Novinář Přibil musel znovu před komisi, vypovídal jinak než ostatní. Závěry vyšetřování budou v září

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 29. 8. 2017 11:45
Vyšetřovací komise od rána podruhé vyslýchala bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila. Důvodem jsou nahrávky, kde Přibil mluví s bývalým ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Podle předsedy vyšetřovací komise se předchozí výpověď bývalého novináře lišila od výslechů jiných svědků, a komise tedy požadovala zpřesnění jeho výpovědi. Přibil nechtěl s novináři mluvit a odešel.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Posledními výslechy v úterý vrcholí práce poslanecké komise, která vyšetřuje úniky z policejních spisů a vznikla po zveřejnění nahrávek šéfa ANO Andreje Babiše. Od rána komise podruhé vyslýchala bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila, který zřejmě na záznamu s Babišem řeší spis ke kauze Beretta.

"Jeho výpověď před komisí se lišila od výslechů jiných svědků, tak budeme chtít zpřesnit jeho výpověď," vysvětlil novinářům předseda komise Martin Plíšek (TOP 09), proč si komise novináře předvolala podruhé. Poslanci podle něj ještě chtěli vědět, jak Přibil nakládal s informacemi ze spisů, které při své práci získal. Přibil v úterý odmítl s novináři mluvit a odešel.

Pak přišel na řadu ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Poslanci si ho pozvali, protože s ním chtěli mluvit mimo jiné o nastavení pravomocí a také o statistice případů úniků informací, kterou od něj obdrželi. Šéf inspekce však po výpovědi s novináři nechtěl mluvit. "Bez komentáře," řekl Murín a svižně proklouzl kolem novinářů z Poslanecké sněmovny.

Odpoledne má komise vyslechnout i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který je od minulého týdne zbaven mlčenlivosti. Před komisí vystoupí v poslední den výslechů i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Po úterních výsleších komise začne pracovat na závěrečné zprávě pro Poslaneckou sněmovnu. Předložit ji má do 12. září.

Komise vznikla hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů Přibila s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů.

Někdejší vicepremiér Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MFD spadá. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil už dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy