Policejní gang vydíral podnikatele, chtěl i 10 milionů

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
5. 8. 2011 14:03
Organizovaná skupina fungovala déle než deset let, obětí vydírání je nejméně 17
Zatčení jednoho z členů brněnského policejního gangu.
Zatčení jednoho z členů brněnského policejního gangu. | Foto: Policie ČR

Praha/Brno - Jihomoravský policejní gang, jehož šest členů bylo v úterý zatčeno, se podle nejnovějších informací dopustil nejméně 17 případů souvisejících s vydíráním podnikatelů.

Nebezpečná organizovaná skupina fungovala déle než 10 let, své oběti si vytipovávala a následně vydírala. Policie jí přišla na stopu už před dvěma roky, a to v podstatě náhodou, když vyšetřovala případ vraždy na Vysočině.

Částky, které pachatelé po podnikatelích požadovali za "zametení" nepříjemných kauz, činily od 10 tisíc do 10 milionů korun.

"Za úplatu nabízeli části jejich spisů nebo informace o připravovaných policejních akcích. Nabízeli jim také možnost ovlivnění výsledků trestního řízení vůči jejich osobám," vysvětlil ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

"Je to fatální selhání jednotlivců," komentoval případ policejní prezident Petr Lessy. Vyšetřování dosud probíhalo v přísném utajení, nyní policisté hledají případné další svědky.

Jako Berdychův gang

Šest podezřelých v úterý zadržela policie na Brněnsku a ve středu všechny obvinila. Jeden z nich je zástupce vedoucího územního odboru policie Brno - venkov Rudolf Setvák. Další tři - Eduard Slanina, Petr Křipský a Miloš Almásy - dříve u policie pracovali.

Zbylí dva obvinění Eduard Polák a Zdeněk Olah k policii nepatřili. "Ti byli využívání k zastrašování a hrozbě fyzickou likvidací," podotkl Šlachta.

Teď jsou všichni ve vazbě, kam je poslal ve čtvrtek ostravský soud. Hrozí jim trest od pěti do dvanácti let. Hlavou skupiny byl podle médií bývalý šéf jihomoravské hospodářské kriminálky Michal Tofl. Loni ho v Brně zastřelil samopalem neznámý pachatel.

Mluvte, vyzývá policie svědky

Skupina podle Šlachty dokázala svoji činnost krýt 13 let, protože jeden z jejích členů v té době pracoval na inspekci minstra vnitra.

ÚOOZ spolu s inspekcí nadále prověřují, zda se na kriminalitě nepodílelo více policistů. "Věřím tomu, že to neskončí na těch šesti obviněných," prohlásil Šlachta.

Zda byli na gang napojeni i státní zástupci nebo soudce, se však podle šéfa protimafiánského útvaru do současné doby nepotvrdilo.

Policisté v současné době hledají svědky a sbírají další podrobnosti o případu, který nabírá nebývalých rozměrů. Oběti gangu mohou zavolat na 974 839 734. "Žádná z informací, žádný z podnětů nezůstane neprošetřen," slibuje Šlachta.

Válka gangů?

V případu by měl vypovídat také bývalý náměstek jihomoravského hejtmana a odvolaný předseda jihomoravské ODS Milan Venclík.

Policejní prezident Petr Lessy.
Policejní prezident Petr Lessy. | Foto: Policie ČR

"Již v roce 2004 jsem tvrdil, že jsem se stal obětí zločinného spolčení," uvedl Venclík v pátečním prohlášení, které rozeslal médiím. Venclíkovo jméno v minulosti figurovalo v několika kauzách údajného uplácení. Nikdy však odsouzen nebyl.

Svědek v kauze je i Ilona Strmisková. Ta byla před osmi roky jmenována konkurzní správkyní zkrachovalé Zbrojovky Brno. Zabránila tomu, aby se firmy zmocnil takzvaný gang kolem ústeckého soudce Jiřího Berky.

Po dvou letech ale stejně byla odvolána a obviněna za zpronevěru a krácení daně. Soudce ji poslal na tři a půl roku do vězení. Před měsícem byla předčasně propuštěna na svobodu.

 

Právě se děje

Další zprávy