Nejvyšší žalobce není na Čapí hnízdo sám, spis kromě něj posoudí další tři páry očí

Jan Horák Jan Horák
2. 10. 2019 6:10
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je posledním, kdo může promluvit do vývoje kauzy možného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Deník Aktuálně.cz zjišťoval, kdo všechno se kromě něj na přezkumu kauzy v rámci státního zastupitelství podílí. V případu figuroval coby hlavní obviněný premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Už dva týdny je trestní stíhání jeho a dalších aktérů pravomocně zastavené.
Foto: Aktuálně.cz

Spis k nejsledovanější trestní kauze posledních let leží na Nejvyšším státním zastupitelství už druhý týden. Jeho součástí je i usnesení dozorujícího žalobce Jaroslava Šarocha o zbavení obvinění původně stíhaných. Pražské městské státní zastupitelství poslalo podklady k případu do Brna obratem poté, co se rozhodnutí o zastavení vyšetřování šesti obviněných včetně premiéra Babiše stalo 17. září pravomocným.

"Spisový materiál byl společně s usnesením o zastavení trestního stíhání odeslán na Nejvyšší státní zastupitelství," potvrdil Aktuálně.cz Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, jež práci policie na kauze dozorovalo. Týdeník Respekt upozornil, že na Zemanův úřad do Brna spis dopravil kurýr, přičemž jeho vůz byl šanony s dokumenty k případu zaplněný.

Pavel Zeman stojí až na špici procesu, jímž případ na Nejvyšším státním zastupitelství prochází. Prvotní verdikt nevynáší on. "Je to přiděleno některému ze státních zástupců, který původní rozhodnutí navrhne zrušit, nebo potvrdit. Poté to projde aprobačním postupem, vidí to ředitel odboru, příslušný náměstek a pak k tomu zaujme stanovisko nejvyšší státní zástupce," vysvětlil Aktuálně.cz advokát Stanislav Mečl, který na Nejvyšším státním zastupitelství působil.

Ve hře jsou dva zkušení náměstci

Příslušný žalobce vyhodnocuje především Šarochovo usnesení o zastavení stíhání, v případě potřeby může nahlížet do spisu. Podle běžného postupu měla kauza Čapí hnízdo zamířit k řadovému státnímu zástupci z odboru trestního řízení, jenž spadá pod Zemanova prvního náměstka Igora Stříže. Zkušený odborník je druhým mužem nejvyššího státního zastupitelství už osm let.

Podle informací Aktuálně.cz však není vyloučené, že případ se vzhledem ke své povaze, možnému dotačnímu podvodu, dostal na stůl státnímu zástupci z odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Za něj zodpovídá náměstek Pavel Pukovec, jenž se na tuto trestnou činnost soustředí celou kariéru. Na každý pád rukama jednoho ze zmíněných náměstků závěr příslušného žalobce projde.

Pavel Zeman však po dobu práce svých podřízených nestojí mimo a bez dalšího nečeká na výsledek jejich snahy, materiály k případu si prochází paralelně s nimi. Každopádně Zemanovi lidé jsou ve finále vázáni názorem svého šéfa. "V konečné fázi jde o rozhodnutí nejvyššího státního zástupce," upozorňuje advokát Mečl, který v letech 2011 a 2012 kryl Zemanovi záda coby jeden z jeho náměstků.

V kleštích premiéra

Úřad nejvyššího státního zástupce má ze zákona na rozhodnutí tři měsíce, veřejnost by ho měla znát nejpozději v posledním týdnu před Vánoci. Nelze čekat, že bude jasno tak rychle, jak si pospíšil šéf pražských městských žalobců Martin Erazím s kontrolou usnesení podřízeného Šarocha. Erazím aprobaci završil za dva týdny, jenže spis měl na úřadu už během vyšetřování. Nejvyšší státní zastupitelství do něj dosud přístup nemělo.

Výstup od nejvyššího žalobce může být dvojí. Babiše a ostatní s konečnou platností očistí, v takovém případě se ani nevypracovává formální písemné odůvodnění. Pokud naopak Zeman rozhodnutí o zastavení stíhání zruší, verdikt doprovodí řádným vysvětlením a spis se závaznými pokyny vrátí pražským žalobcům. Pakliže spatří důvody k obžalobě, Šaroch musí vyhovět.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Marek Pokorný

Pavel Zeman se přitom ocitl v situaci, již dosud nepoznal žádný nejvyšší žalobce. V rukou má trestní osud premiéra, kterému podléhá. Vláda s Babišem v čele ho může na návrh ministryně spravedlnosti kdykoliv odvolat. "Je to důsledek střetu zájmů Babiše, který zůstal premiérem a všechny instituce včetně žalobců tím dostává do kleští," řekl Aktuálně.cz ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka.

Nejvyšší žalobce obětí špatného zákona

"Věřím, že Pavel Zeman bude rozhodovat čistě podle práva a svého právního názoru a nenechá se ovlivňovat politickými deklaracemi," dodal však Ondráčka. Naráží tím na výrok prezidenta Miloše Zemana, že v případě obživnutí případu udělí premiérovi milost, tedy abolici. "Musíme věřit, že instituce to rozhodnou právně tak, aby to bylo uhájitelné," podotýká Ondráčka.

Tisíce přezkoumání zastavení trestního stíhání

Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi se za posledních pět let dostala pokaždé na stůl více než tisícovka kauz, v nichž bylo zastaveno trestní stíhání.
V roce 2014 to bylo 1320 případů, další rok 1417, poté 1269, v roce 2017 jich bylo 1047 a loni 1007. 

Zemanův úřad maximální část takových rozhodnutí potvrdí, postupně jich zrušil jen 44, 44, 49, roku 2017 jich bylo 32 a loni 35. 

Podle šéfa Unie státních zástupců Jana Laty (působí jako Zemanův kolega na Nejvyšším státním zastupitelství) se nyní naplno ukazuje, jak špatná legislativa je, když dovoluje vládě kdykoliv zbavit nejvyššího žalobce funkce. "Že má v ruce takhle důležitý nástroj a současně je kdykoliv odvolatelný, může znejistit veřejnost v tom, že jeho rozhodnutí bude nezávislé a nestranné," řekl Aktuálně.cz Lata.

Na druhou stranu připomíná Zemanův vysoký profesní kredit. Za téměř devět let v úřadu si vybudoval pověst funkcionáře, na kterého politické tlaky neplatí. "Už jeho osoba může jakoukoliv pochybnost minimalizovat," říká Lata. Aby Zemanův závěr veřejnost přijala, musí být nejen skutečně nezávislý, ale podle Laty se musí i nezávisle jevit. "K tomu přispěje, že rozhodnutí bude ve vztahu k veřejnosti srozumitelně komunikováno," dodal.

Na scéně Bradáčová

Vedle Pavla Zemana se kauzou Čapí hnízdo zabývá i úřad jiné z klíčových postav tuzemské žaloby. Na Vrchním státním zastupitelství v Praze řízeném Lenkou Bradáčovou se souběžně odehrává takzvaný dohledový přezkum. Bradáčové úřad má na stole usnesení žalobce Šarocha, stejně jako aprobační stanovisko jeho šéfa Erazíma. Podle informací Aktuálně.cz jde o kopie.

"Vrchní státní zastupitelství v Praze po prostudování a vyhodnocení všech relevantních materiálů zašle své odborné stanovisko s návrhem dalšího postupu k rukám nejvyššího státního zástupce," řekla Aktuálně.cz vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Jinými slovy pošle Zemanovi vyjádření, zda bylo zastavení stíhání podle ní namístě. Je třeba dodat, že závěr vrchních žalobců je pouze poradní.

Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.
Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Zmíněný proces probíhá podobně jako v Zemanově úřadu. V první linii figuruje příslušný žalobce, vyjadřuje se daný náměstek a na konci je stanovisko Bradáčové. O konci prověrky bude veřejnost informovat, ale její výsledek si nechá pro sebe. "Důvodem tohoto dočasně restriktivního informačního přístupu je zamezení jakýchkoli spekulací a forem tlaku na nejvyššího státního zástupce v této věci v době před jeho rozhodnutím," vysvětlila Bradáčová.

Jak šel čas s Čapím hnízdem

Od prvního podnětu ve věci možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo uběhlo v listopadu 2021 už šest let, podívejte se na základní body časové osy případu:

 • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
 • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
 • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
 • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
 • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
 • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
 • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
 • 31. května 2021 hlavní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil navrhl státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby Andreje Babiše a Janu Mayerovou obžaloval
 • v červenci 2021 premiér Andrej Babiš podal návrh na zastavení trestního stíhání
 • 31. srpna 2021 Jaroslav Šaroch vrátil policistům spis ke kauze k došetření
 • 20. září 2021 kriminalisté odevzdali žalobci doplněný spis s návrhem na podání obžaloby
 • 9. listopadu 2021 žalobce Šaroch požádal o opětovné vydání Andreje Babiše ke stíhání po jeho znovuzvolení poslancem
 • 30. listopadu 2021 uplynula lhůta pro dodání finálního posudku, jenž zadal žalobce v průběhu října, znalec ho dodal 6. prosince
 • 3. března 2022 vydala Poslanecká sněmovna Andreje Babiše k trestnímu stíhání
 • 21. března 2022 dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval Andreje Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu a Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie
 • 3. června 2022 rozhodl soudce Městského soudu v Praze Jan Šott, že hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo začne 12. září
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy