Soud poslal do vězení poslední členy Berdychova gangu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 10. 2008 16:07
Vydíráním i mučením získal desítky milionů korun

Praha - Krajský soud v Praze uzavřel poslední část procesu s takzvaným Berdychovým gangem, který spáchal množství loupežných přepadení podnikatelů či aut se zbožím. "Berdychovci" loupeže páchali často v přestrojení za policisty, své oběti připravili o desítky milionů korun.

Samotný Berdych by měl ve vězení strávit více než šestnáct let. Soudce měl možnost mu trest ještě o dva roky prodloužit, ale nevyužil toho. "Důvodem je především fakt, že David Berdych spolupracoval po celou dobu s orgány činými v trestním řízení a průtahy ve svém procesu nezavinil," vysvětlil předseda senátu Petr Franz.

Poté, co soud potrestal Davida Berdycha, si vyslechli tresty i Radek Trumpeš a Jan Zelený. Do vězení soud poslal i Tomáše Půtu a Maroše Šuleje, kteří se před českou spravedlností pokoušeli uprchnout do Irska.

Právě kvůli jejich vydání z Irska se proces zdržel. Soud čekal i na pravomocné rozsudky z jiných procesů, kde byli Berdych a spol. obžalováni. Nejnižší trest nakonec dostal Šulej - šest let vězení.

Dnešním rozsudkem skončila poslední část procesů s gangem okolo Davida Berdycha, který je označován jako jeden z nejvážnějších případů organizovaného zločinu u nás. Všichni odsouzení ale mají právo podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Minimálně Půta a Šulej tohoto práva téměř jistě využijí. "Odvoláme se, lhůtu na rozmyšlenou jsme si vzali jen proto, abychom se podrobně seznámili s argumenty soudu. Nesouhlasíme především s tím, že by pan Půta byl součástí zločinného spolčení," řekl po jednání Půtův advokát Jaroslav Ortman.

Soud: Byl to organizovaný zločin. Jednoznačně

Soudce Petr Franc má za to, že obžaloba prokázala, že skupina okolo Davida Berdycha a spol. skutečně fungovala jako organizovaný gang. V řeči práva to znamená, že se účastnili takzvaného zločinného spolčení, které podle soudu výrazně zvyšuje společenskou nebezpečnost loupeží a dalších činů, kterých se členové gangu dopustili.

"Společenství mělo trvalou strukturu, byť nebyla institucionalizovaná ve smyslu, že by tam fungovaly odbory a oddělení," uvedl Franc. "Lidé ale byli trvale určeni k jistým úkonům. Byli mezi nimi vykonavatelé trestných činů i lidé, kteří je měli ochránit před trestním stíháním," vysvětlil soudce napojení gangu na elitní policejní důstojníky. 

Loupeže, vydírání, mučení

Takzvaný Berdychův gang podle policie získal desítky milionů korun loupežemi, vydíráním a mučením bohatých podnikatelů. Jeho členy byli lidé z podsvětí a také vysoce postavení policisté.

Právě z podílu na několika podobných loupežích byli obžalováni i Tomáš Půta s Marošem Šulejem, první vůči kterým byl v Česku uplatněn takzvaný eurozatykač.

Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej byli původně v procesu s gangem kolem Berdycha stíháni jako uprchlí. Půtovi obžaloba přičítala účast na šesti loupežích a jedné krádeži a porušování domovní svobody, Šuleje vinila z účasti na třech loupežích a jedné krádeži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy