Babiš: O kauzách GIBS psala MF Dnes. Citovaný článek ale v novinách nikdy nevyšel, napsal ho Přibil

Domácí Domácí
28. 2. 2018 21:12
Babišem citovaný článek byl jedním ze sporných textů, které se vedení redakce MF Dnes nelíbily, takže nikdy v tisku nevyšly.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha - Andrej Babiš ve středu na tiskovém briefingu kritizoval média za jejich neschopnost získat si informace o kauzách spjatých s Generální inspekcí bezpečnostních sborů a jejím ředitelem Michalem Murínem.

Citoval přitom zprávu z MF Dnes, která v novinách nikdy nevyšla, zjistil server iRozhlas.cz.

"Například taková MF Dnes kdysi napsala: Vlivný zlínský sociální demokrat Pavel Petrů sdělil MF Dnes, že byl účastníkem schůzky, kde šéf vnitra Milan Chovanec prohlásil, že si premiér výslovně přeje, aby se stal šéfem policejní inspekce Michal Murín. Háček je v tom, že to měl Chovanec uvést rok a půl před Murínovým oficiálním jmenováním," citoval doslova Babiš údajnou zprávu z MF Dnes.

Podle serveru iRozhlas.cz ale žádný takový článek v MF Dnes nikdy nevyšel. Článek napsal dnes už bývalý redaktor Marek Přibil, který byl vyhozen poté, co se z tajných nahrávek provalilo, že se scházel s Andrejem Babišem a bavil se s ním o kompromitujících materiálech na politické konkurenty. Tento článek byl jedním ze sporných textů, které se vedení redakce nelíbily, takže nikdy v tisku nevyšly.

Rozpracovaný článek Marek Přibil zveřejnil na svém Facebooku, když se bránil obvinění redaktora ČRo Janka Kroupy, že bývalí policisté sbírají špinavé informace na Chovance, které později předají Přibilovi.

"Nevím, o jakém kompru na Chovance pan Kroupa hovoří. Šlo o práci pro noviny, byť ten článek nakonec nevyšel," napsal v srpnu minulého roku Přibil a přiložil text připravovaného textu. Obsah článku zmonitorovaly Parlamentní listy, které text umístily v celém změní na svůj web. Odtud se zřejmě dostal až k premiérovi v demisi Andreji Babišovi.

O Babišově tlaku, o kterém Aktuálně.cz v úterý informovalo, promluvil samotný Murín. "V únoru jsem byl dvakrát pozván na Úřad vlády, kde mě premiér vyzval k rezignaci," přiznal Aktuálně.cz šéf GIBS, podle nějž Babiš svůj požadavek odůvodnil ztrátou důvěry. "Mluvil o ztrátě důvěry a prý si to mám přečíst v tisku," popsal šéf GIBS.

Video: Andrej Babiš chce do GIBS dostat svého člověka, spěchá a dělá to velmi nevybíravě, říká Žáček

ANO chce, aby tahle instituce zmizela ze systému, tvrdí místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček z ODS. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy