Babiš: O kauzách GIBS psala MF Dnes. Citovaný článek ale v novinách nikdy nevyšel, napsal ho Přibil

Domácí Domácí
28. 2. 2018 21:12
Babišem citovaný článek byl jedním ze sporných textů, které se vedení redakce MF Dnes nelíbily, takže nikdy v tisku nevyšly.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha - Andrej Babiš ve středu na tiskovém briefingu kritizoval média za jejich neschopnost získat si informace o kauzách spjatých s Generální inspekcí bezpečnostních sborů a jejím ředitelem Michalem Murínem.

Citoval přitom zprávu z MF Dnes, která v novinách nikdy nevyšla, zjistil server iRozhlas.cz.

"Například taková MF Dnes kdysi napsala: Vlivný zlínský sociální demokrat Pavel Petrů sdělil MF Dnes, že byl účastníkem schůzky, kde šéf vnitra Milan Chovanec prohlásil, že si premiér výslovně přeje, aby se stal šéfem policejní inspekce Michal Murín. Háček je v tom, že to měl Chovanec uvést rok a půl před Murínovým oficiálním jmenováním," citoval doslova Babiš údajnou zprávu z MF Dnes.

Podle serveru iRozhlas.cz ale žádný takový článek v MF Dnes nikdy nevyšel. Článek napsal dnes už bývalý redaktor Marek Přibil, který byl vyhozen poté, co se z tajných nahrávek provalilo, že se scházel s Andrejem Babišem a bavil se s ním o kompromitujících materiálech na politické konkurenty. Tento článek byl jedním ze sporných textů, které se vedení redakce nelíbily, takže nikdy v tisku nevyšly.

Rozpracovaný článek Marek Přibil zveřejnil na svém Facebooku, když se bránil obvinění redaktora ČRo Janka Kroupy, že bývalí policisté sbírají špinavé informace na Chovance, které později předají Přibilovi.

"Nevím, o jakém kompru na Chovance pan Kroupa hovoří. Šlo o práci pro noviny, byť ten článek nakonec nevyšel," napsal v srpnu minulého roku Přibil a přiložil text připravovaného textu. Obsah článku zmonitorovaly Parlamentní listy, které text umístily v celém změní na svůj web. Odtud se zřejmě dostal až k premiérovi v demisi Andreji Babišovi.

O Babišově tlaku, o kterém Aktuálně.cz v úterý informovalo, promluvil samotný Murín. "V únoru jsem byl dvakrát pozván na Úřad vlády, kde mě premiér vyzval k rezignaci," přiznal Aktuálně.cz šéf GIBS, podle nějž Babiš svůj požadavek odůvodnil ztrátou důvěry. "Mluvil o ztrátě důvěry a prý si to mám přečíst v tisku," popsal šéf GIBS.

Video: Andrej Babiš chce do GIBS dostat svého člověka, spěchá a dělá to velmi nevybíravě, říká Žáček

ANO chce, aby tahle instituce zmizela ze systému, tvrdí místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček z ODS. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy