Komise pro Opencard podá trestní oznámení na žalobkyni kauzy

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 11. 2014 13:43
Poslanci se v závěrečné zprávě usnesli, že podají trestní oznámení na státní zástupkyni Dagmar Máchovou a vyšetřovatele.
Foto: ČTK

Praha - Vyšetřovací komise pro Opencard dospěla k názoru, že při vyšetřování případu pochybila jak státní zástupkyně Dagmar Máchová, tak vyšetřovatelé. Předsedu komise Bronislava Schwarze (ANO) proto poslanci pověřili podáním trestních oznámení.

Důvodem je údajné zneužití pravomoci při dozoru, respektive vyšetřování. "Komise především porovnávala postup odpovědných orgánů ve srovnání s trestním oznámením zastupitelky Jany Ryšlinkové," přiblížil jeden z členů komise Ivan Gabal (KDU-ČSL), z čeho poslanci vycházeli.

Máchová podle komise pochybila v tom smyslu, že trestní oznámení, které bylo obsáhlé, rozdělila na několik dílčích kauz. Ty pak postupně odkládala až na dvě, z nichž jedna skončila zatím nepravomocným rozsudkem nad pěticí bývalých úředníků. "Oznámení doktorky Ryšlinkové bylo takto znehodnoceno a nebylo vůbec vyšetřováno," dodal Daniel Korte (TOP 09).

"Popisovalo podvod, který podle námi zjištěných důkazů byl přiveden na magistrát, a nikdo se jím bohužel nezabýval. Nikdo ale neřešil, kdo za ten podvod může, jestli se znal s politiky nebo vedoucími odborů na magistrátu," podotkl k tomu Schwarz.

Vyměňte Máchovou, vyzvali už dříve poslanci Zemana

S žalobkyní z pražského městského státního zastupitelství přitom měli členové v pořadí sedmnácté vyšetřovací komise problém už v červnu. Během výslechu s nimi totiž Máchová příliš nespolupracovala.  "Já jsem pochopil, že vy nemáte zájem vyšetřovat korupci v této zemi," řekl jí tehdy Gabal.

Poslanci se kvůli výslechu Máchové obrátili i na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby ji z případu stáhl. Máchová se však bránila tím, že poslancům řekla vše, k čemu byla zbavena mlčenlivosti. Zeman nakonec žádosti komise nevyhověl a věc předal nadřízené Máchové, která ji smetla ze stolu.

Podle Gabala by závěry komise mohly být využity i při práci na finální podobě zákona o státním zastupitelství, protože se ukázaly systémové nedostatky. "Pokud nedojde ke změně, tak mi dovolte nepříjemnou prognózu, že stávající i nově zvolená rada je reálně ohrožena tím, že ji potká osud, který potkal radu primátora Svobody," domnívá se poslanec.

Několikastránkový dokument, ve kterém je celkem 21 bodů, kde poslanci na základě výslechů a dokumentů shledali pochybení, nejdříve projedná Sněmovna na plénu, možná už na nejbližší schůzi, tedy 2. prosince.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy