Bohoslužba v Uherském Brodě chce přinést útěchu všem místním

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2015 18:50
Pro věřící je to stejně jako pro ostatní obyvatele města šok, hrůza, překvapení a bolest.Mohou však hledat podporu i v božím slově a modlitbě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Duchovní útěchu a společnou modlitbu zejména za pozůstalé po obětech úterní střelby v Uherském Brodě chce přinést pietní ekumenická bohoslužba v tamním kostele.

Pro věřící je to stejně jako pro ostatní obyvatele města šok, hrůza, překvapení a bolest, prožívají to samé, co ostatní lidé, řekl  tamní farář Josef Pelc.

Sbírka na pomoc pozůstalým z Uherského Brodu

Lidé mohou na pomoc pozůstalým nadále posílat peníze na číslo účtu 6373262/0800 nebo předávat v hotovosti na pokladně městského úřadu v Uherském Brodu. Na poště také mohou využít předvyplněnou složenku, jen doplní výši částky.

"Věřící však hledají podporu i v božím slově a modlitbě. Nechápeme, proč se takové věci dějí, ale věřím, že Bůh je i v této chvíli s námi," uvedl Pelc.

Smyslem bohoslužby je podle něj vzpomenout zejména na pozůstalé. "Budeme se snažit to vnořit do společné modlitby, která je zdrojem naděje a síly jít dál," poznamenal.

Scénář bohoslužby se teprve tvoří. Impuls k jejímu uspořádání dala podle Pelce místní farářka Církve československé husitské. "My poskytneme prostory," dodal farář.

Bohoslužba se bude konat v úterý v 18:30 ve farním kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Do kostela v sedmnáctitisícovém městě chodí podle faráře pravidelně asi 1400 lidí.

"V úterý jich určitě přijde mnohem více," řekl. Farnosti projevili po tragédii účast také například věřící z anglického Liverpoolu, kde žijí česká a slovenská komunita.

Třiašedesátiletý muž v úterý v místní restauraci Družba zabil sedm mužů a jednu žena ve věku 27 až 66 let. Další žena byla zraněna. Útočník se poté sám zastřelil.

Život musí jít dál

Život v Uherském Brodě se ani po úterní tragédii nezastavil. Dělníci opravují náměstí, děti chodí do školy. Na mnoha lidech je ale stále vidět smutek a nepochopení toho, jak mohl třiašedesátiletý muž nečekaně postřílet osm lidí a nakonec zabít sám sebe.

Lidé se zastavují u černého praporu, který vyvěsila radnice, čtou první parte ve vývěskách. Svíček a květin v blízkosti restaurace Družba, kde se tragédie stala, přibylo. Se slzami dnes jednu zapálila také paní Věra. "Pořád tomu nemůžu uvěřit," řekla ČTK.

"Nechápu, jak se to mohlo stát, jak k tomu došlo, pořád se z toho nedokážu vzpamatovat," uvedla žena, která jednu z obětí vzdáleně znala. Další muž nad svíčkami jen smutně pokyvoval hlavou. "Jak se to mohlo stát u nás? V takovém klidném městě," řekl.

Teď bude Brod spjatý jen s tragédií, bojí se místní

Skutečnosti, že Uherský Brod bude nyní zapsán v republice jen jako místo velkého neštěstí, se obává také mladá matka tří dětí. "Hned si každý vybaví tuhle hroznou událost, to je škoda. Doufáme, že lidé, co je to postihlo, neztratí naději a dostanou se přes to hrozné, co je potkalo," uvedla. Její nejstarší syn je již školák a informacím o tragédii se nevyhne. "Ve škole se o tom baví. Chce s námi sledovat zpravodajství. Vysvětlili jsme dětem, že takové strašné věci se bohužel dějí a nemá smysl se schovávat doma," dodala.

Její muž pracuje poblíž osudné restaurace. "Původně jsme si mysleli, že jde o nějakou šarvátku. Když bylo jasné, že je to vážné, čekali jsme, jak to dopadne. Mysleli jsme hlavně na rodiny obětí, muselo být peklo, když zpočátku nikdo nevěděl, kdo se stal obětí," uvedla žena.

Podle zástupců sedmnáctitisícového města prvotní šok mezi obyvateli pomalu vyprchává a přichází velký smutek. Věřícím i ostatním nabízí církve účast na pietní ekumenické bohoslužbě. Očekává se také velká účast lidí při pohřbech obětí, první se bude konat v pondělí odpoledne.

 

Právě se děje

Další zprávy