Praha - Policie chce znovu stíhat bývalého pražského primátora, poslance ODS Bohuslava Svobodu. Do Poslanecké sněmovny dorazila žádost o Svobodovo vydání, podle níž ho policisté podezírají z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Případ souvisí se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Nynější senátor za Stranu zelených zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv. Svoboda je už stíhaný v kauze Opencard, Sněmovna ho vydala před rokem.
Nová policejní žádost o Svobodovo vydání dorazila do Sněmovny v pondělí, potvrdila předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Výbor se začne záležitostí zabývat za týden, o doporučení pro plénum ale bude rozhodovat později. Senát žádnou policejní žádost neobdržel, sdělila tisková tajemnice Eva Davidová.
Poslanci budou přísnější
Druhá žádost policie o vydání poslance ODS projde již kritičtějším drobnohledem než ta předešlá. "Už v té první kauze byla spousta poslanců skeptická, protože nové vedení Prahy muselo hasit požáry, které způsobilo to staré. Takže se budu samozřejmě zajímat, jestli to není něco podobného. Uvidíme, jak kvalitně bude spis připraven,“ řekl Aktuálně.cz Martin Plíšek z mandátového a imunitního výboru.
Pochybnosti o vydání Svobody měli poslanci i loni. Tehdy ho ale i vzhledem k nepopularitě poslanecké imunity raději vydali. Nyní už to ale policie tak lehké mít nebude. "Když se objeví jakékoli pochybnosti, tak určitě budeme ten předchozí postup policie brát v potaz," uvedl místopředseda výboru Jan Chvojka.
Sám Láska netuší, čím by měl Svoboda spáchat trestný čin. "Pokud vím, tak pravomoc měl, protože existovalo rozhodnutí rady, které umožňovalo vedení města zadávat podobné posudky. A bylo to i běžnou praxí,“ řekl Láska Aktuálně.cz. Podle něj to byla nejlevnější právní služba, jakou kdy město dostalo. Sám prý kvůli tomuto případu již na policii vypovídal na začátku loňského roku. Podle informací serveru Aktuálně.cz policie chtěla případ odložit, ale státní zástupce jí přikázal v případu pokračovat.
Škoda za milion
Smlouvu s advokátem Láskou podepsal Svoboda bez projednání v městské radě. Podle Svobody byla vypsána zhruba na odměnu 800 tisíc. Policie později vyčíslila vzniklou škodu na 1 069 200 korun.
Exprimátor si za tehdejšími kroky stojí i nyní. "Už si skutečně nemyslím, že žijeme úplně v právním státě," řekl Svoboda. Poukázal na to, že hloubková prověrka v podniku odhalila závažná pochybení a vyústila ve tři trestní oznámení. Svoboda taky tvrdí, že kvůli tomuto "šlápnutí do vosího hnízda" skončil v čele metropole.
Zatímco před rokem v případu Opencard bývalý primátor Sněmovnu žádal, aby ho ke stíhání vydala, nyní to v plánu nemá. "Nechám to na poslancích, nebude tam moje přímá žádost, abych byl vydán, protože tím bych zase jenom nahrával snahám o diskreditaci," řekl Svoboda.
V případu městské karty čelí spolu s dalšími tehdejšími radními podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.
Obvinění říkají, že jen "hasili" problém, který způsobila předchozí politická garnitura. Projekt opencard vznikl za někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Svoboda označil stíhání před poslanci za nesmyslné a politické. Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření, žalobci ji prý chtějí podat, nebo už dokonce podali znovu.
Cílem smlouvy s advokátem Láskou bylo vypracování analýz deseti zakázek uzavřených pražským dopravním podnikem od 1. ledna 2007 do 31. března 2012. Mezi nimi byl například tendr na zřízení a provozování elektronické jízdenky, nákupy právních a marketingových služeb nebo tisk papírových jízdenek. Podle Láskovy analýzy fungovala v pražském dopravním podniku právě od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy. Vznikla údajně škoda v řádech stamilionů korun.