Novinář Přibil musel znovu před komisi, vypovídal jinak než ostatní. Závěry vyšetřování budou v září

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 29. 8. 2017 11:45
Vyšetřovací komise od rána podruhé vyslýchala bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila. Důvodem jsou nahrávky, kde Přibil mluví s bývalým ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Podle předsedy vyšetřovací komise se předchozí výpověď bývalého novináře lišila od výslechů jiných svědků, a komise tedy požadovala zpřesnění jeho výpovědi. Přibil nechtěl s novináři mluvit a odešel.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Posledními výslechy v úterý vrcholí práce poslanecké komise, která vyšetřuje úniky z policejních spisů a vznikla po zveřejnění nahrávek šéfa ANO Andreje Babiše. Od rána komise podruhé vyslýchala bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila, který zřejmě na záznamu s Babišem řeší spis ke kauze Beretta.

"Jeho výpověď před komisí se lišila od výslechů jiných svědků, tak budeme chtít zpřesnit jeho výpověď," vysvětlil novinářům předseda komise Martin Plíšek (TOP 09), proč si komise novináře předvolala podruhé. Poslanci podle něj ještě chtěli vědět, jak Přibil nakládal s informacemi ze spisů, které při své práci získal. Přibil v úterý odmítl s novináři mluvit a odešel.

Pak přišel na řadu ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Poslanci si ho pozvali, protože s ním chtěli mluvit mimo jiné o nastavení pravomocí a také o statistice případů úniků informací, kterou od něj obdrželi. Šéf inspekce však po výpovědi s novináři nechtěl mluvit. "Bez komentáře," řekl Murín a svižně proklouzl kolem novinářů z Poslanecké sněmovny.

Odpoledne má komise vyslechnout i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který je od minulého týdne zbaven mlčenlivosti. Před komisí vystoupí v poslední den výslechů i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Po úterních výsleších komise začne pracovat na závěrečné zprávě pro Poslaneckou sněmovnu. Předložit ji má do 12. září.

Komise vznikla hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů Přibila s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů.

Někdejší vicepremiér Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MFD spadá. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil už dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy