MF dnes si výpovědi policistů vymyslel.

"Případem se zabývali kriminalisté čtvrtého policejního obvodu, kteří po provedeném prověřování zahájili trestní stíhání konkrétní osoby pro trestný čin pomluvy. Ve věci byl následně podán návrh na podání obžaloby třiačtyřicetiletého muže na obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4," řekl Deníku N mluvčí pražské policie Jan Daněk.

S vyšetřovatelem jsem nikdy nemluvil

Kvůli Přibilově textu na policii vypovídal i Chovanec. "Nikdy jsem s vyšetřovatelem Čapího hnízda nemluvil a nemluvil s ním ani generál Tuhý, aby ho jakkoli úkoloval. Od samého začátku to bylo vylhané," reagoval Chovanec.

"GIBS to prošetřoval a následně mi jako oznamovateli sdělil, že policisté se nedopustili žádného přestupku nebo trestného činu a vše předali policii. Na policii jsem byl pak předvolán jako svědek v létě letošního roku. Další posun nemohu komentovat, protože jsem podepsal mlčenlivost při podání svědecké výpovědi," dodal exministr.

Novinář Přibil Deníku N řekl, že o návrhu na podání obžaloby neví. "Řekl jsem vám, abyste mi nepsal. Mne nezajímají lidi, jejichž práci by zvládla průměrná opice s lahvičkou brufenu. Nebo snad máte infekci na mozku, že nerozumíte, když vám napíšu, abyste mi nepsal?" reagoval v SMS Přibil.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy